Духовна музика. Меса. Хорал

Мета. Ознайомити з особливостями духовної музики та характерними ознаками жанрів у меси та хоралу, розглянути різницю між вокальним та інструментальним романсом, ознайомити з особливостями втілення духовної музики у творчості відомого композитора Й. Баха.

Розвивати вміння учнів уважно слухати духовну музику та давати характеристику особливим засобам музичної виразності, вміння знаходити на слух та аналізувати характерні ознаки меси та хоралу, розвивати вміння висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору, розвивати

вміння виразно виконувати пісню під акомпанемент та фонограмний супровід.

Виховувати інтерес до слухання духовної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.

Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора И. Баха.

Основні поняття для засвоєння: характерні ознаки меси, історія розвитку цього жанру, духовна музика, композиційна будова (форма) меси.

Твори, що вивчаються на уроці:

·

Й. С. Бах. Меса сі-мінор. І ч. (“Господи, помилуй”. 5-голосний хор) та “Страсті за Матвієм” (заключний хорал) у виконанні Мюнхенського Бах-хору та оркестру, диригент К. Ріхтер.

· Й. С. Бах. Хоральні прелюдії (“Німецька органна меса”) у виконанні Г. Гродберга.

· “Дружать музика і діти” (слова М. Пляцковського, музика Ю. Чичкова).

Хід уроку

1. Вхід під музику Й. Баха. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

2. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про церковні музичні інструменти та особливості жанрів церковної музики.

Костел – релігійна споруда християн-католиків, церква, римо-католицький храм. У більшості таких храмів під час служби грає орган.

Орган – музичний інструмент групи клавішно-духових інструментів. Більшість органів розташована в костелах, концертних залах, музичних навчальних закладах (академіях, консерваторіях, училищах).

Основним типом органа є Трубний орган, що видобуває звуки за допомогою повітря, спрямованого в труби різного діаметра та довжини, виготовлені з металу або деревини. У розпорядженні органіста є один або декілька мануалів (клавіатур для рук) та педаль (клавіатура для ніг).

Наприкінці XX сторіччя поширеними стали Електронні органи, що мають принцип синтезу звуку або цифрового відтворення. Провідні світові фірми з виробництва трубних органів створюють лише ексклюзивні інструменти, розраховані на те приміщення, де орган буде встановлено. При виробництві електронних органів розміри приміщення не мають значення.

Трубні органи можна поділити на чотири різновиди: концертні, навчальні, церковні, театральні та кінематографічні. Електронні органи мають лише перші два різновиди, на які поділяються за якістю звуковідтворення.

Орган був улюбленим інструментом одного з найвизначніших композиторів світу Й. С. Баха. Він написав багато творів для органа: прелюдії та фуги, духовні кантати, меси, “Різдвяну” й “Великодню” ораторії, численні хорали, мотети та ін.

Меса – вокальний або вокально-інструментальний жанр духовної музики, що має циклічну будову.

Спочатку меси призначалися для виконання у костелах під час богослужінь, що традиційно називаються месами. До X століття меси виконувалися одноголосно (григоріанський спів), пізніше – багатоголосно. Із XVII століття у церквах латинського обряду почали використовувати інструментальний супровід. У православних, а також греко-католицьких церквах зберігається виконання мес хором a cappella, проте традиційно ці твори називаються літургіями.

Музичний словничок

Меса (італ. messa, від лат. mitto – відпускаю, посилаю) – вокальний або вокально-інструментальний жанр духовної музики, що має циклічну будову.

Хорал (від лат. Cantuschoralis) – церковний гімн; урочистий музичний твір на слова символічного змісту. Виконують здебільшого як гімн церкви й на честь проголошених нею святих.

3. Відомості про музичні твори для слухання.

Складною виявилася доля композитора та його спадщини. Баха за життя добре знали, проте після смерті його ім’я та музику почали забувати. Справжній інтерес до творчості композитора виник лише в 1820-ті роки. А розпочався він 11 травня 1829 року в Берліні з виконання “Страстей за Матвієм”, організованого Феліксом Мендельсоном-Бартольді. Саме завдяки Феліксу музика Баха зазвучала знову майже через 80 років після смерті композитора.

Меса сі-мінор (Висока меса) – музичний твір Й. С. Баха для солістів, хору, оркестру й органа, створений на латинський текст католицької літургії. Окремі фрагменти були написані ще 1733 року, проте твір композитор завершив аж наприкінці 1738-го. В остаточній редакції, котра ніколи не виконувалася за життя Баха, існує з 1749 року. Меса складається з чотирьох частин.

“Страсті за Матвієм” – музичний твір Й. С. Баха для солістів, двох хорів і двох оркестрів, створений у 1727-1729 роках. “Страсті. . . “, або як їх іще називають “Пасіони за Матвієм”, є одним із наймасштабніших вокальних творів композитора і складається з 78 музичних номерів, зокрема речитативів (включаючи читання Євангелія наспівне), арій, хоралів і хорів. Загальна тривалість звучання – близько трьох годин. Твір, призначений для виконання у лютеранському богослужінні, в наш час переважно звучить на концертах. Завдяки драматизованому сюжету і конкретним дійовим особам, він тяжіє до опери більше, ніж інші хорові твори Баха. Музика “Страстей за Матвієм” належить до вершин творчості композитора.

4. Музичне сприймання. И. С. Бах. Меса сі-мінор. ч. (“Господи, помилуй”. 5-голосний хор) та “Страсті за Матвієм” (заключний хорал) у виконанні Мюнхенського Бах-хору та оркестру, диригент К. Ріхтер; Й. С. Бах. Хоральні прелюдії (“Німецька органна меса”) у виконанні Г. Гродберга.

5. Аналіз музичних творів.

1. Розкажіть про особливості звучання хору в месі та хоралі.

2. Охарактеризуйте засоби музичної виразності меси та хоралу.

3. Чим відрізняється хоральна прелюдія від меси та хоралу?

4. Які музичні інструменти виконують прослухані твори?

5. У чому полягають особливості звучання хору, оркестру та органа в цих творах?

6. Виконання творчого завдання до слухання музики.

Розгляньте ілюстрації. В якому із зображених храмів, на вашу думку, звучить хор, а в якому – орган та хор?

(Споглядання ілюстрацій, на яких зображені Собор Святої Софії у Києві та Міланський собор).

7. Фізкультхвилинка “Відпочинок під духовну музику”.

8. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).

9. Виконуємо пісню. “Дружать музика і діти” (слова М. Пляцковського, музика Ю. Чичкови).

Знайомство з піснею та її змістом, розучування мелодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента.

10. Виконання творчого завдання до виконання пісні.

Спробуйте заспівати пісню разом зі своїми друзями. Об’єднайтеся у декілька гуртів та придумайте назву для кожного з них. Виконайте по черзі по одному куплету пісні під фонограму.

11. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

· Про які музичні жанри йшлося на уроці?

· Розкажіть про особливості меси та хоралу.

· Що вам відомо про музичний інструмент орган?

· Про якого композитора ми говорили на сьогоднішньому уроці? Що ви знаєте про його творчість?

· Розкажіть про свої враження від уроку.

12. Домашнє завдання.

Послухайте музику, яка найчастіше лунає у вас вдома з теле – та радіоефіру. Визначте жанри прослуханих творів.

Складіть кросворд за назвами музичних жанрів, які ми вивчали на уроці.

13. Вихід з класу під музику Й. Баха.

14. Для допитливих – виконання музичного проекту.

Проект “Духовна музика”

Мета: створення колекції зразків духовної музики. Очікуваний результат: книжечка-розгортка.

План створення:

1. Для підготовки цього проекту вам знадобляться декілька умінь – збирати інформацію в енциклопедії, підбирати та зберігати фонограми, оформляти відомості в книжечку.

2. Розгляньте інформацію про духовні твори та їхні різновиди, оберіть серед творів ті, що найбільш вам сподобалися. Підберіть ілюстрації до творів (портрети композиторів, зображення музичних інструментів, репродукції відомих картин) та оформте зібрану інформацію в саморобну книжечку. Додайте ілюстрації або власні малюнки. Запишіть музичні твори на диск. Нехай він стане додатком до вашої книжечки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Духовна музика. Меса. Хорал - Плани-конспекти уроків по музиці


Духовна музика. Меса. Хорал