Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120).
Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються.
Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний настрій нам допоможе працювати.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа 115.
– Прочитайте загадки
– У яких іменниках зі зміною форми слова відбувається зміна кінцевого приголосного основи? – – Прочитайте записані пари слів.
2. Творча робота.
– Спишіть, розкриваючи дужки.
Зима. Тумани сизі.
А річка спить у (крига).
Замерзла на морозі
Берізка при (дорога).
І холодно у лісі
Кленку, калині, (вільха).
З зимою наодинці
Не страшно лиш (ялинка).
– Визначте відмінки іменників:
І група – у 3 реченні.
II група – у 4 реченні.
ІІІ група – у 5 реченні.
3. Робота з індивідуальними картками.
Картка 1
Запиши текст, розкриваючи
Я запропонувала (подруга) прогулятись лісом. У лісі було, як у (казка). Ми прислухалися до тихого шепоту листочків на (берізка) і (вільха). Дивувалися маленькій (комашка), що тягне важчу за себе ношу, і прудкій (білочка), що так спритно перестрибує з гілки на гілку.
Як цікаво в лісі!
Картка 2
Запиши подані іменники у давальному відмінку.
Жменька – | Скринька – |
Берізка – | Сопілка – |
Вишенька – | Ненька – |
Хатинка – | Оленка – |
Яблунька – | Стеблинка |
Картка З
Запиши повні відповіді на запитання. Визнач відмінки змінених тобою іменників. Поясни їх правопис.
Кому заспівала мати колискову? (Донька.)
На чому розтанула сніжинка? (Долонька.)
Кому подарували плаття? (Галинка.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Пригадайте, в яких іменниках відбувається чергування приголосних.
– Коли це відбувається?
– Що відбудеться зі зміною форми слів кіт, повінь!
– Це проблемне питання і будемо сьогодні досліджувати.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Спостереження над мовним матеріалом (вправа 116).
А) Бесіда за змістом тексту.
– Який це текст – розповідь, опис чи міркування? Доведіть свою думку.
– Коли осінь приносить людям радість, а коли – смуток?
Б) Складання таблиці.
– Складіть у зошиті таблицю за зразком підручника.
– Складіть правило про чергування голосних звуків у деяких іменниках чоловічого і жіночого роду, що в початковій формі мають нульове закінчення.
2. Засвоєння правила (с. 60).
3. Хвилинка-цікавинка.
Коли “І” кінчає слово,
“Е” чи “О” завжди готові
“І” в основі замінити
І за нього послужити.
Порівняй: в печі, до печі,
Слово, сказане до речі,
Солі, осені і кості,
Від хоробрості, від злості…
4. Списування із завданням (вправа 117).
– Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
– Які почуття викликає зміст цього тексту? Яка його головна думка?
– Спишіть текст, підкресліть іменники, в яких відбулось чергування звуків [і] з [о].
– Подумайте і назвіть слова, у яких може відбуватися чергування голосних звуків [і] з [о]. Поясніть свої міркування.
Фізкультхвилинка.
5. Коментоване списування (вправа 118).
– Прочитайте поради, уживаючи правильні відмінкові форми іменників. Спишіть вірш, поясніть правопис утворених відмінкових форм іменників.
– Побудуйте звукові моделі іменників-антонімів.
– Поміркуйте, поясніть (завдання 4).
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Творча вправа (вправа 119).
– Прочитайте прислів’я, доповнюючи їх словами з довідки, і подумайте над їхнім змістом.
– Випишіть іменники жіночого роду за зразком:
Старанність і – о
– Поміркуйте, чому так говорять: “Де багато слів, там мало мудрості”.
2. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).
3. Робота із загадками.
– Відгадайте загадки.
– Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.
– Махнула птиця крилом, закрила півсвіту чорним рядном. (Ніч.)
– Білий камінь у воді тане. (Сіль.)
– Я морозу не боюсь, а хто замерзне – я сміюсь. Бабу гріє не кожух, а веселий теплий дух. (Піч.)
4. Гра “Чарівне сито”.
– Утворіть від поданих слів іменники.
– “Пересійте” утворені слова через “сито” і залишіть тільки ті, що стосуються теми сьогоднішнього уроку.
Юний – … , болючий – … ,
Щирий – … , возити – … ,
Вечірній – … , збоку – … ,
Мудрий -… , вітати – … .
VI. Підсумок уроку.
1. Вправа “Інтерв’ю”.
– Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
– Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду?
2. Метаграма.
З “н” – частина я доби,
З “п” – я грію щозими,
З “р” – предметом стану я.
Ось вам загадка моя.
(Ніч, піч, річ)
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 60 – правило, с. 61 – вправа 120.