II Семестр
ТЕМА “ДОМАШНІ ОБОВ’ЯЗКИ ТА СІМЕЙНІ ТРАДИЦІЇ”
УРОК 73
Тема. Роботи у нас удома – реальність чи фантастика?
Мета:
– вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення за темою;
– ознайомити та навчити учнів уживати додаткову лексику в монологічному мовленні;
– формувати позитивне ставлення до вивчення іноземних мов;
– розвивати спостережливість, мовну здогадку, вміння розв’язувати лінгвістичні проблеми.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II.
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
A) Вступна навчальна бесіда з нової теми. Повторення лексики
B) Bпp. 1, 2, с. 119 – read one of the articles and choose the headline that suit it lest.
Robot or aliens?
New reports are coming How does it work?
Scientists still puzzled
C) Bпp. 3, c. 119 – read the words and try to match them with their definitions.
Intelligence C
Artificial В
Chore A
D) Read the article and think of a title for it.
Modern home helpers
Robots can do practically everything
When robots can’t help
Robot in the kitchen
The useless idea of scientists
Robot’s “brain” and human’s imagination
E) Discuss the fallowing questions and do the task.
Who has developed thinking machines as home helpers?
What are
What instructions can these machines understand? Why?
Why do some companies develop the idea of home helpers?
Would you like to have a robot going to school and doing your homework? Why? Why not?
Would you like to have another mechanical toy as home?
How can a robot prepare everyday meals?
Can you compare robot’s brain and your imagination?
Would robot replace your mother in the kitchen?
Would you like to have a robot like this in your home?
What jobs about the house do you think a robot will not cope with? Why?
Do you agree with a point of view that only lazy people would like to have robots doing all the work about the house?
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Впр 4 (4), с. 120.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.