Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
§ 32. КУЛЬТУРА УКРАЇНИ В РОКИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
2. Стан освіти.
У 1991 р. Верховна Рада прийняла Закон України “Про освіту”. У ньому було визначено, що школа є основою духовного та соціально-економічного розвитку держави. Це спонукало законодавців визнати необхідність проведення суттєвих змін у її роботі. Дія закону насамперед проявилася урізноманітненням форм шкільної освіти. Поряд із традиційними освітніми закладами з’явилися ліцеї, гімназії, колегіуми, коледжі, у яких поглиблено вивчаються
Шкільна система радянського часу характеризувалася насамперед своїм спрямуванням на підготовку фахівців для індустрії. За роки незалежності відбулися перетворення на шляху гуманізації освіти. У школах України все більше уваги приділяється вивченню предметів гуманітарного циклу – української літератури, історії, народознавства та ін.
У листопаді 1993 р. Кабінет Міністрів України затвердив національну програму “Освіта” (“Україна – XXIстоліття”). Зважаючи на потреби сьогодення,
В Україні зроблено й перші кроки на шляху перебудови вищої освіти. Згідно зі світовими стандартами, сучасні вищі навчальні заклади забезпечують підготовку студентів на таких кваліфікаційних рівнях, як бакалавр, спеціаліст, магістр.
У 2005 р. вища школа України приєдналася до країн-учасниць Болонського процесу. Студенти України зможуть навчатися у вищих навчальних закладах 39 країн Європи, вільно пересуватися в процесі навчання з країни в країну, оскільки в межах єдиного наукового простору встановлено спільні стандарти оцінювання знань, отримання дипломів про вищу освіту.
Разом з організаційними змінами українська освіта потребує зміцнення матеріально-технічної бази. Наприклад, у розвинених країнах світу на підготовку одного спеціаліста витрачають у 5-6 разів більше, аніж в Україні.
Історичний факт
Освіта в Україні – складна ділянка суспільного життя, яка може забезпечити глибоку модернізацію всього суспільства. У системі сучасної освіти діє 48 тис. закладів і установ, які дають змогу навчати майже 10 млн учнів і студентів, працює понад 1,5 млн фахівців.