СЛОВ’ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ
§ 19. Туреччина
2. Утворення Османської держави
Серед бейліків Конійського султанату було кілька досить великих за розмірами. Але зародком нової могутньої держави став невеликий Османський бейлік. Коли в 1299 р. невдоволені піддані вигнали з Коні останнього сельджуцького султана, Осман позбувся влади свого сюзерена. Із того часу офіційно фіксується утворення Османської держави. Свою назву вона отримала від імені Османа. Від нього ж походить і найменування нового тюркського народу – турків-османів.
Яничари, озброєні мушкетами й шаблями
Шляхом завоювань Осман розширив свої володіння, однак був змушений сплачувати невелику данину монголам. Тільки його син і спадкоємець Орхан (1326-1362) здобув цілковиту незалежність від монголів і провів ряд реформ. Передусім він наказав карбувати власну срібну монету – акче (1,2 г срібла), завершив формування централізованого державного апарату на чолі з великим візиром (першим міністром). Себе Орхан титулував султаном. Він створив особисту султанську гвардію – яничарів – піше військо, яке перебувало на державному утриманні. Яничарами
ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА
XVII ст. Із літопису Гюсейна “Дивні події” про військову реформу султана Орхана
Візир Алаедцін мовив султанові Орханові: “Через ворожнечу між мусульманами і немусульманами необхідно обов’язково збільшити військо для ведення численних війн і з невірними на широких просторах. Запишемо у військо певну кількість підлітків 4 . з-поміж турків з оплатою по 1 акче в день і назвемо [це військо] яя [піхота]… Коли доведеться йти в похід, нехай їм видається платня, а коли походу немає – платня їхня нехай залишається в скарбниці, вони ж у визначених місцях нехай обробляють землю і від обов’язкових повинностей нехай будуть звільнені”.
Алаеддін-паша і Кара Халіл почали знову радитися про збільшення війська… Алаедцін вибрав необхідну кількість підлітків з-поміж кяфірів [слов’ян]… розподілив їх поміж турками, щоб вони навчалися турецькій мові та рабському виужінню. Через декілька років цих хлопчиків відібрали від турків і помістили в аджемі-оглани [військову.
Школу]… Ось цьому новому загонові дали назву “нове військо” [єнічері, яничари].Їм було встановлено платню по 1 акче в день з доплатою за вислугу. У походах і при султанах вони стали найнадійнішими слугами династії Османів.