УТРИМАННЯ БДЖІЛ У ВУЛИКАХ-ЛЕЖАКАХ.
Конструкція вулика-лежака нескладна. Він має достатній обсяг для весняного розвитку бджолосімей і використання медозбору. Він, звичайно, поступається багатокорпусним вуликам, але виграє перед 12-рамковими з магазинами.
Найпоширенішими є вулики-лежаки на 20-24 рамки. В одному розміщається одна сильна сім’я, а в зимовий період ще й нуклеус, відводок або сім’я-помічниця. Подібне розміщення двох сімей дуже вигідне у весняний період, особливо протягом перших тижнів після виставки бджіл: у міру їхнього
Метод У. б. у в.-л. залежить від умов цієї місцевості. Якщо головний узяток припадає на липень, для нарощування сили сім’ї використовують одну матку. При правильному утриманні сім’ї виходять із зимівлі здоровими, вони мають повноцінних маток, забезпечені якісними кормами й мають усі умови для активного розвитку. До головного узятку вони зазвичай займають не менше 20 рамок.
Якщо ж головний узяток починається значно раніше або в природі є добрий весняний узяток, для швидшого нарощування бджіл у сім’ях використовують маток-помічниць.
Часто до основної сім’ї приєднують не всю сім’ю-помічницю. Після відбору бджіл сім’я-помічниця розвиватиметься самостійно й незабаром знову набере силу. Її можна буде використовувати на медозборі або знову підсилити нею сім’ю, яка відстає в розвитку.
Навесні можна проводити обмін розплодом між основною сім’єю й сім’єю-помічницею. Для цього відразу ж після виставки бджіл сім’ю-помічницю посилюють зрілим печатним розплодом від основної сім’ї; приблизно через місяць із сім’ї-помічниці основній сім’ї дають рамки з відкритим розплодом, при цьому замість відібраних рамок ставлять рамки зі штучною вощиною. Періодично з основної сім’ї повертають зрілий розплід, щоб не зупиняти ріст сім’ї-помічниці. Такий взаємообмін сприяє розвитку обох сімей.
Нерідко пасічники формують сім’ї-помічниці з молодих маток поточного року. Такий прийом вигідно застосовувати, якщо в місцевості головний узяток припадає на червень-липень. Тоді сім’ї-помічниці встигають набрати достатню силу, менше схильні до роїння й енергійно беруть участь у медозборі.
Із метою утримання на пасіці найкращих сімей застосовують метод ділення сім’ї на півльоту (навпіл). Із сильної сім’ї переставляють половину гнізда з розплодом, медом і пергою в порожній вулик. Додають рамки із сушею й штучною вощиною. Вулики закривають і ставлять з обох боків від того місця, де раніше стояв вулик материнської сім’ї. Відстань між ними – 0,5 м. Літні бджоли рівномірно розподіляться в обидва вулики. Напрямок і рівень льотків повинні відповідати положенню колишнього вулика.
Важливо, щоб поділ бджіл між вуликами вийшов рівномірним. Якщо в якийсь із них потрапляє більше бджіл, то вулик відсувають трохи далі з розворотом льотка трохи вбік від старого місця. Через 2-3 год безматковій сім’ї дають матку в клітинці. Увечері обидві сім’ї підгодовують цукровим сиропом. Потім вулики щодня відсувають один від одного на відстань від 30-40 см до 4-5 м.
Що ж до робіт із догляду за бджолами восени й узимку, то вони нічим принципово не відрізняються від робіт із вуликами інших конструкцій.