Мета: сформувати в учнів уявлення про гриби як особливе царство живої природи; збагачувати знання і словниковий запас школярів; виховувати допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Назвіть відмінності між свійськими і дикими тваринами.
– Для чого люди розводять свійських тварин?
– Розкажіть про свійську тварину, яка вам подобається.
– За допомогою мультфільму, створеного за казкою Р. Кіплінга “Кішка, яка гуляла сама по собі”, розкажіть,
– Як ви вважаєте: яких ще диких тварин потрібно приручити сучасній людині? Поясніть свою думку.
2. Тестування “Тварини” (додаток)
1. Усі тварини розподіляються на:
А) комах, мурашок, метеликів;
Б) комах, птахів, звірів, риб, плазунів; (+)
В) звірів, ящірок, лисиць.
2. Основними ознаками птахів є:
А) пір’я, забарвлення;
Б) вміння літати;
В) пір’я, дзьоб, крила. (+)
3. Основними ознаками звірів є:
А) шерсть, народження і вигодовування малят молоком; (+)
Б) полювання на інших звірів;
В) чотири
4. Тварини розподіляються на групи:
А) дикі і свійські; (+)
Б) свої і чужі;
В) свійські і приручені.
3. Робота над загадкою
– Стоїть хлопчик під пеньком,
Накрив голову брильком. (Гриб)
– До якої природи ми віднесемо гриби? Доведіть. (Гриби належать до живої природи: вони ростуть, розмножуються, живляться, дихають і помирають.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про будову та різноманітність грибів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 122-123)
– Пригадайте! Чи доводилося вам збирати гриби? Як ви вважаєте, з яких частин вони складаються?
– Царство грибів дуже різноманітне. Ученим відомо близько 100 тисяч видів цих організмів.
– Гриби мають усі ознаки організмів. Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають. Однак гриби – особливі організми, бо відрізняються і від рослин, і від тварин.
– Роздивіться фотографії на с. 122 й розкажіть, чи доводилося вам бачити такі форми грибів?
– Є не тільки шапинкові гриби. Так, на продуктах харчування, на стінах у сирому приміщенні трапляється пліснява. Це теж гриби. З грибів плісняви виготовляють ліки. Для того щоб випекти хліб, виготовити квас, потрібні мікроскопічні гриби дріжджі.
Серед грибів є й такі, що спричиняють тяжкі хвороби в рослин, тварин і людей.
– Яку будову мають шапинкові гриби?
– Поміркуйте! Які ознаки грибів указують на їх належність до живої природи?
– Розгляньте малюнки на с. 123. Що на них зображено?
– Відгадайте загадку.
– У лісочку біля пня
В капелюшках вся рідня.
Висновки
– Грибам властиві всі ознаки організмів.
– Шапинкові гриби складаються з плодового тіла й грибниці.
– Гриби дуже потрібні лісу.
– До грибів належать цвіль і дріжджі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
– Учені об’єднали всі рослини в одну велику групу – царство Рослини, а тварин – у царство Тварини. Куди ж віднести гриби? На рослини і тварин гриби зовсім не схожі. З’ясувалося, що в тілі грибів є речовини, яких немає в рослин, однак вони є в тілі тварин. Хоча цього і замало, щоб гриби вважати тваринами, однак достатньо, щоб не відносити до рослин. Тому вчені виділили гриби в окреме царство.
2. Вікторина
– Як називається частина гриба, яка знаходиться на поверхні грунту? (Плодове тіло)
– Як називається частина гриба, яка знаходиться в грунті? (Грибниця)
– А плодове тіло у шапинкового гриба що має? (Шапинку і ніжку)
– Як називається гриб, який має трубочки на шапинці? (Трубчастий)
– Як називається гриб, який має пластинки на шапинці? (Пластинчатий)
3. Тестування
1. Чи можна сказати, що гриби – це рослини?
А) Так;
Б) ні.
2. Чим розрізняються дерева і гриби?
А) Вони не відрізняються;
Б) будовою: у гриба є капелюшок, а у дерева – гілки з листям;
В) гриби і дерева – це різна група живих істот;
Г) дерева – їстівні, а гриби можуть бути неїстівними.
3. Розгляньте схему будови гриба та позначте правильне твердження.
А) Гриб складається з кореня, стовбура і капелюшка;
Б) гриб складається з капелюшка, ніжки і грибниці;
В) гриб складається з капелюшка і ніжки.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 123.
– Які ознаки живої природи мають гриби?
– З яких частин складається шапинковий гриб?
– Як гриби пов’язані з деревами?
– Яке значення мають гриби для лісу? для людей?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 122-123.