Біологія – універсальний довідник
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ
ТИП ХОРДОВІ
КЛАС ПЛАЗУНИ
Особливості будови органів порожнини тіла та нервової системи. Розмноження плазунів
Травна система у плазунів, порівняно із земноводними, має дещо складнішу будову. У ротовій порожнині (на щелепах, піднебінні) більшості плазунів розташовані дрібні однотипні зуби. У плазунів рухливий мускульний язик міститься на дні ротової порожнини і здатний висовуватися далеко з рота. У ящірок та змій він роздвоєний на кінці і є важливим
У зв’язку з життям на суші у плазунів тільки легеневе дихання. Дихальні шляхи диференційовані на гортань, трахею та бронхи. Легені, порівняно із земноводними, більші за розмірами і мають губчасту структуру, що збільшує поверхню газообміну. Вентиляція легень забезпечується роботою грудної клітки
У зв’язку з наявністю легень у плазунів кровоносна система має два кола кровообігу: велике і мале. Серце у них трикамерне (за винятком крокодилів) і складається з двох передсердь та одного шлуночка. У шлуночку серця плазунів з’являється неповна перегородка.
Обмін речовин. Більш досконала будова легень і серця сприяє кращому постачанню киснем усіх органів тіла плазунів порівняно із земноводними. Проте артеріальна і венозна кров частково змішується, рівень обміну речовин ще не достатньо високий, температура тіла значною мірою залежить від температури навколишнього середовища, тому плазуни є холоднокровними тваринами.
Органи виділення у плазунів представлені тазовими нирками, які повністю втратили зв’язок з порожниною тіла, та сечоводами, що відкриваються у клоаку.
Нервова система плазунів характеризується збільшенням, порівняно із земноводними, відносних розмірів головного мозку і прогресивним розвитком півкуль переднього мозку, у поверхневому шарі яких з’являється сіра речовина – кора головного мозку. Проте кора розвинена слабо. Мозочок у плазунів більший, ніж у земноводних, краще розвинена його кора, що забезпечує координацію складних рухів.
Будова органів чуття у плазунів відповідає наземному способу життя. Органи зору характеризуються наявністю опуклої рогівки, лінзоподібного кришталика. Майже у всіх плазунів очі захищені повіками: верхньою, нижньою та миготливою перетинкою, є слізні залози. Орган слуху складається з внутрішнього та середнього вуха, відмежованого від навколишнього середовища барабанною перетинкою. У плазунів барабанна перетинка розміщена у невеликій заглибині. Органами нюху є зовнішні та внутрішні ніздрі. За запахом плазуни розрізняють їжу, представників свого виду тощо. Нюх у плазунів розвинений краще, ніж у земноводних. Органи смаку розвинені слабо.
Розмноження. Плазуни роздільностатеві. Статеві органи у них парні, складаються з сім’яників у самця і яєчників – у самки. Запліднення внутрішнє, відбувається в тілі самки. Самки відкладають великі яйця зі щільною оболонкою і великим запасом живильних речовин. Яйця оточені зародковими оболонками, які захищають зародок від висихання, проникнення бактерій і грибів та забезпечують розвиток на суші. Розвиток у плазунів прямий. У деяких плазунів (живородна ящірка, ящірка-веретільниця) спостерігається яйцеживородіння.