ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

РОЗДІЛ I РОЗВИТОК ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ ПРО ЗЕМЛЮ

Тема 2 ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ ТА НАВКОЛОСВІТНІ ПОДОРОЖІ

§ 4. ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

· Пригадайте, які цінні уявлення про Землю виникли в Стародавній Греції.

ПЛАВАННЯ ВІКІНГІВ. Вікінги – це безстраш­ні мореплавці, які жили на півночі Європи. У За­хідній Європі їх називали норманами, а на Русі – варягами. Підчас своїх плавань Атлантичним океаном вікінги відкрили острови на півночі Північної Америки (мал. 11). Так, у Хет. Ерік Рудий відкрив острови Ісландію та Гренландію. Тоді корабель

вікінгів близько підійшов і до берегів Америки. Проте екіпаж побоявся ви­садитися на берег.

Честь першовідкривача американських бере­гів дісталася сину Еріка Рудого, Лейфу Еріксону. Через декілька років потому він керував одним із невеликих суден, яке досягло східних берегів Північної Америки. Це сталося за 500 років до відкриття Америки Христофором Колумбом. Проте здобутки вікінгів не залишили помітного сліду в історії, адже, за винятком деяких північ­них народів, про них ніхто не знав.

Літописи – джерела знань

У відомому літописі “Повість мину­лих літ” (XI ст.) описано річки, моря,

ліси. Розповідається про шлях “із варягів у греки” – торговий річково-морський шлях, що з’єднував північ Європи із Чорним морем.

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Кораблі вікінгів

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Лейф Еріксон (бл. 970- 1020)

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Мал. 11. Маршрути плавання вікінгів

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Марко Поло (1254 – 1324)

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Мал. 12. Маршрут подорожі Марко Поло (XIII ст.)

ПОДОРОЖ МАРКО ПОЛО. Першим європейцем, який здійснив подорож Південною Азією, був Марко Поло – син італійського купця з Венеції. Його батько торгував з країнами Азії і не раз бував на таємничому Сході. Вирушаючи в 1271 р. до Китаю, Поло-старший узяв із собою і 17-річного Марко.

Понад три з половиною рокіт через бурхливі річки, ви­сокі гори, великі пустелі добиралися купці до Китаю. Там їх прийняв хан. Щоб підтримувати відносини з Європою, він запросив кмітливого Марко Поло до себе на службу. Це дало можливість італійцеві здійснити чимало мандрівок Китаєм і пізнати країну. Служба Марко в хана розтяглася на 15 років, а повернення додому – ще на 10. В Європу він повернувся морем уздовж берегів Азії. Маршрут його подорожі був схожий на велетенську петлю, описану довкола Півден­ної Азії (мал. 12).

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Монета із зображенням Марко Поло

Про розмаїття світів

Царі та імператори, королі, герцоги й маркізи, лицарі й громадяни і всі, хто хоч є дізнатися про різні народи, про розмаїття країн світу, візьміть цю книжку і почніть її читати: ви знайдете тут незвичайні дивовижі. …Острів Суматра не такий уже й малий, довкруг понад 2000 миль. Там вісім царств і вісім вінценос­них царів; усі вони ідолопоклонни­ки; у кожному царстві своя мова… Водяться там дикі свині й одно­роги, анітрохи не менші за слонів; шерсть у них, як у буйвола, а ноги як у слона, посередині лоба

Товстий і чорний ріг.

Марко Поло, ХІІІ ст.

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Мал. 13. Караван Марко Поло (зображення на стародавній карті)

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Мал. 14. Світ, зображений на глобусі Мартіна Бегайма

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

 ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ

Мартін Бегайм (1459 – 1507)

Марко Поло не був географом і навіть не здогадувався про існування цієї науки. Проте написана ним книжка “Про розмаїття світів” стала цінним джерелом знань. Навіть через 200 років географічні назви з його книжки позначали на багатьох картах.

ГЛОБУС МАРТІНА БЕГАЙМА. У 1492 р. німець Мартін Бегайм створив глобус. Слово глобус у перекладі з латинської означає куля. Це була зменшена модель нашої планети, ніби іграшкова Земля. Як видно з мал. 14, на глобусі М. Бегайма немає ні Південної, ні Північної Америки. На ньому, влас­не, не відображено півсвіту. Усі материки стануть відомими європейцям пізніше. Проте глобус Бегайма дає нам уявлення про рівень тогочасних географічних знань.

Подорож у слово

Слово глобус у пе­рекладі з латинської означає куля.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

Вікінги були першими європейськими мореплавцями, які відкрили острови Ісландію та Гренландію і досягли берегів Америки (X ст.).

Подорож італійця Марк о Поло (XIII ст.) дала можливість європейцям уявити життя далекої Східної Азії.

У 1492 р. Мартін Бегайм створив глобус, що зберігся до наших днів.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Що вам відомо про плавання вікінгів?

2. Якими географічними відомостям и збагатив уявлення про світ Марко Поло?

3. Хто і коли створив перший глобус?

4. У своїй книжці Марко Поло розповідає про чорне каміння, яке видобувають у Китаї. Воно горить, як дрова. Це каміння дуже вигідне тим, що дешеве і рятує від вирубування дерева. Над розповіддю Поло відверто сміялися. Як ви вва­жаєте, чи була правдивою розповідь мандрівника? Яке каміння, що “горить, як дрова”, він мав на увазі?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ - Географія


ПІЗНАННЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ