До уроку 29

ДОДАТКИ

До уроку 29

ДОДАТОК 1

Гірські породи за походженням розділяються на магматичні, осадові й метаморфічні.

До магматичних гірських порід належать граніт і базальт, що утворюються із застиглої магми в районах виверження вулканів або іншої активної діяльності.

Граніт – одна з найпоширеніших порід земної кори, має магматичне походження. Це строкатий камінь сірого, темно-червоного, рожевого кольорів. Він має зернисту структуру й складається з міцно з’єднаних між собою крупинок.

Базальт – більш міцна

й тверда порода порівняно із гранітом. Цвіт базальту темно-сірий, іноді чорний.

До осадових гірських порід належать вапняк, крейда, кремнезем, піщаники. Багато морських організмів (діатомові водорості, радіолярії, форамініфери, молюски, корали) накопичують у своїх кістяках, панцирах, раковинах сполуки кальцію, кремнію, фосфору. На дні морів й океанів відкладається вапняковий мул, з якого утворюється крейда або вапняк.

З кістяків радіолярій утворюються радіолярити: кременисті глини, родовища напівкоштовних каменів (халцедони, яшми, опали). З раковин вимерлих морських організмів утворилися фосфорити

й апатити (коштовна сировина для хімічної промисловості й добрива для сільського господарства).

У результаті накопичення на дні колишніх морів й океанів дрібних глиняних частинок і піску утворилися піщаники й глинистий вапняк.

Метаморфічні гірські породи формуються в результаті випарювання утворених гірських порід в умовах високої температури й тиску. Наприклад, мармур утворюється з вапняків.

ДОДАТОК 2

У магматичних гірських породах містяться родовища руд чорних, кольорових і благородних металів: заліза, цинку, срібла, олова, свинцю, міді. Тут є й алмази, рубіни, смарагди.

В осадових породах розташовані поклади кам’яного вугілля й кам’яної солі, нафти, природного газу, фосфат, будівельні матеріали (піски, гравій, крейда, піщаник, вапняк).

Природний газ утворився з органічних решток, що розміщені на дуже великій глибині. Найчастіше він зустрічається серед глин або глинистих сланців, що перешкоджають виходу газу на поверхню. У надрах планети газ перебуває під високим тиском. Для його видобутку роблять свердловини.

Природний газ – найдешевше джерело енергії. Його використовують також у хімічній промисловості для виробництва пластмас, синтетичних тканин, фарб, ліків, вибухових речовин, мила, технічних мастил.

Нафта утворилася в товщі осадових порід із решток морських організмів.

З нафти синтезують різні види палива, пально-мастильні матеріали, асфальт. Широко використовують нафту і в органічному синтезі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


До уроку 29 - Плани-конспекти уроків по натурології


До уроку 29