Мета: ознайомити учнів з письмовим діленням на двоцифрове число; вчити розв’язувати задачі на різницеве порівняння; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
– У скільки разів 150 м більше 5 м? (30)
– На скільки 150 м більше 5 м? (145)
– Скільки разів по 60 л міститься в 120 л? (2 рази)
– 27 більше задуманого числа в 3 рази. Чому дорівнює задумане число? (9)
–
– Назвіть число, більше 13 у 6 разів (78); 25 у 3 рази (75); 19 у 4 рази (76).
– Знайдіть частку чисел 33 і 3 (11); 95 і 5 (19); 91 і 7 (13).
– 1/2 дм – скільки це сантиметрів? (5 см)
– 1/4 м – скільки це сантиметрів? (25 см)
– 1/8 відрізка дорівнює 2 см. Чому дорівнює весь відрізок? (16 см)
– Лимон дорожче яблука в 3 рази. Що дорожче – 15 яблук або 5 лимонів? Розв’язання поясніть.
Пояснення. Замість одного лимона можна купити 3 яблука, отже, на одні й ті самі гроші яблук можна купити в 3 рази більше, ніж лимонів. Дізнаємося, скільки яблук можна купити замість
Отже, 5 лимонів коштують стільки ж, скільки 15 яблук.
3. Математичний диктант
– 45 звільніте на 99.
– Від 165 відніміть 99.
– Від 3 грн відніміть 79 к.
– Береза нижче сосни на 5 м. Знайдіть висоту сосни, якщо висота берези 12 м.
– Сума трьох чисел 170. Перший доданок 90, другий 30. Знайдіть третій доданок.
– Перший доданок 300, другий на 50 менше. Знайдіть суму цих чисел.
Відповіді: 45 + 99 = 144; 165 – 99 = 66; 3 грн – 79 к. = 2 грн 21 к.;
12 м + 5 м = 17 м; 170 – (90 + 30) = 50; 300 + (300 – 50) = 550.
4. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою
Завдання 130 (кругові приклади)
Учні пригадують особливості розв’язування кругових прикладів.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Ділення на двоцифрове число
1) Підготовча робота (завдання 131).
– Розв’яжіть приклади зі взаємоперевіркою в парах.
– Розташуйте частки в порядку спадання. (242; 187; 125; 63)
2) Ділення на двоцифрове число (завдання 132).
Учні коментують, як знаходили частку чисел.
3) Первинне закріплення нового матеріалу (завдання 133, коментує сильний учень).
19 менше 28, у частці буде одна цифра. Частку шукаємо способом підбору. Першу пробну цифру можна знайти, якщо поділити число всіх десятків діленого на число десятків дільника 19 : 2 = 9. Перевіримо усно цифру 9: 20 • 9 = 180; 9 • 8 = 72; 180 + 72 = 252; 252 > 196; цифра 9 не підходить. Пробуємо аналогічно цифру 8: 28 • 8 = 224; 224 > 196: цифра 8 не підходить. Пробуємо цифру 7: 28 – 7 = 196. Отже, цифра 7 підібрана правильно.
Фізкультхвилинка
4) Виконання завдання 134 (з коментуванням).
2. Розв’язування задачі (завдання 135)
Задачу вивчають колективно, записують коротку умову.
Розв’язування – самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює за дошкою.
1) 1000 : 10 = 100 (років) – живе верба;
2) 1000 – 100 = 900 (років) – довше живе дуб, ніж верба.
3. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 136
Розв’язування складанням рівняння.
347 – x = 129
X = 347 – 129
X = 218
Відповідь: 218 груш росте в саду.
4. Практична робота
Завдання 1 (с. 24)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 137; 138 (с. 21).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового вивчали на уроці?
– Що ви очікували від уроку?
– Чи виправдалися ваші очікування?