Зустріч 64. ЧОМУ ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ, РІДИН І ГАЗІВ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ЇХНЬОЇ БУДОВИ?
Мета: розповісти учням про розташування молекул у речовинах в різних станах; вчити досліджувати і характеризувати властивості твердих тіл, рідин і газів; продовжити формування вміння робити висновки за результатами спостережень і простих дослідів; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, мовлення, пізнавальну активність; виховувати спостережливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 183)
2. Природнича розминка “Чи вірите ви?”
Чи вірите ви в те, що?..
– Тіла складаються з речовин.
– Атомів різних речовин небагато, але їх з’єднань – молекул – багато тисяч.
– Атоми складаються з молекул.
– Молекули складаються з атомів.
– Кожне нове з’єднання атомів створює нову речовину.
– Слово атом з’явилося багато віків назад у Стародавній Греції.
– Молекула означає неділимий.
3. Гра “Розподіл”
–
Вода, камінь, залізо, дим, сік, пара, машина, кухоль, молоко, повітряна куля, м’яч, стіл, ручка, сіль, книга, лимона, природний газ.
– За якою ознакою ви це зробити? (Камінь, залізо – тверді; вода, сік – рідкі; дим, пара – газоподібні.)
– Назвіть будь-які інші речовини, що належать до цих груп.
4. Робота за таблицею
Тіла складаються з речовин | Речовини складаються з молекул. Молекули складаються з атомів |
Речовини можуть бути рідкими, твердими, газоподібними | Проміжки у твердих речовин маленькі, у рідких – великі, у газоподібних – дуже великі |
– Що із записаного у таблиці ви вже знаєте?
– Що слід дізнатися?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 184-186)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Яку виняткову здатність має вода?
Робота в групах
Учитель пропонує учням позмагатися, яка група наведе більше прикладів речовин у твердому, рідкому та газоподібному станах.
– Як розташовані атоми або молекули у твердій речовині?
– Унаслідок чого тверді речовини зберігають свою форму?
– Як розташовані атоми або молекули у газоподібній речовині?
– Чому газоподібні речовини не зберігають своєї форми й об’єму?
– Чому рідини зберігають свій об’єм, але не зберігають форму?
Учитель пропонує учням роздивитися репродукцію картини сучасного українського художника Миколи Сироти “Молекули кольору” на с. 186 та пояснити її назву.
– Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу”.
2. Фізкультхвилинка
– Покажіть, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота
В учнів – пластилін і аркуш паперу.
– Найдрібніші, невидимі оком частки позначимо пластиліновими кульками. Виліпивши кульки, складіть їх разом. Вийшла модель шматочка цукру. На аркуші паперу намалюйте схематичний контур склянки з водою і помістіть туди “шматочок цукру”. Потім, відділяючи від нього одну частку за одною, рівномірно розподіляють їх у склянці з водою. Так поступово увесь шматочок розчинився.
Покажіть за допомогою пластилінових кульок, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.
2. Робота в парах
Тестування
1. Як розташовані молекули у твердих тілах?
А) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;
Б) не розходяться на великі відстані;
В) розташовані в певному (суворому) порядку.
2. У якому стані може перебувати вода?
А) Тільки в рідкому;
Б) у рідкому, твердому, газоподібному;
В) тільки в твердому.
3. Як розташовані молекули газу?
А) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;
Б) не розходяться на великі відстані;
В) розташовані в певному порядку.
4. У яких тілах проміжки між частками найбільші?
А) У твердих тілах;
Б) у рідких тілах;
В) у газоподібних тілах.
5. Які із зазначених властивостей належать газам?
А) Мають власну форму;
Б) зберігають об’єм;
В) не мають власної форми і постійного об’єму.
6. У пляшці знаходиться вода об’ємом 0,2 л. Її переливають у колбу місткістю 0,5 літри. Чи зміниться об’єм води?
А) Не зміниться;
Б) збільшиться;
В) зменшиться.
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– З чого складаються речовини?
– Чим відрізняються агрегатні стани один від одного? (Відстанню між молекулами)
– Як розташовані молекули у твердих тілах?
– Як розташовані молекули у рідких тілах?
– Як розташовані молекули у газоподібних тілах?
– Доповніть речення.
– Рідкі тіла зберігають об’єм, проте не зберігають…
– Газоподібні тіла не зберігають… і не зберігають…
– Тверді тіла зберігають і…, і об’єм.
– Що відбувається при нагріванні твердої і рідкої речовини? (Відстані між молекулами збільшуються.)
– Що відбувається при охолодженні рідких і твердих речовин? (Відстані між молекулами зменшуються.)
– Чому газоподібні тіла змінюють об’єм, а рідини – ні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 184-186.