Історія економічних вчень
КЛАСИЧНА ШКОЛА ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
У чому зміст і значення “економічної таблиці” Ф. Кене?
Франсуа Кене – фундатор школи фізіократів – спробував показати картину кругообігу товарів і грошей у масштабі національного господарства. Він виходив із поділу суспільства на три класи – землевласників, фермерів (продуктивний клас) і ремісників (непродуктивний клас) – відповідно до їх участі у відтворювальному процесі. Кене вперше в історії запропонував загальну схему, абстрагуючись від деяких
Головне в таблиці Кене не арифметичні розрахунки, що ілюструють рухи продуктових і грошових потоків, а графічний аналіз загальної картини відтворення, в якому окремі акти виробництва й обміну представлені у вигляді зигзагоподібної схеми (“зигзаги” – потоки товарів і грошей від одного класу до іншого).
У таблиці Кене фігурують продукти, “аванси” (витрати) на основний і оборотний капітал, кошти. Схема демонструє,
Вихідний момент “відтворювального аналізу” – річний врожай, його перерозподіл у натурі та грошах між виробниками (фермерами), землевласниками і ремісниками (останні тільки змінюють форму продукту). Чистий продукт, як випливає з доктрини фізіократів, утворюється тільки в сільському господарстві.
Таблицю Кене Можна прокоментувати у такий спосіб.
Гроші у вигляді 2 млрд. ліврів належать землевласникам. Це орендна плата фермерів за користування землею. Обмін відбувається між землевласниками (2 млрд. ліврів), фермерами (продовольство на 2 млрд. ліврів і сировина на 1 млрд. ліврів) і ремісниками (промислові вироби на 2 млрд. ліврів). Землевласники закуповують продовольство і промислові вироби на 2 млрд. ліврів, ремісники – продовольство на 1 млрд. ліврів і сировину на 1 млрд. ліврів. Фермери збувають промислові вироби на 1 млрд. ліврів і виручають гроші в сумі 2 млрд. ліврів, продаючи ремісникам і землевласникам продовольство. Потім вони сплачують землевласникам у вигляді орендної плати 2 млрд. ліврів, і все починається знову. Ці 2 млрд. ліврів і є чистим продуктом, який утворюється в сільському господарстві й надходить потім у користування землевласників, церкви, армії і держави.
Заслуга Кене полягає в тому, що він створив першу макроекономічну картину взаємозв’язку трьох основних класів (галузей). В “економічній таблиці” він подає схему руху продукту у вигляді річного обороту в масштабі всього суспільства. Ідея Кене пізніше набула розвиток у схемах відтворення, принципах розрахунку суспільного продукту, у моделях народногосподарського балансу.