СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 32 Для чого потрібні свійські тварини?
Тема. Для чого потрібні свійські тварини?
Мета: розповісти учням, яку користь приносять свійські тварини людині; розвивати спостережливість, увагу; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Яких тварин ми можемо зустріти на лісовій галявинці?
– Як називають тварин, які живуть у лісі?
– Як називають тварин, які живуть поруч із людиною?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся,
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 74- 75)
– Пригадайте, на які групи розподіляють тварин?
– Як називають тварин, які живуть у природі і самі собі шукають їжу?
– Як називають тварин, яких утримують люди, годують їх, будують для них житло, піклуються про потомство?
– Розгляньте фото на с. 74.
– Поміркуйте: чи є серед комах свійські?
– Назвіть свійських комах. (Бджола медоносна, тутовий шовкопряд)
– Що вам відомо про цих комах?
– Яку користь вони приносять
Читання розповіді Карасика Золотенка (с. 75)
– Розгляньте фото на с. 74.
– Поміркуйте: чи існують свійські риби?
– У річках живуть сазани – дикі коропи. А у ставкових господарствах розводять свійських коропів. їх годують, за потреби навіть лікують і повсякчас доглядають.
– Розгляньте фото на с. 75.
– Хто на них зображений?
– Яких свійських птахів ви знаєте?
– Що людина отримує від свійських тварин?
Робота в парах
– Складіть разом із сусідом по парті розповідь про те, як люди доглядають за свійськими тваринами.
– Відгадайте загадки.
– Голодна мукає, а сита – сама молочко дітям дає. (Корова)
– Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
– Що свійські тварини дають людям?
– Усі свійські тварини походять від диких. їх колись давно приручили люди.
Завдання для друга природи
– Дізнайтеся, яких тварин люди приручили першими.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за малюнками
На дошці – малюнки із зображенням тварин: миша, собака, кішка, півень, качка.
– Яка тварина тут “зайва”? Поясніть чому. (Миша – не свійська тварина, оскільки вона не приносить користі людині.)
– Розкажіть, яку користь приносять свійські тварини.
2. Робота над загадками
– Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
– Хто не пряде, не тче, а людей одягає? (Баран, вівця)
– У кого роги довші за хвіст? (Коза)
– Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
– Як можна назвати всіх цих тварин? (Свійські тварини)
3. Гра “Добери пару”
– З’єднайте назви свійських тварин і те, що від них отримує людина.
– Чому всі свійські тварини приносять велику користь людям?
V. Підсумок уроку
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Яких тварин називають свійськими?
– Яких тварин називають дикими?
– Назвіть диких тварин нашого краю.
– Назвіть свійських тварин нашого краю.
– Як люди доглядають за свійськими тваринами?