Плід

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Плід

Плід покритонасінних рослин утворюється з маточки після запліднення.

 Плід

Плід виконує дві важливі біологічні функції: захищає насінину й зародок в ній від загрози знищення чи загибелі за несприятливих умов і сприяє поширенню насіння. Різноманітність способів його поширення зумовило велике розмаїття будови плодів.

Справжній плід утворюється лише з маточки, головним чином із нижньої її частини – зав’язі.

Зовнішня частина справжнього плода, що оточує насінину, називають оплоднем. Він складається із трьох шарів: зовнішнього, середнього та внутрішнього. За будовою оплодня плоди поділяють на сухі й соковиті.

Сухі плоди мають дерев’янистий або шкірястий оплодень:

– горіх – нерозкривний плід з однією вільною насіниною в твердому дерев’янистому оплодні (ліщина, дуб, жовтець);

– сім’янка – однонасінний плід із шкірястим оплоднем, у якому насінина лежить вільно (соняшник, айстра);

– крилатка відрізняється від сім’янки чубком із волосоподібних придатків на верхівці (кульбаба,

козельці, нечуйвітер);

– зернівка – шкірястий оплодень зростається із шкіркою єдиної насінини (злаки);

– біб – одногніздовий багатонасінний плід, утворений одним плодолистком, розкривається двома стулками по нижньому й верхньому швах. Насінини прикріплені до обох половин оплодня (горох, квасоля, конюшина, люцерна);

– стручок – двогніздовий багатонасінний плід, утворений двома зрослими плодолистками. Насінини розташовані на плівчастій перетинці всередині плоду (капуста, гірчиця, редька);

– коробочка утворюється з двох чи багатьох зрослих докупи плодолистків. Розкривається стулками (льон, бавовник, дурман), кришечкою (блекота), зубцями (гвоздика) або має дірочки на верхівці плода (мак, дзвоники) чи щілини по краях плодолистків (тютюн).

Соковиті плоди мають соковитий оплодень:

– ягода – багатонасінний плід, у якого оплодень складається з двох шарів: зовнішнього – шкірочки і внутрішнього – м’якуша (чорниця, смородина, виноград, журавлина, баклажан);

– кістянка утворюється з одного чи кількох плодолистків. Оплодень поділений на три складові частини: внутрішню тверду, дерев’янисту – кісточку, яка оточує насінину, і соковиту (а іноді й суху, як у мигдалю) середню, а також зовнішню – шкірочку (вишня, слива, персик);

– яблуко – соковитий багатонасінний плід, м’якуш якого утворений розрослим квітколожем (яблуня, груша, айва, горобина);

– гарбузина – багатонасінний плід, у якого середній та внутрішній шари соковиті, а зовнішній – забарвлений, твердий (гарбуз, огірок, диня).

За числом насінин виділяють однонасінні плоди та багатонасінні. За способом розкривання плоди є розкривні та нерозкривні. Плоди є прості та складні (багатокістянка, багатолистянка, багатогорішок).

ЦЕ ЦІКАВО

Безсумнівним чемпіоном за розміром плодів визнана тропічна слонова ліана, або ліана святого Хоми, поширена в лісах Південної Азії й Океанії. Її велетенські боби ентади досягають дивовижних розмірів: близько 2 м завдовжки й 1,5 м завширшки. Найдивовижними плоди гарматного дерева, батьківщиною якого є Гвіана. Заради своєрідних дивних квіток це дерево, розводять у багатьох тропічних країнах. Квітка цього дерева досягає 15 см у діаметрі. Плоди-коробочки являють собою кулі червонувато-коричневого кольору діаметром 10-18 см, що вільно звисають зі стовбура на товстих батогах. Плід несправжнього мускатного горіха являє собою дерев’янисту гладеньку кулеподібну коробочку чорного кольору завбільшки | від апельсина – до 30 см в діаметрі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Плід - Довідник з біології


Плід