Гострик (Enterobius vermicularis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ

Розділ 3

БІОГЕОЦЕНОТИЧНИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ

3.4. Медична гельмінтологія

3.4.3. Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

3.4.3.3. Гострик ( Enterobius Vermicularis )

Гострик (Enterobius vermicularis) – збудник ентеробіозу.

Географічне поширення: повсюдне, частота захворюваності вища в країнах з помірним кліматом.

Морфологія. Статевозріла особина білого кольору, самець довжиною 2-3 мм, самка – 8-13 мм (рис. 3.112). На передньому кінці тіла кутикула розширюється, утворює везикулу. Задній кінець стравоходу має розширення

– бульбус. У самки задній кінець тіла загострений, крізь кутикулу просвічується матка, заповнена яйцями. У самця тупий задній кінець закручений на черевний бік.

 Гострик (Enterobius vermicularis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.112. Гострик (Enterobius vermicularis), статевозріла самка (а), са мець (б).

Яйця (рис. 3.113) безбарвні, прозорі, розміри 5060 х 20-30 мкм. Форма яйця овально-асиметрична – один бік рівний, протилежний опуклий. Всередині яйця можна спостерігати личинку (рис. 3.114).

 Гострик (Enterobius vermicularis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.113. Гострик, яйця в мікропрепараті, отриманому за методом “липкої стрічки”.

 Гострик (Enterobius vermicularis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.114.

Гострик: яйце, що містить інвазійну личинку.

Життєвий цикл (рис. 3.115). Паразитує тільки в людини.

 Гострик (Enterobius vermicularis)   Тип Круглі черви (Nemathelminthes)

Рис. 3.115. Життєвий цикл гострика:

1 – статевозріла самка в організмі хазяїна; 2 – незріле яйце; 3 – зріле яйце; 4 – фактор передачі.

Локалізація: нижній відділ тонкого і верхній відділ товстого кишківника.

Зараження зазвичай відбувається через брудні руки.

Інвазійна стадія – яйце.

Гострики прикріплюються до стінки кишки за допомогою бульбуса і везикули. Після запліднення самці гинуть. У самок після дозрівання яєць збільшена матка здавлює стравохід, гострики відділяються від стінки й опускаються в нижні відділи товстої кишки. Вночі під час сну, коли анальний сфінктер розслаблений, гострики виповзають на шкіру періанальної ділянки і відкладають яйця. При температурі 35-37 °С і вологості 90 % яйця стають інвазійними за 4-6 годин. Повзання гостриків викликає свербіж. Людина розчухує сверблячі ділянки шкіри, яйця гостриків потрапляють під нігті і можуть бути занесені в рот (аутореінвазія). Тому, хоча тривалість життя гостриків всього близько місяця, людина може хворіти на ентеробіоз довготривало. Можлива також ретроінвазія – вихід личинок із дозрілих яєць у періанальнш ділянці і міграція їх через відхідник у кишківник.

Патогенна дія: токсично-алергічна; ураження слизової оболонки кишківника, шкіри періанальної ділянки і приєднання вторинної інфекції; розвиток запальних процесів піхви при заповзанні гостриків у жіночі статеві шляхи.

Клініка. Страждають в основному діти. Характерні свербіж у періанальній ділянці, зниження апетиту, нудота, запори або пронос, болі в животі. У хворих дітей порушений сон, підвищена втомлюваність, головний біль, можуть бути епілептиформні напади, енурез.

Діагностика. Клінічна: інтенсивний свербіж у періанальній ділянці, що з’являється вночі, виявлення гостриків на шкірі або у фекаліях (за високого ступеня інвазії). Лабораторна: овоскопія зішкрібка з періанальних складок або використання методу “липкої стрічки” (шматок прозорої целофанової стрічки з липким шаром прикладають до шкіри періанальної ділянки, а згодом до предметного скла); дослідження на ентеробіоз повторюють тричі з інтервалом 2-3 дні; гельмінтоскопія фекалій при високому ступені інвазії або проносі.

Лікування. Призначають протиглистяні препарати – пірантел. Лікування повторюють двічі з інтервалом 2 тижні, одночасно лікують всіх членів родини.

Контрольні дослідження через 2 тижні, триразово, з тижневими інтервалами.

Профілактика. Особиста: дотримання правил особистої гігієни. Громадська: щорічне обстеження дітей і персоналу в дитячих садках, молодшій школі, ретельне дотримання санітарного режиму в дитячих установах, санітарно-просвітня робота.

Дуже важлива профілактика аутореінвазії у хворої дитини. Необхідно коротко стригти нігті, мити руки з милом, ранком після сну постільну і натільну білизну прасують; у кімнаті щодня проводять вологе прибирання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Гострик (Enterobius vermicularis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes) - Довідник з біології


Гострик (Enterobius vermicularis) – Тип Круглі черви (Nemathelminthes)