УРОК 10. АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН. КЛІМАТ. ВОДНІ МАСИ. ОРГАНІЧНИЙ СВІТ. ПРИРОДНІ БАГАТСТВА. ПРОБЛЕМА ЗАБРУДНЕННЯ ВОД
Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про особливості природи Атлантичного океану; продовжити вдосконалення практичних умінь характеризувати кліматичні умови океану, властивості водних мас, природні багатства, наводити приклади представників органічного світу, встановлювати джерела забруднення вод океану; розвивати комунікативні навички, вміння працювати в малих групах.
Обладнання: фізична карта світу,
Основні поняття: циклон, водна маса, пасати, західні вітри, солоність, ураган. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
– У чому полягають головні особливості географічного положення Атлантичного океану? Назвіть схожі ознаки географічного положення Атлантичного і Тихого океанів.
– Чому Атлантичний океан досліджений краще, ніж інші?
– Які етапи вивчення океану можна виділити?
– Якими основними формами представлений
– Припустіть, як впливає географічне положення Атлантичного океану на формування особливостей його клімату.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
На вас чекають безмежні простори Атлантичного океану. Сьогодні наша “творча лабораторія” складається з науковців різних спеціалізацій – кліматологів, гідрологів, біологів, економістів, екологів. Вони зібралися на конференцію з метою обговорення сучасного стану природи Атлантичного океану, використання його природних ресурсів та проблем, що виникають внаслідок інтенсивної господарської діяльності в акваторії океану.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Форма проведення – конференція
Представники кожної групи спеціалістів доповідають за результатами своїх досліджень, потім вони повертаються до своєї групи, інші представники обговорюють та доповнюють виступи своїх представників, підбивають підсумки.
1. Клімат та водні маси
Атлантичний океан, простягнувшись від Північного до Південного полярного кола, лежить в усіх кліматичних поясах Землі, тому його кліматичні умови досить різноманітні. Більша частина океану розташована в помірних та тропічних широтах. З обох тропічних областей високого тиску в напрямі екваторіальних широт дмуть постійні вітри – пасати.
У північній тропічній частині влітку й восени зароджуються тропічні циклони, які нерідко переходять в урагани. Найбільше їх над Карибським морем та Мексиканською затокою.
У помірних широтах Атлантики панують західні вітри. Найбільшої сили вони досягають у помірних широтах Південної півкулі. У полярних широтах кліматичні умови формуються під впливом Північного Льодовитого океану на півночі та Антарктиди на півдні. Велика кількість айсбергів і дрейфуючої криги.
2. Властивості водних мас
Пов’язані з особливостями клімату. В усьому океані середня температура поверхневих вод становить +16,5 °С, але Південна Атлантика на 6 °С холодніша за Північну (вплив Антарктиди). Найбільша солоність води (37,5 %о) спостерігається в субтропічних і тропічних широтах, найменша (33 %) – у прибережних водах Антарктиди.
В Атлантичному, як і в Тихому, океані утворюються два кола поверхневих течій, але через значну подовженість Атлантичного океану з півночі на південь у ньому більш розвинені меридіональні потоки вод, ніж широтні. Тепла течія Гольфстрім – одна з найпотужніших у світі.
3. Органічний світ атлантичного океану
Органічний світ Атлантичного океану кількістю видів значно поступається Тихому та Індійському океанам (через геологічну молодість). У кількісному відношенні океан багатий на організми, життя яких пов’язане, у першу чергу, із широким розвитком шельфу. У розподілі органічного життя океану чітко виділяється зональність.
4. Використання природних ресурсів
Атлантичний океан посідає перше місце серед океанів за ступенем господарського освоєння. Він дає 20 % світового вилову риби та морепродуктів. Шельфи Атлантики багаті на родовища корисних копалин (природний газ, фосфорити, соль, залізо-марганцеві конкреції тощо). У посушливих прибережних районах працюють опріснювальні установки. Енергія припливу вод океану використовується в роботі електростанцій (перша була побудована в гирлі річки Ранс на півночі Франції). Через Атлантику здійснюється понад 50 % усіх морських перевезень.
5. Проблеми забруднення вод
V. Закріплення вивченого матеріалу
Екологічний тренінг
Складіть причинно-наслідкові ланцюги впливу різних видів господарської діяльності людини на природне середовище Атлантичного океану.
Наприклад: видобування корисних копалин із шельфу > забруднення вод океану та узбережжя шкідливими речовинами > збіднення органічного світу океану > погіршення складу повітря > погіршення здоров’я людей
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Скласти план заходів щодо поліпшення екологічного стану Атлантичного океану.