Тема: План тексту
Мета: формувати уявлення учнів про план тексту; виробляти вміння ділити текст на частини за запропонованим планом, пояснювати зв’язок між абзацами та планом тексту; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати старанність під час оформлення письмових робіт.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 19, впр. 32)
2. Гра “Кращий знавець мови”
– За ознаками визначте, як і це тексти:
Настала холодна зима. Сірі хмари пливуть над землею. Сиплеться на землю пухкий сніг. Різкий вітер жене його по замерзлій землі.
Назва місяця січень бере свій початок у праслов’янській мові, коли наші предки мали справу з випробуванням (просічуванням, висічуванням лісів). Січення (просіка, вирубка) проводилася найбільше в ту пору, що припадає приблизно на місяць січень. Імовірно, що слово січень пов’язане з поняттям сильний
30 вересня о 10. 00 в актовій залі відбудеться “Свято осені”. Запрошуються учні третіх класів, батьки, вчителі.
Учні 3-В класу
За віконцем дощик весело шумить
І усіх маляток наших веселить.
Візьме парасольки, вийде дітвора –
З дощиком веселим розпочнеться гра.
Крапельки стомились падати на нас –
Вже і їм, і діткам відпочити час.
С. Жупанин
3. Каліграфічна хвилинка
ЧчЧчЧч Ча Чв Че Чі ча че яч чк оч
Золота красуня – осінь-чарівниця!
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує
І картини дивні, чарівні малює.
– До слова листячко доберіть спільнокореневі слова, позначте в них корінь.
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.
– Знайдіть слова, які говорять про осінь як про істоту.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми навчимося складати план тексту та ділити текст на частини за поданим планом.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 33 (с. 19)
– Прочитайте текст. Визначте його тему.
– Який вид тексту?
– Прочитайте план до тексту, поданий на с. 19 підручника.
– Усно поділіть текст на частини за планом.
– Про що йдеться в кожній частині тексту?
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 20)
– Що називається планом тексту?
– Для чого потрібно складати план до тексту?
– Якими за метою висловлювання можуть бути речення в плані?
3. Вибіркове списування
Учні за вибором списують частину тексту, яка відповідає першому або другому пунктам плану.
Перевірка виконаної роботи.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за вправою 34 (с. 20)
– Прочитайте текст. Перекажіть його.
– Яка тема цього тексту? Яка його основна думка?
– Скільки частин у тексті?
– Як виділена кожна частина в тексті? (Абзацом)
2. Робота за вправою 35 (с. 20-21)
– Прочитайте речення правої і лівої колонок.
– Чим різняться записані речення в правій і лівій колонках?
– Які речення можуть бути планом до прочитаного тексту?
3. Самостійна робота (за матеріалами вправи 34)
1 варіант: Спишіть частину тексту вправи 34, яка розкриває зміст четвертого пункту плану.
2 варіант. Спишіть частину тексту вправи 34, яка розкриває зміст п’ятого пункту плану.
4. Складання розповіді за поданим планом
– Прочитайте план розповіді.
План
1. У якому класі ти навчаєшся?
2. Де побували з класом на екскурсії?
3. Про що ви там дізналися?
– Запишіть розповідь за поданим планом.
– Як ви записуватимете кожний пункт плану? (З абзацу)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що допоможе нам послідовно переказати текст?
– Як скласти план до тексту?.
– Прочитайте прислів’я.
– Зробив діло – гуляй сміло.
– Добрий початок – половина роботи.
– Хто багато робить, той багато вміє.
– Розташуйте прислів’я в такому порядку, що передає план проведення нашого уроку.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 21, впр. 36. Спишіть останній абзац тексту вправи 33. Підкресліть прикметники.