ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ – Біологія, довідник для абітурієнта

Біологія

ЗАВДАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

8.3. ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ

8.3.1. Що таке антропогенез і які його рушійні сили?

Антропогенез – історичне походження людини як біологічного виду в процесі формування суспільних відносин. Рушійні сили антропогенезу – біологічні (особливості будови людини як ссавця з ряду приматів, пристосування до умов навколишнього середовища тощо) та соціальні (суспільна праця, мова, розвиток абстрактного мислення, розподіл праці тощо).

8.3.2. Дайте характеристику австралопітекам.

Австралопітеки мешкали в

Африці від 5 до 1 млн. років тому. Вони пересувались на двох ногах, жили родинами, використовували примітивні знаряддя (палки, каміння) для добування їжі та захисту, їх тіло було заввишки 120-130 см., масою до 40 кг., а об’єм мозку не перевищував 500 см3. Будовою тіла нагадували сучасних людиноподібних мавп. Вважають, що це перші представники родини гомінід (людей); їх ще називають людиномавпами.

8.3.3. Дайте характеристику синантропам.

Синантропи знайдені у викопному стані в Китаї та інших місцях Азії та Африки. Мешкали близько 500-400 тис. років тому. Разом з пітекантропами, рештки яких знайдені на о. Ява, становлять

групу мавполюдей. Пересувались на задніх кінцівках; головний мозок мав об’єм більший, ніж у людиноподібних мавп (900-1000 см3), нижні кінцівки мали таку саму будову, як і в людини, однак лицева частина черепа виступала, підборіддя було нерозвинене, мали великі надбрівні валки, як у мавп. Жили сім’ями, робили примітивні знаряддя праці з дерева та обробленого кременю. Живилися за рахунок полювання і збору плодів та інших частин рослин. Навчились користуватися вогнем.

8.3.4. Дайте характеристику неандертальцям.

Неандертальці – викопні люди, що жили близько 100- 40 тис. років тому. Мешкали в Європі в печерах, користувалися вогнем. Виготовляли кам’яні та дерев’яні знаряддя праці та полювання, з якого й живились. Зріст досягав 160 см., об’єм мозку – до 1700 см3 (як і в сучасної людини), однак надбрівні валки були добре розвинені, підборіддя не виступало (підбородковий виступ з’явився лише в пізніх неандертальців).

8.3.5. Яке систематичне положення сучасної людини?

Царство Тварини, підцарство Багатоклітинні Тварини, тип Хордові, підтип Хребетні, або Черепні, клас Ссавці, підклас Справжні звіри, ряд Примати, підряд Мавпи, або Вищі примати, родина Люди, рід Людина, вид – Людина розумна (sapiens).

8.3.6. Які зміни відбулися в будові черепа сучасної людини порівняно з черепом неандертальця?

Череп неандертальців мав низький спадистий лоб, суцільний надбрівний валок, нижня щелепа була без підборідного виступу або з малорозвиненим виступом, об’єм мозку становив до 1700 см3. Очі були широко розставлені, зуби великі. Порівняно з черепом неандертальця череп сучасної людини – людини розумної має приблизно такий самий об’єм мозку (1600 см3 і більше), але замість суцільного надбрівного валка утворилися надбрівні дуги, очі розташовані ближче одне до одного, з’явився добре розвинений підборідний виступ, пов’язаний з розвитком членороздільної мови.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ – Біологія, довідник для абітурієнта - Довідник з біології


ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ – Біологія, довідник для абітурієнта