СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Складнопідрядне речення
Вказівні (співвідносні) слова у складнопідрядному реченні
Досить часто в головних частинах складнопідрядних речень уживаються так звані Вказівні, або Співвідносні, слова, які пояснюються підрядною частиною. Найпоширенішими з них є вказівні займенники Той, такий. Рідше в ролі вказівних слів можуть уживатися означальні займенники Все, всякий, кожен. Вказівними можуть бути також займенникові прислівники Там, туди, звідти, доти, так, стільки, настільки.
Вказівним словам у підрядній
Вказівні слова є членами
Зверніть увагу!
1. Не слід плутати вказівні слова з парними сполучниками Коли… то, коли б… то, як… то, якби… то й под., у яких другий компонент, як і вказівні слова, знаходиться в головній частині, але членом речення не буває, оскільки входить до складу сполучника й не відповідає на питання. Наприклад: Коли сієш густо, То не буде пусто. Коли б не бас, То свині б пас. ЯК не гріє дух, То не гріє і кожух. Якби не було хмар, То ми Б не знали ціни сонцю (Народна творчість).
2. Якщо підрядна частина пояснює головну в цілому, то вказівне слово зливається з підрядним сполучником і стає частиною складеного сполучника (Тому що, через те що, завдяки тому що, незважаючи на те що, після того як і под.). З Андрієм вона рідко й стрічалась, Через те що він ходив лише на нічну зміну, а вдень спав (М. Коцюбинський). Захопивши й собі одну гармату, він поскакав просто на верескливий шум танка, Тому що самого танка все ще не було видно (П. Панч).