Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет

8 КЛАС

II семестр

Тема. Музика в діалозі з сучасністю

Урок 19

Тема уроку. Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет – слухання “Монтеккі і Капулетті” і “Танець дівчат з ліліями”. Програмний зміст музичних творів. Розучування пісні “Дай цвіте червона калина” слова і музика М. Шапошника

Мета уроку: поглибити знання учнів про взаємозв’язок музики з іншими видами мистецтва та закріпити на практиці; розвивати музично-ритмічний слух та естетичні

смаки; виховувати інтерес до різних видів мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-записи, нотний текст пісні, портрет С. Прокоф’єва.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування.

 Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокофєв Ромео і Джульєтта балет

III. Діти, з почутих на уроках творів, ви пам’ятаєте, що твори є програмні і не програмні.

Програмними називають ті, які написані за певним текстом, сюжетом, картиною чи спостереженням за навколишнім.

У програмних творах часто застосовується такий художній прийом як звуконаслідування,

тобто відтворення засобами музики звуків і шумів довкілля. Це використав французький композитор К. Сен Сане у сюїті “Карнавал тварин”, зображуючи птахів і тварин “Кури і півні”, “Слони”, “Антилопи”. Ось послухайте, яким зображений “Лебідь” (награю).

Російський композитор Мусоргський написав симфонію “Картинки з виставки”, український композитор В. Косенко “Дощик”, “Гумореску”, “За метеликом” і т. д.

(Награю уривки).

– Назвіть програмні твори, які ми слухали на уроках музики.

IV. Слухання музики.

1. Бесіда.

Програмністю характерна творчість російського композитора Сергія Прокоф’єва, у творах якого оживає історія (в кантаті “Олександр Невський”, опера “Війна і мир”), казки (“Попелюшка”, “Гидке каченя”) та шекспірівська трагедія у балеті “Ромео і Джульєтта”, уривки з якого ми послухаємо.

– Який із російських композиторів звертався до шекспірівської трагедії? (Російський композитор П. Чайковський в увертюрі-фантазії “Ромео та Джульєтта”.

– Розкажіть короткий зміст трагедії. (Розповідь).

Свій балет “Ромео і Джульєтта” С. Прокоф’єв написав в 1935 p., а вже у 1940 р. балет був поставлений на сцені Ленінградського академічного театру опери і балету.

Музика балету досить насичена і не зразу була зрозуміла слухачам, композитор шукав у музиці нових мелодій, нових мелодичних зворотів, гармонії. І йому це вдалося, музику Прокоф’єва впізнають за його “почерком”.

2. Слухання фрагментів “Монтеккі і Капулетті” – сутичка двох ворогуючих сімей та “Танець дівчат з ліліями”.

3. Характеристика прослуханого.

– Який настрій викликає музика І фрагменту?

– Чим скористався композитор, зображуючи ворожнечу?

– Що характерно для танцю дівчат?

V. Розучування пісні “Хай цвіте червона калина”, слова і музика М. Шапошника.

Хай цвіте червона калина

Слова і музика М. Шапоишикова

 Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокофєв Ромео і Джульєтта балет

 Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокофєв Ромео і Джульєтта балет

Як вороги кляті нас на кіл саджали,

Як живцем палили, у смолі пекли,

Козаки у ката життя не благали,

Про долю Вкраїни думи їх були.

Приспів:

Хай живе, хай живе вільна Україна,

Хай живуть, хай живуть вічно козаки.

Хай цвіте, хай цвіте червона калина,

Нехай згинуть воріженьки на вічні віки.

Хто живе на світі і хто жити буде,

Хто шляхи козацькі буде ще топтать,

Щоб буяла воля, щоб раділи люди,

Дай Бог не востаннє ці слова сказать.

Приспів:

1. Художній показ пісні.

2. Бесіда за прослуханим твором.

– Якого значення надається калині у цій пісні? Чому?

– Про що розповідається у тексті пісні?

– Чи підтримує музика основний зміст слів твору?

3. Характеристика нотного тексту: визначення розміру, ладу, тональності.

4. Розучування по фразах за нотним текстом, сольфеджуючи.

Працюю над чистотою інтонування, диханням, дикцією.

VI. Підсумок уроку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет - Плани-конспекти уроків по музиці


Синтез музики з іншими видами мистецтва. С. Прокоф’єв “Ромео і Джульєтта” балет