Тема: Культура усного і писемного мовлення. Слова ввічливості
Мета: розширити уявлення учнів про культуру мовлення і спілкування; вчити володіти словами ввічливості; розвивати навички етичних норм поведінки під час спілкування; сприяти розвитку пам’яті, активізації словника; виховувати увагу до мовленнєвого слова, повагу до людей і самих себе.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 8, впр. 8)
– Які держави світу ви знаєте?
– Якою мовою спілкуються в цих країнах?
2. Хвилинка каліграфії
ЧчЧч Ччча а р ів чарівна
У нашій рідній мові
Чарівні є слова.
Слова ці всім відомі,
Бо сила в них жива.
– Про які слова йдеться у вірші? Які слова ввічливості ви знаєте?
– Слова рідній, чарівні поділіть на склади для переносу.
3. Гра “Мікрофон”
– Для чого людям потрібна мова?
– Які мови є спорідненими до української мови?
– Як потрібно ставитися до своєї мови?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
– Сьогодні на уроці ми повинні з ‘ясувати, що таке культура усного і писемного мовлення. Поміркуємо над тим, чи кожна людина може оволодіти культурою мовлення і високою культурою спілкування.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступна бесіда
– Поміркуйте і скажіть, яку людину називають культурною?
– Чим відрізняється культурна людина від некультурної?
– Що потрібно для того, щоб стати культурним?
2. Пояснення вчителя
– Культурна людина – це освічена, начитана, грамотна, добре вихована Людина, яка з повагою ставиться до інших людей, завжди готова прийти на допомогу.
Культура мовлення ¾ це правильність, точність, виразність мовлення.
Пам’ятайте: слова – це ніби одяг для ваших думок. Щоб гарно говорити, треба знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає і вміє слухати уважно.
3. Робота над текстом (с. 8, впр. 9)
– Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
– Перекажіть його.
Словник
– Що означає слово делікатний?
– Спишіть текст, уставляючи пропущені букви.
– У першому реченні підкресліть слова, у яких букв більше, ніж звуків.
(Спілкування, людьми, свідчить)
4. Бесіда за таблицею
Мовлення | |
Усне | Писемне |
– передача думок в усній формі; – використовує: міміку і жести, різну Силу голосу, питальну або окличну інтонацію; – має бути: правильним, точним, зрозумілим | – усе написане або надруковане; – використовує: літери, розділові Знаки; – має бути: правильним, грамотним, Охайним |
– Що ми розуміємо під усним мовленням? Які вимоги до усного мовлення ви знаєте?
– Який ще вид мовлення вам відомий? Що таке писемне мовлення?
– Якими є вимоги до писемного мовлення?
– Чи обов’язково потрібен співбесідник під час використання писемного мовлення?
– Чому виникло письмо? (Писемне мовлення виникло у з в ‘я з к у з потребою людини передавати інформацію на відстань або зберегти її для майбутніх поколінь. Писемне мовлення допомагає нам дізнаватися багато цікавого про наше минуле. Писемне мовлення необмежене в часі.)
5. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 8)
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота (с. 9, впр. 11)
– Виразно прочитайте сполучення слів із правильним наголосом.
– Спишіть ці сполучення слів і запам’ятайте.
– Яким видом мовлення ви користувалися?
– Чи подобається вам власна каліграфія письма? Оцініть свою роботу.
– Отже, що означає володіти культурою писемного мовлення? (Означає правильно, чітко, каліграфічно і без помилок писати. Охайний і розбірливий почерк – вияв поваги до того, хто читатиме написане тобою.)
– Оцініть роботу однокласника. Дайте йому поради щодо оформлення роботи, якщо це потрібно.
2. Аналіз мовленнєвих ситуацій
– Коли говориш – дивись у вічі співрозмовника.
Юрко з Тарасом розмовляв,
Крутився на всі боки,
Неначе він сорока;
До неба очі заводив,
В канаву зазирнув…
А Тарас терпів, терпів:
“Ти до кого говорив?”
Висновок
Коли до когось слово мовиш –
Дивися в очі тому, з ким говориш.
– Хочеш щоб тебе почули – не кричи.
Говори спокійно, чітко…
Юля з Танею зі школи
Йдуть по скверику поволі.
“Ой, дивись,- горлає Юля,-
Листя клена шелестять
І, як літачки, летять!”
“Ой-ой-ой,- верещить, заливається,-
Горобці у пилюці купаються!”
Чути Юлю аж ген, за майданом,
Може, Таня чує погано?
Висновок
Ну, звичайно, то дівчинці Юлі
Просто бракує мовної культури:
Спокійно треба говорити,
Не горлати, не шипіти..
– Слова вимовляй правильно.
“Я у театрі був учора
Мені сподобалась ігра”,-
Так повідомив друзям Коля…
Від сміху шибки задзвеніли в школі.
Висновок
Навчити Колю говорить давно пора:
Не можна так калічити слова.
– Слова вживай за призначенням.
Стрілись якось Рома й Вова,
“Я був на стадіоні вчора. Кльово!
Ми класно у футбола намотались…”
Висновок
Де слів таких вони набрались?
Хороші наші, Рома й Вова,
Хіба це, друзі, гарна мова?
Рідну мову треба знати,
Слова любити й поважати.
Говорити треба чемно,
Щоб слухати тебе було приємно.
3. Спілкуймося красно! (с. 9)
– Яких правил слід дотримувати, щоб наше мовлення було чітким?
4. Робота в парах (с. 9, впр. 10)
– Розгляньте малюнок і складіть діалог “Мій вихідний день”.
Пам’ятка : під час побудови діалогу не забувайте про культуру спілкування.
– Прочитайте поради, подані у підручнику на с. 9.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що ви розумієте під культурою мовлення? (Це правильність, точність, виразність мовлення.)
– Хто краще говорить і пише? (Хто любить читати і вміє уважно слухати.)
– Як потрібно поводитися під час розмови?
– Чи використовуєте ви у мовленні чарівні слова?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 9, впр. 12.
– Складіть і запишіть три речення з трьома сполученнями слів із вправи 11.