Мета: дати учням уявлення про пам’ять, увагу та їх зв’язок зі здоров’ям та навчанням; вчити називати умови успішного навчання; довести необхідність навчання; розучити вправи для тренування пам’яті та концентрації уваги; виховувати допитливість, ініціативність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра “Вільний мікрофон”
– Чи легко вам учитися?
– Чи залежить навчання від здоров’я?
– Чи впливає навчання на здоров’я?
– Задля чого потрібно вчитися і чи потрібно
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як розвивати пам’ять та увагу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125-127)
– Розгляньте малюнки на с. 125. Яка справа для кожного учня є найголовнішою?
– Для чого потрібно вчитися?
– Від чого залежить успішність навчання?
– Що треба робити, щоб добре вчитися?
– Розгляньте малюнки на с. 126. Якою буває пам’ять?
– Як можна тренувати пам’ять?
2. Фізкультхвилинка
Гра “Будь уважним” (на відпочинок м’язів, шиїта очей)
–
– Розплющіть очі, подивіться на парту і сусіда, за командою вчителя погляд переведіть на стіну, потім – у вікно, подивіться якомога далі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над приказками
– Дитинчата багатьох тварин народжуються маленькими копіями дорослих. Вони вже вміють ходити, плавати, літати і добувати собі їжу. Люди – найрозумніші істоти на Землі, але їхні діти народжуються безпомічними і не здатними до самостійного життя. Однак у процесі навчання вони засвоюють досвід не лише своїх батьків, а й минулих поколінь людства.
У народі кажуть: “Вік живи – вік учись”. Ця приказка є особливо актуальною у наш час, коли у світі щодня з’являється безліч нової інформації. Тому сучасній людині необхідно вчитися впродовж усього життя.
– Як ви розумієте прислів’я та приказки?
– Наука в ліс не веде, а з лісу виводить.
– Вчений іде, а неук слідом спотикається.
– Де більше науки, там менше муки.
– Здобудеш освіту – побачиш більше світу.
– Знання злодій не вкраде, в огні не згорить і у воді не втоне.
– За дурною головою ноги бідні.
2. Вправа “Мікрофон”
– По черзі продовжіть речення: “Я вчуся для…”
Запам’ятайте! Сучасній людині необхідно вчитися впродовж усього життя.
– Мозок людини – ідеальний інструмент для навчання. Він здатний обробляти величезну кількість інформації і запам’ятовувати практично все, що цікавить людину. Але в школі доводиться вчити не тільки те, що цікаво, а й те, що потрібно знати дітям вашого віку.
– Назвіть умови, необхідні для успішного навчання.
Запам’ятайте! Добра пам’ять і увага допомагають у навчанні.
3. Практична робота. Вправи для тренування пам’яті і концентрації уваги (с. 127-128)
1) Вивчення ігор “Бабуся складала у валізу…”, “Чого не вистачає?”, “Запам’ятай порядок”.
– Які ще ігри для розвитку пам’яті та уваги ви знаєте? Розкажіть про них і пограйте разом зі своїми однокласниками.
2) Гра “Зайвий предмет”.
– Знайдіть “зайвий” предмет у кожному рядку (с. 128).
– За якими ознаками можна об’єднати ці предмети?
3) Гра “Знайди відмінності”.
– Знайди відмінності між малюнками (с. 128).
Запам’ятайте! Пам’ять і увагу можна розвинути, граючи у спеціальні ігри.
4) Робота з дидактичним матеріалом (додаток)
Скільки мавпочок і скільки папуг заховались у джунглях?
4. Робота над прислів’ями
– Вік живи – вік учись.
– Важко знання добувати, зате легко носити.
– Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Які природні здібності допомагають вам учитися?
– Назвіть умови успішного навчання.
– Доведіть, що учневі потрібна увага.
– Чи можна розвивати пам’ять і увагу?
– Продовжіть речення.
– Щоб пам’ять не погіршувалася, потрібно…
– Щоб увага була стійкою, необхідно…
– Обговоріть удома з батьками, як можна тренувати увагу і пам’ять.
– Чи можна вдосконалити характер?