Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 57
Тема. Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично)
Мета:
– навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнів про написання ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів; формувати орфографічні й орфоепічні вимоги ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів;
– розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
– виховна: виховувати особливе ставлення
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, синтаксис, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Гра “Створіть нове слово”
> Змініть частину мови за допомогою наголосу:
Іменник – прикметник | Іменник – дієслово |
Погані – | Цвіту |
Кленові – | Дзвони – |
Творче конструювання
> Складіть речення із парами слів.
Дорога – дорога, припасти – припасти.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з таблицею
> Як перевірити написання слів із ненаголошеними [еи], [ие], [оу].
№ | Правило | Приклади |
1 | Змінити форму слова | Голуби – голуб, весло – весла, листи – лист |
2 | Дібрати спільнокореневе слово | Розумний – розум, гречаний – гречка, зупинити – зупинка |
3 | Літера е в сполученні – ере-, – еле- | Череда, зеленіти, береговий |
4 | Літера и в сполученні – ри-, – ли- | Крижаний, кривавий, блищати |
5 | Випадний [е] | Травень (травня), човен (човна) |
Цифровий диктант
Вправа 1
> Позначте, за яким правилом із таблиці можна перевірити написання ненаголошених голосних.
Весни (1), зелений (2), зима (1), травень (5), січень (5), дрижати (4), ожеледь (3), криниця (4).
1315345434
Вправа 2
> До кожної цифри підберіть слово з орфограмою.
341254524
Пелена (3), бриніти (1), голубий (2), крапелька (5), кришити (4), майстер (5), вишневий (2), тривати (4).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом
> Прочитайте текст мовчки. Підберіть до тексту заголовок, визначте тип мовлення, стиль, основну думку.
Віт..р січе в обличчя. Нам..ло снігу – січневого снігу. Важкувато стало пташкам, що з..мують у нас. Але вони не дуже сумують. Ось, вєс..ло цвірінькаючи, хв..лястопрол..тіла зграйка жвавих щигликів, ч..жів і коноплянок. Помчали десь по лопухах чи б..різках поснідати насіннячком.
А яке гарне д..р..вце горобини! Червоногруді снігурі обсипали його і ягідками ласують. Це наші зимові гості. Вони прил..тіли з далекої півночі, щоб тут п..р..бути зиму (За О. Копиленком).
Цвірінькаючи
Зграйка
Коноплянок
> Відпрацюйте вимову слів у рамочці. Прочитайте текст уголос.
> Виконайте орфографічну роботу, позначте, за яким правилом пишемо ненаголошені голосні.
Переклад
> Перекладіть українською мовою, щоб вийшов вірш, де треба, переставляйте слова в рядках.
В подземельеподснегами
В мягкойземляной постели,
Гденетсвета дня,
Зернышкопритаилось.
Там зернышку не холодно –
Оноспит, будто на перине,
И тихо смотритсныхорошие
Овеселых днях весны.
За Н. Забілою
Словник: подземелье – підземелля, мягкий – м’який, нет – немає, зернышко – зерня, зернинка, притаилось – причаїлося, будто – мов, и – й, о – про.
> Порівняйте вимову й написання ненаголошеного звука [е] в російській та українській мовах.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Узагальнювальна бесіда
> Що треба знати про написання ненаголошених голосних у корені?
> Які правила допоможуть правильно писати слова з ненаголошеними голосними?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
> Складіть твір-мініатюру про природу, вживаючи слова з вивченою орфограмою.
> Виконайте вправу за підручником.