УРОК 54. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ Й ТИПИ КЛІМАТУ ЄВРАЗІЇ.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 11 “ВИЯВЛЕННЯ ВІДМІННОСТЕЙ КЛІМАТИЧНИХ ОБЛАСТЕЙ ПОМІРНОГО ПОЯСУ НА ОСНОВІ АНАЛІЗУ КЛІМАТИЧНИХ КАРТ І ДІАГРАМ”
Навчальна мета: повторити, поглибити та систематизувати знання про особливості клімату Євразії, кліматичні пояси і типи клімату; формувати знання про розміщення кліматичних поясів на материку; вдосконалювати практичні уміння характеризувати різні типи клімату за кліматичними картами та кліматодіаграмами.
Обладнання: кліматична карта Євразії,
Основні поняття: кліматичний пояс, тип клімату, кліматична область, кліматодіаграма.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
1. Перевірка домашнього завдання (характеристика кліматичних умов своєї місцевості)
2. Запитання
– Які причини обумовлюють надзвичайне розмаїття кліматичних умов Євразії?
– У скільки разів відрізняється кількість сонячної радіації, одержуваної південними й північними районами
– Які типи атмосферної циркуляції впливають на формування клімату Євразії?
– Який вплив на клімат Євразії чинить кожний із океанів? Які океани впливають на клімат України? У яких районах Євразії найбільш відчутний вплив океанічних течій? Як змінився б клімат цих районів, якби цих течій не було?
– Де в Євразії розташовані території, які відрізняються різко континентальним кліматом? Чим обумовлена контрастність їхніх кліматичних умов?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Євразія – це материк не тільки кліматичних контрастів, а й материк кліматичних рекордів. Полюс холоду Північної півкулі розташований не на Північному полюсі, й не в крижаній Гренландії, а на північному сході Євразії, на Оймяконському нагір’ї. Коливання температури у внутрішніх частинах континенту можуть перевищувати протягом доби 40 °С, а протягом року навіть 100 °С! Понад 1/4 території на півночі континенту займають області багаторічної мерзлоти та приблизно стільки ж – спекотні пустелі та полупустелі в центральній та південно-західній частинах. Євразія – це єдиний материк, який розташований у всіх кліматичних поясах Північної півкулі – від арктичного до екваторіального. Помірний пояс в Євразії займає найбільшу площі порівняно з іншими материками. Територія нашої держави майже повністю розташована у помірному поясі. Продовжимо роботу над з’ясуванням кліматичних особливостей материка та спробуємо дослідити особливості помірного поясу.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Кліматичні пояси і типи клімату Євразії
Завдяки великій протяжності з півночі на південь Євразія розташована у всіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких виділяються всі типи кліматів Землі. Найбільш широка й масивна частина Євразії лежить у межах помірного кліматичного поясу, в якому виділяють чотири кліматичні області.
Область помірного морського клімату включає крайній захід Євразії уздовж берегів Атлантичного океану. Тут протягом усього року клімат формується під впливом повітряних мас із Атлантичного океану. Літо прохолодне, зима відносно тепла. Опади випадають протягом усього року. Під час проходження циклонів погода швидко змінюється, улітку можуть бути похолодання, узимку – відлиги.
На схід, до Уральських гір, розташована область помірно-континентального клімату, яка переходить від морського до континентального. За умови віддалення від океану різниця літніх і зимових температур зростає, зима стає холоднішою, опадів меншає, а випадають вони здебільшого влітку. Значна частина Азії за Уралом – Сибір і Центральна Азія – лежать в області континентального клімату, де весь рік панують континентальні повітряні маси. Протягом тривалої зими поверхня суходолу сильно переохолоджується, а влітку перегрівається, створюючи великі температурні контрасти між порами року. Опадів випадає мало. Через відсутність снігу узимку поверхня промерзає на велику глибину.
На сході Євразії лежить область мусонного клімату, яка характеризується різкими відмінностями температур, опадів і показників зволоження влітку й узимку. Літній мусон приносить з Тихого океану вологе повітря, літо тепле й дощове. Зимовий мусон несе холодне континентальне повітря із внутрішньої сильно охолодженої частини материка, де узимку утворюється область високого тиску. Унаслідок цього зима суха й морозна, із сильними вітрами.
Розміщення тропічного поясу в Євразії має певну особливість. Тільки в Євразії тропічний кліматичний пояс не утворює суцільної смуги.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання практична роботи 11 “Виявлення відмінностей кліматичних областей помірного поясу на основі аналізу кліматичних карт і діаграм”. Рекомендується виконувати в зошитах для практичних робіт на друкованій основі. У разі відсутності таких зошитів пропонуються такі завдання:
1. Охарактеризувати кліматичні області помірного поясу.
Назва кліматичної області | Географічне положення | Тип клімату | Кліматичні особливості |
Середня температура січня, °С | Середня температура липня, °С | Річна кількість опадів, мм | Режим випадання опадів |
2. Назвати причини, які пояснюють відмінності кліматичних показників і зумовили відділення кліматичних областей у помірному кліматичному поясі.
3. Порівняти набір і розміщення кліматичних областей помірного поясу Північної Америки і Євразії, виявивши спільні й відмінні ознаки.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Спрогнозувати, які зміни клімату відбулися б в окремих частинах Євразії, якби: а) гори Гімалаї були розташовані на півночі Західносибірської низовини; б) на сході Євразії розташовувалися великі низовини; в) гори Альпи мали не широтне, а меридіональне простягання; г) Африка була розташована на такому ж віддаленні від Європи, як Австралія від Азії.