Урок 6
Осінні музичні картинки
Мета уроку: показати приклади відтворення образів осінньої природи в різних видах мистецтва. Розвивати вокально-хорові навички, творчі здібності, уяву учнів. Вчити їх жити в гармонії з природою, бачити її красу. Виховувати любов до мистецтва.
Очікувані результати: учні висловлюють свої враження від творів мистецтва – живопису, поезії, музики,- в яких відображені образи осінньої природи; порівнюють музику двох п’єс про дощик, визначають її особливості, виразно співають, відтворюють шум
Обладнання:
Тип уроку: комбінований; урок поглиблення теми, засвоєння нових знань.
Домінанти уроку:
– образ осені в різних видах мистецтва;
– засоби музичної виразності.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком _____,
Кількість присутніх на уроці _____,
Відсутніх _____.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу під музику Вальса № 10 Ф. Шопена або П. Чайковського “Жовтень. Осіння
2.2. Музичне привітання. Розспівування.
2.3. Бесіда з учнями за темою уроку.
2.4. Розучування пісні В. Гребенюка “Осінь” (або “Осінь” М. Ведмедері).
2.5. Виконання знайомих учням пісень про осінь.
2.6. Слухання п’єс “Осінній дощик” М. Парцхаладзе і “Дощик” (І ч.) В. Косенка.
2.7. Вправа-гра “Дощ у лісі”.
2.8. Виконання танцювальних рухів під мелодію української народної пісні “Дощик”.
2.9. Узагальнення матеріалу.
2.10. Вихід із класу під музику п’єси В. Косенко “Дощик” або мелодію української народної пісні “Дощик” (або на розсуд учителя).
ДОЩИК
Українська народна пісня
ОСІНЬ
Вірші Г. Коваля
Музика М. Ведмедері
Осінь, осінь, осінь!..
Медом пахнуть роси.
Журавлі курличуть в небі,
Та вітри голосять.
Не дзвенять в садочку
Пташок голосочки,
Сняться зораному полю
Квіти й колосочки.
В лузі при долині
Плаче тополина,
Загорілась над рікою
Червона калина.
Тьмяно сонце світить,
А на голих вітах
В’яже осінь рукавички
З бабиного літа.
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку.
3.4. Виконання в русі вивчених пісень.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда.
Образи природи, відображені в різних видах мистецтва – живописі, поезії, музиці. У кожного з цих видів є свої виражальні засоби. Знайомство з ними збагачує кругозір і знання учнів про мистецтво, вчить бачити красу природи очима художника, відчувати її душею поета й музиканта.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда з учнями за темою уроку.
5.2. Розучування пісні В. Гребенюка “Осінь”.
5.3. Слухання п’єс “Осінній дощик” М. Парцхаладзе і “Дощик” (І ч.) В. Косенко.
Визначення образу музики і засобів виразності.
5.4. Вправа-гра “Дощ у лісі”.
Школярі передають різний шум дощу клацанням пальців, плескаючи в долоні або грою на шумових інструментах.
5.5. Ритмічні вправи. Танцювальні рухи під музику.
ЩО НАМ ОСІНЬ ПРИНЕСЕ?
Поспівка
Вірші Л. Некрасової
Музика З. Левиної
6. Узагальнення та закріплення знань
– Які картини змалювала музика, що звучала на уроці?
– У яких видах мистецтва відображені картини осінньої природи?
– За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Усі види мистецтва відображують життя в художніх образах. Мистецтво збагачує духовний світ людини, робить її кращою, добрішою, чуттєвішою.
8. Домашнє завдання
Слухати музику.