Довідник з біології
РОСЛИНИ
НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ
ЦАРСТВО РОСЛИНИ
ПІДЦАРСТВО ВИЩІ РОСЛИНИ
ВІДДІЛ ПЛАУНОПОДІБНІ.
Плауноподібні, або лікоподіопсиди (LycopocLiopsida) – стародавні рослини, що виникли від риніофітів, мабуть, в середині девонського періоду палеозойської ери і що досягли розквіту в кам’яновугільному періоді. У той час існували гігантські форми плаунів. Наприклад, лепідодендрони сягали 30 м. у висоту і 1 м. в діаметрі, були покриті довгим шилоподібним листям до 1 м у довжину при ширині 1 см. їх коріння завдовжки
В кінці палеозойської ери – на початку мезозойської більшість плаунових вимерла, разом із гігантськими хвощеподібними, утворивши на Землі основні запаси кам’яного вугілля.
В даний час плаунові репрезентовані приблизно 1000 видами. Це трав’янисті, багаторічні, звичайно вічнозелені рослини. Вени живуть
Рис. 19. Польовий хвощ (А) і плаун (Б).
Усланких, або повзучих видів, від головного стебла відходять бічні, а також додаткові корені.
Верхівкові пагони закінчуються стробілами, або спороносними колосками. Колосок складається із стрижня, покритого дрібними й тонкими листочками. Біля основи листочків розвиваються спорангії, в яких спори дозрівають залежно від виду протягом декількох місяців або років. Зрілі спори, проростаючи, утворюють дрібні (від 1 до 5 мм.) гаметофіти обох статей, звані також двостатевими заростками. Чоловічі й жіночі статеві органи дозрівають неодночасно, що підвищує вірогідність перехресного запліднення. З тієї зиготи, що утворилася в результаті запліднення, розвивається спорофіт.
Крім розмноження спорами плаунам властиве також вегетативне розмноження – бруньками, пагонами.
Плауни ростуть дуже повільно: ріст плаунів відбувається лише в точці росту, оскільки камбій в стеблі відсутній. У деяких видів розвиток із спори гаметофіта відбувається протягом 6-15 років. Тривалість життя спорофіта може досягати декількох десятиріч.
Деякі види плаунів містять отруту, що за характером дії нагадує кураре. Плаун – баранчик знаходить застосування в медицині. Спори ряду видів використовували як дитячу присипку.
У зв’язку з повільним зростанням і винищуванням плауни підлягають охороні.