Розділ III. ГРИБИ ТА ЛИШАЙНИКИ
Тема 1. Гриби
УРОК 54
Тема. Вищі гриби. Лабораторна робота №17. Будова вищих грибів
Мета. Сформувати знання про особливості будови вищих грибів, їхніх представників і значення.
Основні поняття і терміни: плодове тіло, пластинчасті та трубчасті гриби, сажкові, іржасті та шапинкові гриби, мікориза, сапротрофи. Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація таблиць та моделей, практичні (виконання лабораторної роботи); репродуктивні
Обладнання: колекції, муляжі, живі зразки шапкових грибів (печериці, глива), таблиці або малюнки із зображенням шапкових грибів, рослин, уражених сажковим та іржастим грибами, препарувальний набір, лупа, додаток 3 “Гриби-паразити, що викликають хвороби рослин”.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Структура уроку
Етапи уроку | Час, хв. | |
1. | Організаційний момент. | 2 |
2. | Повідомлення | 3 |
3. | Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу. | 20 |
4. | Узагальнення і систематизація вивченого. | 15 |
5. | Підсумки уроку, аргументація оцінок. | 3 |
6. | Домашнє завдання. | 2 |
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Розповідь з елементами бесіди. Давайте пригадаємо ліс восени. Коли ви входите до нього, одразу відчуваєте запах грибів і починаєте уважніше дивитися під ноги, шукаючи саме їх. А звідки вони з’являються. Тривалий час правильної відповіді на це запитання не було, і це породжувало різні забобони. Наприклад, вважалось, що раптова і рясна поява грибів на одному місці викликається ударом блискавки у землю або рясною росою. Деякі гриби виростають, утворюючи правильне коло, у центрі якого висихає трава. “Відьмачими кільцями” називали їх у давнину. Німці вважали, що у цих місцях танцювали відьми, скандинави – ознакою зачарованих скарбів, а голландці – місцем, де чорти збивали масло.
Українці здавна спостерігали за грибами, збирали їх, вживали у їжу, лікуватися ними. З грибами пов’язано багато приказок, загадок, народних прикмет.
Я – стрункий і довгоногий.
Кашкет в цятках ще й розлогий.
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний – пам’ятай,
Мене побачиш – обминай!
(Мухомор)
Побачать мене –
Зразу чорта згадають,
І шляхом десятим
Скоріш обминають.
(Чортів гриб)
Моїй назві ти віри не йми,
І як знайдеш – відразу звари.
(Сироїжка)
Від грибників ховатись звик
Під глицю хитрий….
(Боровик)
Червонувато-жовта шляпа,
Червонувато-жовта ніжка.
Хоч я рудий, та мене трішки
Кохає ніжна сироїжка.
(Рижик)
Ми ростемо там, де глиця,
Полюбляєм запах живиці,
Під соснові лізем шишки,
Жовто-бурі носим стрижки.
(Маслюки)
Грибникам на очі часто потрапляю,
Біленьку панчішку на ніженьці маю.
Мене ти не їж – нападе лихоманка,
Бо дуже отруйна, я – …
(Бліда поганка)
Отже, сьогодні на уроці ми ближче познайомимося з грибами, яких систематики називають вищими грибами.
План
1. Загальна характеристика вищих грибів.
2. Шапинкові гриби.
3. Сажкові.
4. Іржасті.
5. Виконання лабораторної роботи № 17.
3. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.
Загальна характеристика вищих грибів
1. Розповідь з демонструванням відповідних таблиць, муляжів. Особливе місце серед грибів займають вищі гриби. Вони мають певні особливості будови, дуже різноманітні й відіграють важливу роль у природі та житті людини.
Вищі гриби мають багатоклітинний, дуже розвинений міцелій. Важливою ознакою вищих грибів є здатність утворювати специфічні для певних груп плодові тіла, що розвиваються з вегетативного міцелію. В одних груп – це вмістилища спороносних органів, в інших – утвори різної форми (в численних видів – шапинка на ніжці, іноді сидяча), на поверхні яких чи на певних ділянках їх розвиваються спороносні органи.
До цієї групи належать усі шапинкові гриби, дріжджі та значна кількість паразитичних грибів, такі як іржасті та сажкові гриби. Також часто серед вищих грибів трапляються і дереворуйнучі гриби. У ній групі можна спостерігати різні ступені пристосування грибів до паразитизму: від грибів, що руйнують тільки мертву деревину, до грибів, що паразитують на живих деревах.
Шапинкові гриби
Розповідь з елементами бесіди. Шапинкові гриби названі так, тому що вони утворюють плодове тіло, що поділяється на ніжку і шапку. Серед шапинкових грибів багато сапротрофів і мікоризо-утворюючих грибів.
Сапротрофи – організми, які харчуються вже неживою органічною речовиною, розкладаючи її. Наприклад, на листовому опаді, хвої тощо.
Мікориза – це симбіоз міцелію гриба і коренів вищої рослини. Гриб сприяє засвоєнню рослиною ряду корисних речовин і активує ріст рослини, одержуючи від неї органічні речовини. Такі гриби ростуть під рослинами, з якими пов’язані мікоризою. Звідси і їхні назви – підберезник, красноголовець тощо. Є серед шапинкових грибів і паразити (наприклад, опеньок осінній). За особливостями будови шапки виділяють трубчасті та пластинчасті шапинкові гриби (демонстрування зображень).
Серед шапинкових грибів є їстівні й отруйні. Назвіть відомі вам їстівні та отруйні гриби. За якими ознаками ви їх розрізняєте?
Сажкові
Сажкові гриби паразитують на багатьох рослинах, але найчастіше на злаках. Частини рослин, уражені сажкою, розвиваються ненормально і мають нібито обвуглений вигляд (вигляд сажки, звідси і назва грибів) (демонстрування зображень). При ураженні злаків триб зазвичай руйнує всі частини суцвіття, залишаючи тільки його стрижень. Крім квіток, сажкові гриби можуть уражати стебла і листки рослини. Кожен вид сажкового гриба паразитує на певній рослині. Найбільш поширені такі захворювання, викликані цими грибами, як курна сажка пшениці, тверда сажка пшениці, пухирчаста сажка кукурудзи.
Дуже небезпечним паразитом злакових культур є ріжки житні. Цей гриб уражає понад 170 видів дикорослих і культурних злакових культур. Жито, уражене ріжками, – отруйне. Вживання хліба, випеченого з жита з ріжками, може призвести до смерті.
Іржасті
Як і сажкові гриби, вони є цілком паразитичною групою грибів. Мають складний життєвий цикл, у процесі якого утворюють декілька різних типів спор і здебільшого змінюють дві рослини-хазяїна. Як правило, статева стадія іржастого гриба паразитує тільки на певному виді рослини. Іржасті гриби уражають значну кількість рослин з різних родин. їхні спори мають жовте забарвлення і при масовому утворенні зовні нагадують іржу на тілі рослини (звідси і назва) (демонстрування зображень).
Лабораторна робота № 17
Тема. Будова і різноманітність вищих грибів.
Мета. Ознайомитися з особливостями будови і різноманітністю вищих грибів.
Обладнання і матеріали: колекції, муляжі, живі зразки шапкових грибів, препарувальний набір, лупа.
Хід роботи
Завдання 1. Ознайомитися з будовою шапинкових грибів.
1. Розгляньте плодове тіло гриба неозброєним оком. Знайдіть шапку, ніжку і грибницю. Намалюйте побачене і зробіть на малюнку відповідні цифрові позначення: 1 – плодове тіло; 2 – грибниця; 3 – ніжка; 4 – шапка.
2. Зніміть шапку і розгляньте її будову зісподу. Знайдіть пластинки або трубочки, на яких розташовані спори. Розгляньте їх за допомогою лупи.
Завдання 2. Ознайомитися з різноманітністю шапинкових грибів. Навчитися розрізняти деякі з них.
1. Розгляньте запропоновані вам зразки шапинкових грибів.
2. Використовуючи колекції, муляжі, підручник і таблиці, визначте їхні назви. Заповніть таблицю.
Таблиця 1.
Порівняльна характеристика шапинкових грибів
Гриб | Характерні ознаки | Пластинчастий чи трубчастий | Їстівний чи отруйний |
Зробіть висновки.
4. Узагальнення і систематизація вивченого.
Виконання завдань практикуму. Опрацюйте зміст відповідних параграфів у підручнику і заповніть таблицю 2.
Таблиця 2.
Порівняльна характеристика нижчих і вищих грибів
Ознаки | Нижчі гриби | Вищі гриби |
Спільні | ||
Відмінні |
5. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
6. Домашнє завдання.
А). Опрацювати відповідний матеріал за підручником, дати відповіді на запитання після параграфа.
Б) Підготувати повідомлення на тему: “їстівні та отруйні гриби. Способи запобігання отруєнню грибами”.
Напишіть свій виступ за таким планом:
1. Гриби як представники одного з царств живої природи.
2. Шапинкові гриби, їхня будова.
3. їстівні та отруйні гриби.
4. Правила збирання грибів.
5. Якісна обробка грибів як спосіб запобігання отруєнню.
У доповідь обов’язково включіть таку рекомендацію: “Всі роботи, пов’язані з грибами (збирання, перероблення), виконувати тільки в присутності дорослих”. Зачитайте свій виступ перед класом і проілюструйте його вирізками з газет і журналів, фотографіями або своїми малюнками їстівних та отруйних грибів.
В) Кілька учнів отримують завдання виготовити для всіх учнів класу фішки (вони можуть бути округлої або будь-якої іншої форми), з одного боку зафарбовані у червоний колір, а з іншого – у зелений.