Урок 8. ПІСНЯ, ТАНЕЦЬ, МАРШ ЗУСТРІЧАЮТЬСЯ РАЗОМ
Вступ
Три “кити”, на яких тримається музика (пісня, танець і марш) дуже різні за своїм настроєм і характером. Але є музичні твори, в яких вони зустрічаються разом.
Елементи різних типів музики зустрічаються, наприклад, у творі, який ми почали вивчати на минулому уроці. Це пісня “Веселий музикант”. У ній кожний куплет має яскраві ознаки трьох типів музики. Музикант, граючи на різних інструментах (скрипці, балалайці та барабані), додавав музиці різного характеру – пісенного,
Тож повторіть пісню “Веселий музикант”, вирізняючи кожен її куплет різним настроєм, характером відповідно до типу музики.
Продовження розучування пісні “Веселий музикант”
Караоке. Пісня “Веселий музикант”
Слухання. Українські народні пісні “Дощик”, “Лугом іду”, “Гей, не дивуйте” в обробці Я. Степового
Чи навчились ви відчувати відмінності в характері музики трьох “китів”? Прослухайте і проаналізуйте три українські народні мелодії в інструментальній обробці Якова Степового. Згадайте, що характерною ознакою пісні
Українська народна пісня в обробці Я. Степового “Дощик”
Українська народна пісня в обробці Я. Степового “Лугом іду”
Українська народна пісня в обробці Я. Степового “Гей, не дивуйте”
Аналіз прослуханих творів
Кожна із народних пісень в обробці Якова Степового має свої особливості в засобах виразності, відмінності у характері. Обробка – це композиторський спосіб “прикрашання” народної пісні.
Завдання
Хто з українських композиторів є автором пісні “Веселий музикант”?
Які з уже відомих вам народних пісень в обробці Якова Степового демонструють відмінності “трьох китів музики”?
Що в музиці означає термін “обробка”?
Підсумки уроку
Сьогодні ми переконалися, що “три кити музики” можуть зустрітися як в одному музичному творі, так і в різних, виявляючи особливості своїх власних засобів виразності та характеру. А допомогли нам у цьому пісня “Веселий музикант” та українські народні пісні в обробці Якова Степового “Дощик”, “Лугом іду”, “Гей, не дивуйте”.