Тема: Звертання, розділові знаки при них
Мета: розширити знання учнів про звертання; розвивати вміння виділяти звертання на письмі; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до усної народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 3-м класі
Діти – просто молодці.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Фронтальна перевірка домашнього завдання.
2. Графічний диктант
Завдання: визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення – PH; розповідне окличне – РО; питальне неокличне – ПН; питальне окличне – ПО; спонукальне неокличне – СН; спонукальне окличне – CO.
Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! (РО)
Посадіть, друзі, в школі сад! (СО)
Ти знаєш, як пахне любисток? (ПН)
Як не любити мову нашу?! (ПО)
Хліб пахне солодко, як пахнуть медом соти. (PH)
Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. (СН)
3.
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає.
Дуб нахмурений стоїть.
Н. Приходько
– Скільки речень записали?
– З якої букви пишемо перше слово в реченні?
– Підкресліть головні слова в кожному реченні.
– Чому про осінь говорять як про живу істоту?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Тема “Звертання” не є новою для вас.
– Пригадайте, коли ви вчилися складати листи, привітання, запрошення, то використовували звертання у власному мовленні.
– Сьогодні на уроці ви закріпите вміння виділяти голосом звертання і вживати при звертанні відповідні розділові знаки.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 61 (с. 32)
– Прочитайте виразно вірш.
– Визначте, як і в ньому речення за метою висловлювання та інтонацією.
– До кого звертається автор у першому, другому, третьому реченнях?
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 33)
– Що ми називаємо звертанням?
– Де може стояти звертання в реченні?
– Як виділяється звертання на письмі?
– У якому реченні із вправи 61 звертання стоїть на початку; у середині; у кінці речення?
3. Словникова робота
– Відгадайте загадку.
– Видно край, а дійти до нього не можна. (Горизонт)
Горизонт – частина земної поверхні, яку можна побачити на відкритій місцевості.
У народі кажуть: “Там, де небо із землею сходяться”.
– Доберіть синоніми до слова горизонт. (Обрій, небозвід, виднокіл, небокрай)-
Запишіть їх каліграфічно в зошити.
4. Робота за вправою 62 (с. 33)
– Прочитайте виразно текст. Речення із звертаннями виділіть інтонаційно.
– Перекажіть прочитаний текст.
– Спишіть текст.
– Підкресліть звертання.
– Поясніть розділові знаки при звертаннях.
– Прочитайте виділене речення.
– Назвіть у ньому головні слова. Підкресліть їх.
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота (с. 33, впр. 63)
– Запишіть слова у формі звертання за зразком.
Тато, мамо, сестро, брате, тітко, дядьку, дідусю, бабусю, Наталю Григорівно, Маріє Дмитрівно, Василю Івановичу, Борисе Дмитровичу.
2. Вибірковий диктант
– Випишіть лише звертання.
На тобі, Гаврило, що мені немило!
На тобі, небоже, що мені негоже!
Антошку! їж потрошку, лише не з’їж ложку!
Хапай, Петре, поки тепле!
З Богом, Парасю, як люди трапляються!
Ні сіло, ні впало, давай, бабо, сало! (Народна творчість)
3. Гра “Відгадай казку”
– З яких казок ці уривки?
– Знайдіть у них звертання.
– Гуси, гуси, гусенята,
Візьміть мене на крилята…
– Не їж мене, лиско, я тобі пісеньку заспіваю…
– Гей, Круть! Гей, Верть!
А гляньте скільки зерна я намолотив!
– Приходь, Журавлику, приходь, лебедику!
Я для тебе, як для себе…
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що ми називаємо звертанням?
– Як звертання виділяються в усному мовленні?
– А як звертання виділяються на письмі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 3 3, впр. 64.
– Складіть кілька речень зі створеними звертаннями із вправи 63.