Біологія – універсальний довідник
ЛЮДИНА
ТРАВЛЕННЯ
КИШКОВЕ ТРАВЛЕННЯ. ВСМОКТУВАННЯ
Процес травлення в тонкій кишці складається з трьох послідовних етапів: порожнинне травлення, пристінкове (мембранне) травлення і всмоктування.
Під час порожнинного травлення розщеплення поживних речовин відбувається під впливом травних соків у порожнині кишки. Завдяки скороченням стінки кишки її вміст інтенсивно перемішується, що полегшує процес перетравлення їжі.
У процесі пристінкового (мембранного) травлення завдяки активній
Всмоктування – це процес надходження різних сполук через шар клітин-ворсинок у кров та лімфу, в результаті чого організм отримує всі необхідні йому речовини. Найінтенсивніше всмоктування відбувається в тонкій кишці. Завдяки тому, що у кожній кишковій ворсинці знаходяться дрібні артерії, які розгалужуються на капіляри, поживні речовин у процесі всмоктування легко проникають у рідке середовище організму. Глюкоза і розщеплені
У тонкій кишці в цілому завершуються процеси перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин. Винятком є рослинна клітковина, розщеплення якої відбувається в товстій кишці. Залози товстої кишки виділяють сік, який частково розщеплює рослинну клітковину і руйнує продукти перетравлення, що не всмокталися через ворсинки. Завдяки інтенсивному всмоктуванню води в товстій кишці харчова кашка в міру її просування поступово перетворюється у щільні калові маси, які з товстої кишки потрапляють до прямої. Випорожнення прямої кишки (дефекація) – складний рефлекторний акт, якому сприяє скорочення діафрагми і м’язів стінок живота. Центр цього рефлексу знаходиться у крижовому відділі спинного мозку; його діяльність регулюється головним мозком.