Тема 2. США ТА КАНАДА У 1945 Р. – НА ПОЧАТКУ ХХІ СТ.
§ 8 . Внутрішньополітичні та зовнішньополітичні пріоритети американських президентів у XXI ст.
3. Перспективи розвитку українсько-американських відносин.
Після розпаду СРСР Сполучені Штати намагалися встановити взаємовигідні відносини з колишніми радянськими республіками, не забуваючи при цьому про свої стратегічні інтереси. У Вашингтоні відводили особливу роль незалежній Україні, зважаючи на її геополітичне становище в Європі. В Україні з розумінням оцінюють провідну роль США
1 Екстремізм – схильність до крайніх поглядів, методів, дій.
Вагомим внеском у розвиток двосторонніх відносин між нашими країнами стали державні візити до США українських президентів Л. Кравчука, Л. Кучми, В. Ющенка та В. Януковича, а також візити до України президента Б. Клінтона в 1995 і 2000 pp. та Дж. Буша у 2008 р.
Зокрема, виступаючи перед багатотисячним зібранням киян і гостей столиці України на Михайлівській площі в червні 2000 p., тодішній президент США Б. Клінтон високо оцінив зусилля українського народу на шляху розбудови демократичного суспільства. Він зауважив, що це тільки перші кроки, що необхідно зробити набагато більше у сфері економіки, захисту прав особистості, боротьби проти організованої злочинності тощо. Президент США українською мовою цитував слова Т. Шевченка: “Борітеся – поборете!”
РОБОТА З ДЖЕРЕЛАМИ
З книжки “Україна 2000 і далі: геополітичні пріоритети та сценарії розвитку”
1. Невизначеність поведінки США щодо України проявляється насамперед у політичній непослідовності американсько-українського курсу. Так, позиція адміністрації Дж. Буша після проголошення незалежності України була надто обережною та фактично зводилася до скоординованої з Росією політики ядерного роззброєння України. Адміністрація Б. Клінтона, розпочавши з підтримки України та проголошення стратегічного партнерства, поступово істотно змінила свій курс і почала використовувати Україну як розмінну карту в грі з Російською Федерацією. Саме США спочатку підтримали ідею хартії Україна – НАТО, а потім зробили багато, щоб вона не була підписана в такому варіанті, який найбільше відповідав би інтересам України. Саме США відіграли провідну роль в істотному обмеженні зовнішнього фінансування України.
2. США – це єдина у світі держава, яка реально здатна здійснювати та здійснює багатосторонній прямий і непрямий (через міжнародні організації, Європу, Японію, навіть Російську Федерацію тощо) вплив на Україну. Цілком логічно стверджувати, що стратегічне партнерство з такою – єдиною у світі державою – має стати пріоритетом номер один у зовнішній політиці України. І саме завдяки унікальним можливостям і ролі США першорядність трансатлантичного пріоритету не тільки не буде суперечити генеральній лінії України на проведення “сильної” регіональної політики, а й сприятиме їй.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ ДАТУ
Січень 1992 р. – установлення дипломатичних відносин між США та Україною
11 вересня 2001 р. – терористичний акт, у результаті якого постраждали Світовий торговий центр і Пентагон