Урок 30
Тема. Інтонаційне виділення в реченнях слів, найважливіших для висловлення думки
Мета: закріплювати знання учнів про типи речень; вчити знаходити в реченнях і виділяти інтонаційно слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати виразність мовлення учнів, збагачувати їх лексичний запас; виховувати шанобливе ставлення до людей праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 134)
Перевірка – індивідуальне опитування.
2.
Вересень, олень, читання, ведмідь, телевізор, червоний, китиця, диктант, дятел.
– Подумайте, на які дві групи можна поділити ці слова? (З ненаголошеним е та и)
– А на три? (Дво-, три – та чотирискладові слова)
– Поставте у словах наголоси.
3. Самостійна робота (вправа 135)
Перевірка – фронтальне опитування.
III. Повідомлення теми й мети уроку
– На цьому уроці будемо вчитися правильно ставити логічні наголоси у реченнях, виділяючи найголовніші слова.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота (на дошці)
Праця
Праця робить Людину розумною.
Праця робить людину Розумною.
– Подумайте, чого навчає нас це прислів’я.
– Прочитайте речення, логічно наголошуючи підкреслені слова.
– Як поставити питання, щоб відповідями були ці речення?
2. Робота в парах (вправа 138)
Перевірка – опитування пари.
3. Фізкультхвилинка
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота (вправа 136)
Завдання до вправи можна дещо змінити. Діти складатимуть усі можливі питання до кожного речення:
I варіант – перше речення;
II варіант – друге речення;
III варіант – третє речення;
IV варіант – четверте речення.
Перевірка – індивідуальне опитування.
2. Робота зі скоромовками (вправа 137)
Після опрацювання завдань 1, 2 можна запропонувати записати одну зі скоромовок по пам’яті, усно скласти можливі питання.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– З якими типами речень за метою висловлювання ми ознайомились?
– Як розрізнити розповідне і питальне речення?
– Які розділові знаки ставляться у кінці цих речень?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 139.