РОЗДІЛ II . МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ
ТЕМА 3. Австралія
АВСТРАЛІЯ найменший і найвіддаленіший континент від інших материків на земній кулі. Він є і найпосушливішим материком, 2/3 його території займають пустелі та напівпустелі. Площа материка становить 7631,5 тис. км2 (з островами Тасманія, Кенгуру, Мелвілл та ін. – майже 7704,5 тис. км2).
На континенті проживає найменша кількість населення, порівняно з іншими заселеними материками. На його території розташована лише одна держава – Австралійський Союз.
Назва Австралія виникла задовго
& 26. Географічне положення Австралії. Дослідження та освоєння материка
Пригадайте:
1. За яким планом вивчають географічне положення материка?
2. Чому про материк Австралія кажуть, що це материк, де все навпаки?
Географічне положення. Австралія розташована в Південній і Східній півкулях. Майже посередині материк перетинає
– Знайдіть на фізичній карті крайні точки материка. Визначте їх координати.
Зі сходу материк омивають моря Тихого океану: Коралове й Тасманове; з півночі – моря Індійського океану: Арафурське й Тіморське.
Контури берегів Австралії слабо порізані. На півночі материка знаходяться півострови Кейп-Иорк та Арнем-Ленд. Біля південного узбережжя розташований найбільший острів материка – Тасманія, що відокремлений від Австралії Бассовою протокою шириною 224 км. На південному сході розташовано декілька зручних бухт, де знаходяться основні порти країни. Південні береги материка омиває Велика Австралійська затока, на півночі – затока Карпентарія.
Мал. 69. Фізична карта Австралії
У Великій Австралійській затоці панують холодні течії. Північно-західне узбережжя материка омиває тепла Південна Пасатна течія Індійського океану, а східне узбережжя – Східноавстралійська течія Тихого океану. Високі температури на поверхні води (+24 °С улітку, близько +20 °С узимку) сприяють росту коралів. Уздовж північно-східних берегів на 2000 км простягається пасмо коралових рифів і островів – Великий Бар’єрний риф.
– Здійсніть уявну мандрівку по карті й визначте розміщення основних об’єктів берегової лінії материка.
Дослідження та освоєння материка. На західне узбережжя півострова Кейп-Йорк першим у 1606 р. висадився голландський мореплавець ВыемЯнсзон. У 1642 р. голландець Абель Тасман відкрив острів, який пізніше назвали його ім’ям. У 1770 р. англійський мореплавець Джеймс Куквідкрив східне узбережжя Австралії, Великий Бар’єрний риф. Мандрівник Метью Фліндерс (1774-1814) першим досліджував австралійський берег і зробив його карту, використав у своїй роботі термін “Австралія”.
Наприкінці XVIII ст. англійці заснували перше поселення на материку. У XIX ст. материк активно заселяли європейці, переважно англійці. Перші українські поселенці з’явилися на п’ятому континенті на початку XIX ст.
Тектонічна будова та рельєф. Основою сучасного материка є докембрійська Австралійська платформа., яка є частиною Індо-Австралійської плити. Її кристалічний фундамент входив до складу Гондвани. Кристалічні щити фундаменту виходять на поверхню на півночі, заході й у центральній частині материка. На решті території фундамент платформи перекритий потужною товщею осадових порід.
На сході материка знаходиться гірська область герцинської складчастості – Великий Вододільний хребет та Австралійські Альпи.
Австралія – єдиний материк, на якому відсутні діючі вулкани. У її рельєфі переважають рівнини. Майже 95 % поверхні не перевищує 600 м над рівнем моря. Це найнижчий із материків. Його середня висота становить 215 м.
Основні орографічні одиниці материка: Західноавстралійське плоскогір’я (середні висоти – 400-500 м), Центральна низовина з переважаючими висотами до 100 м над рівнем моря. У районі озера Ейр найнижча точка Австралії – 16 м нижче від рівня моря. Гірська система Великий Вододільний хребет, середньовисотний, з плоскими вершинами, крутим, дуже розчленованим східним, схилом і порожистим, східчастим західним схилом, що переходить у горбкуваті передгір’я(мал. 70). На півдні, в Австралійських Альпах, знаходиться найвища точка Австралії – гора Косцюшко (2228 м).
Мал. 70. Великий Вододільний хребет
– Знайдіть їх на фізичній карті Австралії.
Східну окраїну Австралії займає Східноавстралійський складчастий геосинклінальний пояс. Місця найбільшого занурення платформи зайняті рівнинами Центрального басейну й рівнинами басейну річки Муррей і узбережжя затоки Карпентарія. Дещо вищі рівнини знаходяться на північному заході й півдні Західноавстралійського плоскогір’я. Великий Вододільний хребет виник на місці складчастих систем. Унаслідок тектонічних рухів від Австралії відкололись острови Нова Гвінея і Тасманія. Нова Зеландія – це окрема група островів материкового походження.
Корисні копалини. Фундамент Австралійської платформи вміщує значні родовища золота (Західна Австралія), поліметалевих та уранових руд, бокситів і залізних руд. На сході Австралії є поклади вугілля. В останні роки в деяких районах Австралії (Великий Артезіанський басейн, узбережжя Вікторії, Західна Австралія) відкрито поклади нафти та газу.
– Знайдіть родовища на фізичній карті атласу.
Практична робота 7
Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Австралії
Позначте на контурній карті, користуючись атласом.
Миси: Йорк, Південно-Східний, Стіп-Пойнт, Байрон;
Моря: Коралове, Тасманове;
Затоки: Карпентарія, Велика Австралійська;
Острови: Тасманія, Великий Бар’єрний риф;
Півострів Кейп-Йорк;
Плоскогір’я Західноавстралійське;
Низовина Центральна;
Гори: Великий Вододільний хребет, Австралійські Альпи (гора Косцюшко).
Запитання та завдання
1. Поясніть особливості географічного положення материка.
2. Охарактеризуйте берегову лінію материка.
3. Розкажіть про історію відкриття та дослідження Австралії.
4. Поясніть, чому більша частина материка має рівнинний рельєф.
5. На які корисні копалини багатий материк?
Працюємо з картою та атласом
Порівняйте фізичну та тектонічну карти Австралії і поясніть географію розміщення корисних копалин на материку.
Сторінка дослідника
Дослідіть умови утворення Великого Бар’єрного рифу.
Цікавий факт
Великий Бар’єрний риф (мал. 71) – найбільша у світі система коралових рифів, розташована в Кораловому морі, уздовж східного узбережжя Австралії. Простягається на 2300 км з півдня на північ. Загальна площа – 348 698 км2. У північній частині має ширину майже 2 км, у південній – 152 км. Складається з мільярдів коралових поліпів. Деякі рифи перетворюються на коралові острови. Морський національний парк (площею понад 5 млн га, заснований у 1979 р.) уключено до списку Світової природної спадщини ЮНЕСКО.
Мал. 71. Корали Великого Бар’єрного рифу