ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Птахи – це рептилії, які піднялися в небо.

Томах Гекслі

&31. ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Ключові терміни: Яйце птахів. Безкілеві. Пінгвіни. Кілегруді

Пригадайте! Хто такі птахи?

Розгадайте кросворд

При правильному заповненні вертикальних рядків у виділених клітинках по горизонталі Ви прочитаете назву науки про птахів. 1 – найкращий співак серед птахів; 2 – найбільший сучасний птах; 3 – птахи, що можуть пірнати на глибину до 540 м; -1 – нелітаючий птах Нової

Зеландії; 5 – птах з найдовшим язиком; 6 – найважчий літаючий птах; 7 – птахи, які э символом кохання й вірності; 8 – найменший птах у світі; 9 – найбільша сова України; 10 – відділ ноги птахів із зрослих кісточок стопи; 11 – яйцеклітина птахів із захисними оболонками.

 ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

ЗМІСТ

Які особливості розмноження й розвитку птахів?

Розмноження птахів здійснюється статевою системою, яка представлена парними сім’яниками в самців і одним лівим яєчником у самок. Птахи є роздільностатевими організмами, у яких внутрішнє запліднення. Розмножуються вони, як і плазуни,

за допомогою яєць, що мають великі розміри, з великим запасом поживних речовин і яйцевими оболонками.

Яйце – яйцеклітина, що містить зародок та вкрита оболонками для захисту й запасу поживних речовин.

У птахів яйце утворюється в яєчнику і формується в яйцепроводі самок. Дозрівання яєць відбувається досить швидко по черзі – одне за одним. Під час проходження в ньому яйцеклітина оточується яйцевими оболонками, якими є тверда шкаралупна з вапняку, дві тонкі пергаментні підшкаралупні, білкова, жовткова. Яйця птахів мають особливі білкові утвори – канатики, які підгримують яйцеклітину в певному сталому положенні – зародковим диском догори. На тупому полюсі яйця знаходиться повітряна камера із запасом повітря для зародка. Шкаралупа захищає яйце від механічних пошкоджень і має пори для газообміну зародка, що розвивається. У птахів, які відкладають яйця у відкритих гніздах або на грунті, забарвлення яєць часто збігається з фоном навколишнього середовища, це робить їх малопомітними. Під час розмноження у птахів спостерігаються складні прояви поведінки (токування у глухарів, турніри у тетеруків, танок у журавлів, шлюбні пісні тощо).

Зародок у яйці птахів розвивається при певній температурі (38-39,5 °С) і вологості. Перед вилупленням пташеня просовує дзьоб у повітряну камеру і вдихає повітря. На наддзьобку пташеняти утворюється тимчасовий яйцевий зуб, яким воно пробиває шкаралупу зсередини й полегшує вихід назовні. Майже весь розвиток зародка відбувається поза організмом матері.

Залежно від розвитку пташенят, птахів поділяють на виводкові та нагніздні. До виводкових належать птахи, чиї пташенята вилуплюються з яйця розвиненими, укритими пухом і здатними через кілька годин або наступного дня рухатися самостійно в пошуках їжі. Проте в перші дні життя пташенята все-таки потребують обігрівання й часто ховаються під крила матері. До цієї групи належать качки, гуси, тетеруки, лебеді тощо. Пташенята в нагніздних птахів (граки, голуби, дятли, кропив’янки) голі та сліпі, не можуть самостійно живитися й довго залишаються в гнізді. Батьки тривалий час зігрівають та годують пташенят.

 ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 126. 1 – вивідні пташенята гуски сірої; 2 – нагніздні пташенята кропив’янки садової

Отже, розмноження й розвиток птахів також має особливості, пов’язані з пристосуванням до польоту.

Як класифікують птахів?

У зв’язку з поширенням в різних географічних умовах, птахи характеризуються великою різноманітністю, через що їх класифікація має значні труднощі. Найчастіше при вивченні птахів в межах класу Птахи виділяють три групи – Безкілеві (Бігаючі), Пінгвіни (Плаваючі), й Кілегруді (Літаючі).

Безкілеві – група птахів, які не здатні до польоту. У цих тварин довга шия, недорозвинені крила, грудина без кіля й добре розвинені задні кінцівки. Поширені безкілеві птахи в Південній півкулі (Африка, Австралія, Нова Зеландія, Південна Америка). Живуть на відкритих степових просторах або в чагарниках і живляться рослинною їжею та дрібними тваринами. Тип розвитку – виводковий. Представниками групи є страус африканський, страуси американські (нанду північний і довгодзьобий), казуар звичайний, страус австралійський (ему), ківі звичайний ін.

Пінгвіни – група птахів, які втратили здатність до польоту й пристосувалися до плавання та пірнання. У цих істот тіло обтічне з лускоподібним оперенням, крила перетворилися на ласти, пальці з плавальною перетинкою, грудина має розвинений кіль, кістки важкі та ін. Пінгвіни поширені в Південній півкулі, від берегів Антарктиди до Австралії, Африки й Південної Америки. Представляють цю групу такі види, як пінгвін імператорський, королівський, галапагоський, очковий, малий, золотоволосий та ін.

 ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Іл. 127. Представники безкілевих і пінгвінів: 1 – страус африканський; 2 – пінгвін імператорський

Кілегруді – група птахів, які зберегли здатність до польоту. Ці птахи становлять значну частину сучасних видів. У них грудина має добре розвинений кіль, кістки пневматичні, пір’я має зімкнуті опахала, розвинена куприкова кістка та ін. Кільові об’єднують близько 35 рядів птахів, серед яких виділяють: Куроподібні, Гусеподібні, Дятлоподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Сивкоподібні, Голубоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні й Горобцеподібні.

У процесі еволюції птахи заселили найрізноманітніші місця існування, що спричинило утворення в птахів різних систематичних груп подібних ознак у будові і поведінці. Унаслідок цього птахів об’єднують в екологічні групи: птахи лісу, птахи боліт, птахи водойм, птахи степів. Найхарактернішою особливістю різних екологічних птахів є політ та форма крил.

Отже, в основу класифікації птахів покладено особливості, пов’язані з будовою скелета, внутрішніх й зовнішніх органів, розмноження, розвитку та способу життя.

Яке значення птахів у природі та житті людини?

Птахи відіграють значну роль у поширенні насіння рослин (наприклад, сойки, дрозди, кедрівки). Окремі види птахів (нектарниці, колібрі), живлячись нектаром рослин, сприяють перехресному запиленню квіток. Між птахами та іншими видами тварин у природі існують складні взаємозв’язки. Наприклад, хижі птахи поїдають, в першу чергу, ослаблених й хворих тварин, сприяючи природному добору. Грифи, стерв’ятники поїдають загиблих тварин, тому є санітарами екосистем. Комахоїдні птахи, як правило, корисні для рослин, оскільки живляться личинками різних комах, що завдають рослинам великої шкоди. Особливо значну кількість комах поїдають горобцеподібні, приносячи величезну користь сільському й лісовому господарству. Проте є птахи, які завдають шкоду людині: живляться корисними для комахами (осоїди, бджолоїдки), завдають шкоди садівництву (шпаки), обламують гілки для будування гнізда (граки), продовбують кору й деревину (дятли), переносять збудників інфекційних та глистяних хвороб людини (голуби, качки, чаплі). Птахи є господарями кліщів, які переносять хвороби людини і тварин (наприклад, енцефаліт)

Птахи також становлять значну промислову (куріпки, перепілки, фазани) і декоративну (щиглики, папуги) цінність. Існує окрема галузь тваринництва, що займається розведенням сільськогосподарських птахів для отримання м’яса, яєць, пуху, пір’я – птахівництво. До Червоної книга України занесені 67 видів птахів: пелікан рожевий, баклан малий, жовта чапля, лелека чорний, лебідь мазий, скопа, лунь польовий, канюк степовий, беркут, орлан-білохвіст, гриф чорний, сип білоголовий, сокіл-сапсан, боривітер степовий, глухар, журавель сірий, пугач, сова бородата, сипуха, сорокопуд червоноголовий, шпак рожевий, очеретянка прудка, корольок червоноголовий, кам’яний дрізд строкатий, вівсянка чорноголова та ін.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Лабораторне дослідження

БУДОВА ЯЙЦЯ ПТАХІВ

Мета: формувати навички роботи з натуральними об’єктами; вчити досліджувати особливості будови яйця, пов’язані з його функціями. Обладнання й матеріали: свіжі сирі яйця, ножниці, пінцети, ванночки.

Хід робот

1. З допомогою ножиць проколіть шкаралупу і вилийте вміст яйця у ванночку.

2. Розгляньте шкаралупу яйця. Знайдіть пори, підшкаралупну оболонку й повітряну камеру. Які їх особливості будови й значення?

3. Дослідіть вміст яйця, вилитого у ванночку, знайдіть жовток, білок і канатики. Вивчіть у жовтку зародковий диск. Чому він постійно розташований у верхній частині яйця? Яке значення мають білок і жовток яйця?

4. Визначте назву позначених на малюнку складових частин яйця, якими є: шкаралупа, підшкаралупові оболонки, повітряна камера, білкова оболонка, жовткова оболонка, жовток, зародковий диск, канатики (халази).

5. Заповніть таблицю “Будова і функції яйця птахів”.

 ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

Частини будови яйця

Функції частин яйця

6. Зробіть висновки, у яких обгрунтуйте зв’язок будови яйця з його функціями.

Практична робота №3

ЕКОЛОГІЧНІ ГРУПИ ПТАХІВ

Мета: закріплювати й поглиблювати знання про екологічні групи птахів; розвивати уміння розпізнавати птахів за зовнішніми ознаками.

Хід роботи

1. Розпізнайте запропонованих на ілюстраціях птахів і виберіть з переліку їхні видові назви: дятел зелений, глушець, качка-крижень, лебідь-шипун, дрохва, страус африканський, лелека білий, журавель сірий, пугач, яструб великий.

 ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ

2. Розподіліть птахів в екологічні групи і запишіть їх назви в таблицю.

3. В допомогою ілюстрацій та переліку ознак визначте особливості птахів названих екологічних груп і заповніть відповідний стовпчик таблиці: а) короткі ноги з плавальними перетинками, куприкова залоза; б) довгі м’язисті ноги, видовжена шия й короткий дзьоб; в) довгі тонкі ноги, довгий дзьоб і шия; г) короткі й тупі крила, короткі ноги та довгий хвіст; д) гачкуватий дзьоб, короткі ноги з гострими кігтями

4. Заповніть таблицю.

Екологічна група

Представники

Особливості будови

Птахи лісів

Птахи водойм

Птахи степів і пустель

Птахи боліт і луків

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання для самоконтролю

1-6

1. Що таке яйце? 2. Назвіть групи птахів залежно від особливостей розвитку. 3. Назвіть систематичні групи птахів. 4. Наведіть приклади безкілевих та кілегрудих птахів. 5. Назвіть птахів своєї місцевості. Наведіть приклади птахів Червоної книги України.

7-9

7. Які особливості розмноження й розвитку птахів? 8. Як класифікують птахів? 9. Яке значення птахів у природі й для людини?

10-12

10. Обгунтуйте зв’язок будови яйця птахів з його функціями.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ - Біологія


ПТАХИ, ЇХ РОЗМНОЖЕННЯ, РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ