Біологія – універсальний довідник
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ
ТИП ХОРДОВІ
КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ
Сезонні явища в житті ссавців
Основні сезонні явища в житті ссавців. Життя ссавців, як і інших тварин, пов’язане зі змінами у навколишньому середовищі. Навесні або на початку літа в них відбувається підготовка до розмноження і поява потомства. Потім вони вирощують малят, готуються до зими і зимують.
Підготовка до розмноження у багатьох звірів пов’язана з утворенням пар, гаремів чи косяків, вибором місць, сприятливих
У період народження малят звірі ведуть схований спосіб життя. Мігруючі копитні, великі види кішок, вовки стають у цей період осілими. У ссавців добре виражена турбота про потомство: мати годує
У період підготовки до зими звірі посилено живляться, нагромаджуючи жир. Деякі ссавці роблять запаси кормів на зиму (миші лісові, пищухи, бобри, норки), інші – мігрують у місця, багаті кормом (песці, олені, вовки, летючі миші). Копитні зазвичай об’єднуються у великі стада, а хижаки, наприклад, вовки, утворюють зграї. На зиму в багатьох звірів відбувається линька, під час якої змінюється рідке літнє хутро на густе зимове, а також його забарвлення.
Зимівля. Більшість звірів, що знаходять і взимку у достатній кількості корм або роблять його запаси, ведуть активний спосіб життя упродовж року. Ссавці, що не можуть взимку добувати стільки їжі, щоб компенсувати витрати енергії, впадають у сплячку. Справжня сплячка характеризується зниженням температури тіла, припиненням травлення, дуже повільним диханням і кровообігом. Вона спостерігається у більшості рукокрилих, їжаків, хом’яків, тушканчиків, сонь. Деяким ссавцям пустель і напівпустель властива літня сплячка (ховрахи, тенреки). У деяких звірів (ведмідь бурий, борсук, єнотовидний собака) при різкому зменшенні корму, погіршенні умов його добування, значному зниженні температури повітря спостерігається зимовий сон. У них дещо знижується рівень обміну речовин, зменшується температура тіла, скорочується число дихальних рухів. Бурі ведмеді сплять у неглибоких земляних барлогах, під зваленими деревами; єнотовидний собака – у неглибоких норах або в купі сіна; борсуки – у норах. Періодично ці звірі можуть прокидатися і відновлювати активність.