Урок 8. ЩОБ МАТИ ЗДОРОВІ ЗУБИ… ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА
Мета: ознайомити учнів з групами зубів та їхніми функціями, з правилами гігієни порожнини рота; формувати уявлення про правильний і неправильний прикуси; розвивати гігієнічні навички; виховувати вміння правильно доглядати за ротовою порожниною.
Обладнання: плакати з малюнками груп зубів та їхніми назвами, правильним і неправильними прикусами.
Попередня робота.
– На дошці записати твердження.
– Підготувати плакати з малюнками груп зубів та їхніми назвами,
– Деяким учням заздалегідь роздати слова для розучування казки-вірша Михайла Стельмаха “Чому в зайця не болять зуби” і підготувати з ними інсценізацію цього твору.
Ключові поняття: молочні зуби, постійні зуби, групи зубів, гігієна порожнини рота, прикус, правильний прикус, неправильний прикус.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1. Гра “Викресли зайве”.
На дошці записано твердження.
– Закресліть ті твердження, з якими ви не згодні.
Учні по черзі виходять до дошки, читають твердження, якщо не погоджуються з ним, закреслюють
Для попередження порушення постави треба:
1) Виконувати зарядку щодня.
2) Носити важкі речі в сумці на одному плечі.
3) Носити ранець чи рюкзак.
4) Сидіти за столом, що не відповідає зросту.
5) Щоб парта і стілець відповідали зросту.
6) Спати на м’якому ліжку, яке прогинається до підлоги.
7) Спати на жорсткому ліжку з низькою подушкою.
8) Сидіти рівно.
9) Сидіти із зігнутим, як колесо, хребтом.
10) Сидіти, спираючись на стіл.
11) Ходити не сутулячись.
12) Виконувати фізичні вправи.
2. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
– Покажіть, як треба правильно сидіти за партою. (Учні показують ).
– Які вправи для постави ви виконуєте? (Деякі учні показують ).
– Покажіть, які вправи для запобігання плоскостопості ви робите. (Деякі учні показують).
II. Повідомлення теми уроку.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо про групи зубів, їхні назви, функції зубів, гігієну порожнини рота.
III. Актуалізація опорних знань.
– Для чого потрібні зуби людині?
– Скільки зубів у дітей?
– Скільки зубів у дорослої людини?
– Чи знаєте ви назви груп зубів?
– Розкажіть, як ви доглядаєте за зубами.
– Що може статися із зубами, якщо за ними не доглядати?
– Які засоби гігієни ви використовуєте для догляду за порожниною рота?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про групи зубів та їхні функції з демонстрацією малюнків.
2. Ознайомлення з текстом Олексія Дорохова “Зуби”.
ЗУБИ
Чи знаєш ти, скільки в тебе зубів?
Можеш перевірити – їх тридцять два. Шістнадцять у верхній щелепі і стільки само в нижній.
А чи всі зуби однакові?
Ні. У роті три види зубів. Для одних потреб одні, для інших – інші.
У тебе спереду вісім гострих красенів різців. Ними ти легко перегризаєш моркву чи ріпу.
За ними – чотири міцних ікла. Вони допомагають тобі відкушувати тверду чи в’язку їжу.
А далі – вісім малих і дванадцять великих кутніх зубів. їх завдання – перетирати їжу.
Зуби – найтвердіші частини твого організму. Шар білої емалі, якими їх вкрито, не поступається твердістю слоновій кістці…
Під шаром емалі лежить не такий твердий, але також дуже міцний шар дентину…
Усередині зуба захована м’яка пульпа. У ній прокладено кровоносні судини, які живлять зуб так само, як живлять інші частини тіла.
Раз у житті кожна людина замінює всі свої зуби на нові. Ти, звичайно, не пам’ятаєш, як у тебе з’явилися перші маленькі “молочні” зуби. Але ти, напевно, пам’ятаєш, як вони раптом почали випадати один за одним, а на їхньому місці прорізалися із ясен нові, уже постійні зуби.
Тільки чотири останніх великих кутніх зуби в тебе ще не випали. Вони “проріжуться” і виростуть тільки тоді, коли ти станеш дорослим. Тому вони й називаються “зубами мудрості”.
За Олексієм Дороховим
3. Ознайомлення з правилами догляду за зубами та ротовою порожниною.
Правила догляду за зубами та ротовою порожниною
U Щодня вранці та ввечері чистити зуби.
U Перед чищенням зубну щітку обов’язково помити.
U Наносити на щітку невелику кількість пасти.
U Ретельно чистити всі зуби.
U Сильно не натискати на щітку.
U Чистити зуби не менше ніж три хвилини.
U Почистити язик.
U Після чищення зубів ретельно ополоснути водою порожнину рота, користуючись склянкою з водою.
U Помити зубну щітку з милом і поставити в склянку щетиною догори.
U Зубну щітку слід міняти кожні 3-4 місяці.
U Після їди ополіскувати рот теплою водою.
U Видаляти залишки їжі між зубами, використовуючи зубочистку або зубну нитку.
U Двічі на рік відвідувати стоматолога для огляду порожнини рота.
4. Бесіда.
– Що для зубів корисно, а що – шкідливо? (Корисно їсти сирі овочі та фрукти, наприклад моркву, капусту, яблука. Шкідливо для зубів їсти багато солодощів, вживати одразу після гарячої їжі холодну, і навпаки. Не можна розкушувати ними горіхи, кісточки від ягід, льодяники, карамельки, відкушувати нитки тощо).
5. Розповідь учителя про прикус із демонстрацією малюнків.
Учитель демонструє плакат із зображенням правильного і неправильних прикусів і розповідає:
– Прикус – співвідношення верхніх і нижніх зубних рядів при їхньому змиканні. За правильного прикусу верхній ряд зубів має частково перекривати зуби нижньої щелепи.
Порушенням прикусу вважається зміщення верхніх і нижніх щелеп відносно одна одної. Неправильний прикус може бути вродженим, а може формуватися з віком. Причини виникнення неправильного прикусу різні: захворювання, при яких дитина дихає ротом, а не носом; шкідливі звички – смоктати пальці, гризти олівці, ручки, нігті, підпирати щоку рукою тощо. Неправильний прикус впливає не лише на зовнішній вигляд обличчя, але й призводить до порушень травлення, мови тощо. За неправильного прикусу слід звернутися до ортодонта – лікаря, який займається профілактикою виникнення неправильного прикусу і його лікуванням.
6. Фізкультхвилинка. (За вибором учителя).
7. Робота за підручником на с. 44-46.
Опрацювання тексту й бесіда за малюнками.
V. Закріплення матеріалу.
1. Робота за підручником на с. 46.
– Відгадування загадок.
– Відповіді на запитання і виконання завдань 1-5.
– Робота в групах (завдання 6).
2. Робота в зошиті на с. 15-17.
– Обговорення і виконання завдання 1.
– Розгадування ребуса і запис відповіді (завдання 2).
– Самостійне виконання завдань 3, 4 з подальшим обговоренням.
3. Робота над літературними творами.
– Слухання й обговорення вірша Наталі Чуб “Про чищення зубів”.
ПРО ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ
Забути навіки про щітку,
Відмовитись зовсім від пасти?
Хоч можуть без догляду швидко
Захворіти зуби й пропасти.
Без жодного зуба у роті
Не хочеться теж залишатись,
Бо якось не зручно.
А потім, беззубому як же сміятись?
То як же бути мені:
Чистити зуби чи ні?
Наталя Чуб
– Про що цей вірш?
– Чи потрібно чистити зуби?
– Інсценізація й обговорення казки-вірша Михайла Стельмаха “Чому в зайця не болять зуби”.
1) Інсценізація вірша.
Заздалегідь підготовлені учні показують інсценізацію вірша.
2) Бесіда.
Після завершення вчитель ставить запитання:
– Що трапилося із зайцем?
– Як зайчиха допомагала зайцю?
– Куди пішла зайчиха?
– Що їй сказав дятел в аптеці? Що порадив?
– Чи дотримується заєць порад дятла?
– Чи болять зуби в нього тепер?
– Слухання й обговорення вірша Тетяни Лисенко “Хвора киця”.
– Чому в киці заболіли зубки?
– Які поради дав їй лікар?
4. Рольова гра “На прийомі в лікаря-стоматолога”. Декілька учнів розігрують сценку, розказуючи правила
Догляду за зубами.
5. Відгадування загадок.
1) Стоїть погрібець, а в ньому два ряди овець. (Зуби).
2) У хлівці два ряди баранців, і всі біленькі. (Зуби).
3) На червоній перекладині білі курочки сидять. (Зуби).
4) Тридцять два баранці сидять у темному хлівці. (Зуби).
5) Без насіння виростає
І міцне коріння має.
Ним їмо і хліб, і суп.
Що це буде, дітки? (Зуб).
6) Невелике корито білими гусьми набито. (Зуби).
7) А в нашого дядька курей грядка, та всі білі. (Зуби).
6. Обговорення ситуацій.
1) У Іванка на городі росте горіх. Хлопчик часто розкушує горіхи зубами.
– Чи правильно він чинить? Дайте йому поради.
2) Оленка полюбляє морозиво. Вона його їсть і взимку, і влітку. Часто можна спостерігати, як вона п’є гарячий чай та одночасно їсть морозиво.
– Яких помилок вона припускається? Дайте їй корисні поради.
3) У Марійки розболівся зуб. Вона побачила, що в ньому утворилася дірочка, але нікому нічого не сказала.
– Чи правильно вона вчинила? Що їй слід було зробити? і До кого звернутися? А як би вчинили ви?
7. Хвилинка відпочинку. Усміхніться!
ХИТРИЙ ЗУБ
Ой, болить у мене зуб,
Бо не хоче їсти суп.
Хоче меду, хоче грушки,
Хоче теплої пампушки.
А як ще дасте сметани –
Вмить боліти перестане!
Володимир Ладижець
VI. Підсумок уроку.
– Як називаються тимчасові зуби в дітей? Скільки їх?
– Скільки зубів у дорослої людини?
– За допомогою яких зубів ми відкушуємо їжу?
– Які зуби слугують для розривання й утримування їжі?
– Які зуби подрібнюють і перетирають часточки їжі?
– Чи можна розкушувати зубами горіхи, тверді цукерки?
– Які правила догляду за зубами ви знаєте? Яких з них ви дотримуєтеся?
– Чи можна попередити захворювання зубів?