Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу та закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 32)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але навідаємося до міста під назвою Будова слова. Повторимо, з яких частин може складатися слово, як
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 88 (с. 44)
– Ознайомлення із текстом скоромовки.
– Списування тексту з граматичним завданням.
– Знаходження спільнокореневих слів.
2. Робота за вправою 89 (с. 44)
– Читання і переказ казки учнями.
– Розвиток мовлення.
Складання кінцівки за поданими прислів’ями.
– Списування виділених слів із завданням.
Спільнокореневі
Форми слова: кістку, кістки.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 44)
4. Зупинка для допитливих
– Чи всі колонки слів можна назвати спільнокореневими? Чому? Доведіть свою думку.
Сад | Вода | Літак |
Садок | Водичка | Літака |
Садівник | Водяний | Літаком |
Насадка | Підводний | У літаку |
(У першій колонці не всі слова об’єднані за основним лексичним значенням: “зайве” слово “насадка”;
У другій колонці всі слова є спільнокореневими;
У третій колонці ми спостерігаємо тільки зміну форми одного й того самого слова; ці слова не є спільнокореневими.)
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване виконання вправи 90 (с. 45)
– Читання слів “ланцюжком”.
– Розподіл слів за групами, поданим у другому завданні вправи.
– Розбір за будовою спільнокореневих слів.
– Яка частина є обов’язковою в основі?
– Доведіть, що за допомогою префіксів і суфіксів творяться нові слова.
ПАМ’ЯТКА “РОЗБІР СЛОВА ЗА БУДОВОЮ”
1. Прочитайте слово. До якої частини мови воно належить, що означає?
2. Змініть слово за відмінками і визначте у ньому закінчення.
3. Визначте основу слова (це частина слова без закінчення).
4. Доберіть до слова 2-3 споріднених слова і визначте корінь.
5. Назвіть префікс, суфікс, якщо вони є.
2. Робота за вправою 91 (с. 45)
– Мовчазне читання тексту учнями.
– Списування із завданням.
– Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.
– Як ви розумієте значення слова пуд?
– Складання графічних схем підкреслених речень.
Трудяться вони тут і мед носять пудами.
Ходить дядько серед вуликів і щось намовляє бджолярам.
– Назвіть однорідні члени в цих реченнях.
– Якою частиною мови вони виражені? Чим з’єднані в реченні?
– Виписування споріднених слів, позначення в дужках форм цих слів. Бджолята (бджолятам), бджіл (бджоли), бджолину (бджолиної), бджоляній.
3. Гра “Хто швидше?”
– Запишіть по два слова, які відповідають поданим схемам.
4. Перевірка виконаної роботи
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яких частин складається слово?
– Як визначити в слові закінчення й основу?
– Що називається коренем? Як його знайти?
– За допомогою чого утворюються нові слова?
– Чи будуть спільнокореневими слова дуб, дубом, на дубі?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 92 (с. 46).