Мета:
- навчальна: перевірити знання учнів про словотвір, знання вивчених орфограм; розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання; працювати самостійно; логічне мислення; мовленнєві навички; виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо їх виконання.
III. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
1-й варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
Для утворення нових слів можуть служити такі морфеми:
А корінь, префікс, суфікс, закінчення;
Б префікс, суфікс;
В корінь, суфікс, префікс;
Г корінь, суфікс, закінчення.
Позначте рядок іменників з буквою щ:
А Гали..ина, Чернігів..ина;
Б Німе..ина,
В Оде..ина, Херсон..ина;
Г Туре..ина, Вінни..ина.
Позначте рядок слів із суфіксом – цьк-:
А Оде..ий, че..ий;
Б пари..ий, виклада..ий;
В кавка..ий, остро..ий;
Г тка..ий, молоде..ий.
Позначте рядок іменників із буквами – чч-, утворених від прикметників:
А Харків..ий, Київ..ина;
Б Туре..ина, Німе..ина;
В Харків..ина, Орлов..ина;
Г Вінни..ина, Гали..ина.
Позначте рядок іменників, утворених за допомогою суфікса – ств-:
А неу..о, стріле..о;
Б товари..о, садівни..о;
В агент..о, людс..о;
Г студент..о, боягу..о.
Позначте рядок слів, утворених безафіксним способом:
А вправа, розмова, юннат;
Б синь, зелень, спів;
В сінокіс, перелісок, їзда;
Г лісовий, пролісок, нежить.
У якому рядку правильно вказане слово, від якого утворилося наведене?
А Ніжно | Ніжність; |
Б захмарний | Хмара; |
В чорноземний | Чорнозем; |
Г примирення | Миритися. |
Позначте словосполучення, у якому вжиті слова, утворені шляхом переходу однієї частини мови в іншу:
А солодкий голос;
Б затишна кімната;
В сумлінний виконавець;
Г сучасна операційна.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між словом та способом його утворення:
А безрукавка | 1 префіксальний |
Б виліт | 2 суфіксальний |
В черговий | 3 префіксально-суфіксальний |
Г безхмарний | 4 безафіксний 5 перехід з однієї частини мови в іншу |
2-й варіант
> Завдання 1-8 мають по три варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
Для утворення нових слів можуть служити такі морфеми:
А префікс, суфікс;
Б префікс, корінь, суфікс;
В корінь, суфікс, закінчення;
Г корінь, префікс, закінчення.
Позначте рядок іменників з буквою щ:
А Туре..ина, Вінни..ина;
Б Німе..ина, Хмельни..ина;
В Оде. .ина, Львів..ина;
Г Гали..ина, Чернігів..ина.
Позначте рядок слів із суфіксом – цьк-:
А пари..ий, виклада..ий;
Б Оде..ий, че..ий;
В тка..ий, молоде..ий;
Г кавка..ий, остро..ий.
Позначте рядок іменників із буквами – чч-, утворених від прикметників:
А Туре..ина, Німе..ина;
Б Харків..ий, Київ..ина;
В Вінни..ина, Гали..ина;
Г Харків..ина, Орлов..ина.
Позначте рядок іменників, утворених за допомогою суфікса – ств-:
А садівни..о, товари..о;
Б агент..о, люде..о;
В стріле..о, неу..о;
Г студент..о, боягу..о.
Позначте рядок слів, утворених безсуфіксним способом:
А сінокіс, перелісок, їзда;
Б юнь, блакить, спів;
В вправа, розмова, юннат;
Г лісовий, пролісок, нежить.
У якому рядку правильно вказане слово, від якого утворилося наведене?
А переписування | Писати; |
Б пароплав | Плавати; |
В ніжно | Ніжний; |
Г прихований | Схованка. |
Позначте словосполучення, у якому вжиті слова, утворені шляхом переходу однієї частини мови в іншу:
А цікава книга;
Б сумлінний черговий;
В солодкий чай;
Г добре працювати.
> Завдання 9 передбачає встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
Установіть відповідність між словом та способом його утворення:
А тваринка | 1 префіксальний |
Б синь | 2 суфіксальний |
В пролісок | 3 префіксально-суфіксальний |
Г перевищувати | 4 безафіксний |
5 перехід з однієї частини мови в іншу |
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
- Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Виконати індивідуальне завдання з повторення вивченого матеріалу.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання | Завдання закритої форми | ||||||||
З вибором однієї правильної відповіді | На встановлення відповідності | ||||||||
Номер завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
Варіант 1 | Б | В | А | Б | В | Б | В | Г | А-3, Б-4, В-5, Г-1 |
Варіант 2 | А | В | В | А | Б | Б | В | Б | А-2, Б-4, В-1, Г-3 |
Кількість балів | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 |