Відповіді на питання до екзамену з курсу Основи біології та генетики
Плазма крові, склад, осмотичний тиск, гемоліз.
Плазма крові – жовтувата рідина, яка вміщує:
1. Н2О – 91%.
2. Білки – 8% (альбуміни, глобуліни, фібриноген). Вони утримують воду в плазмі (при голодуванні, зменшується кількість білків, вода переходить з крові до тканин, утворюючи голодні набряки) глобуліни можуть перетворюватись на антитіла, які знешкоджують мікроби і утворюють імунітет; білки створюють певну в’язкість крові, яка зростає при втраті води (потіння, пронос),
3.Жири – 0,8%.
4.Глюкоза – 0,12%. При зниженні – підвищується збудження клітин головного мозку (судоми), порушується кровообіг, дихання, настає смерть.
5.Сечовина та сечова кислота – 0,05%.
6.Мінеральні солі – 0,9%, з них найбільше припадає на долю NaCl, солі Са, К, Мg. Ця концентрація підтримується на сталому рівні.
Осмотичний тиск (або дифузний тиск) – термодинамічний параметр, що характеризує прагнення
Осмотичний тиск плазми крові складає біля 7,6 атм (біля 5500 мм рт. ст.). Осмотичний тиск – тиск розчинника на напівпроникну мембрану, якщо вона розділяє розчини з різною концентрацією осмотично активних речовин. Загальний осмотичний тиск плазми крові пов’язаний, в основному, з розчиненими в ній йонами. Певну роль в утворені крові відіграють й інші осмотично активні речовини – глюкоза, моноцукриди, амінокислоти і т. д.
Гемоліз – руйнування еритроцитів з виділенням гемоглобіну в плазму крові; Розрізняють внутрішньосудинний гемоліз – при руйнуванні еритроцитів у судинах (при переливанні несумісної крові, малярії, дії біологічних отрут – змій, бджіл та ін.) І позасудинний, який відбувається в селезінці, печінці (при серповидноклітинної анемії, при мікросфероцітозе і деяких інших спадкових гемолітичних анеміях). Гемоліз супроводжується лихоманкою, появою еритроцитів у сечі, жовтяницею.