СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 19
Тема. Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?
Мета: з’ясувати властивості води, значення води в природі; розповісти про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); дослідити, куди зникає вода з калюжі; виховувати пізнавальний інтерес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
1. Вправа “Погода”
Сьогодні _______ грудня, день тижня _______. Надворі _______ погода. Небо _______. Опади _______. Вітер _______.
–
2. Робота над загадкою
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода)
– Сьогодні ми дізнаємося, як вода перетворюється на туман, або може стати шматочком льоду, яке значення має вода в природі.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Стани води
1) Читання казки учителем.
Зібралися якось Орел, Щука і фігуристи-спортсмени та розговорилися про те, яка речовина на світі їм більше подобається.
Фігуристи. Наша речовина тверда як камінь, абсолютно прозора, на сонці блищить і іскриться – душу радує.
Щука. А я
Орел. Мені подобається біла речовина, як я сам. Вона така легка! Я часто бачу її біля свого гнізда високо в горах.
2) Дослід (проводить учитель).
– Показали фігуристи свою улюблену речовину (шматочки льоду на блюдці). Показала щука своє – воду в тарілці. А Орел говорить: “У мене тут її немає, але зараз буде”.
На штативі один під одним розташовують: спиртівку – тарілку з водою – блюдце з льодом. Проводять спостереження за випаровуванням і конденсацією пари.
– Звідки на дні блюдця взялися краплі води? Чому у блюдці з’явилася вода? (Пара від киплячої води піднімалася вгору, а на холодному блюдці знову перетворювалася на воду; лід у блюдці почав від тепла танути – перетворювався на воду.)
– Засміялися радісно Орел, Щука і фігуристи. Виявляється, любили вони одну і ту саму речовину – воду, але спостерігали кожний по-різному. Вони почали всім загадувати загадку: “Донизу летить крапельками, а вгору – невидимками”. (Вода) Ми можемо спостерігати воду в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.
3) Бесіда (на основі побаченого).
– Яка вода у склянці?
– Яка вода падає з хмар на землю влітку? взимку?
– Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні?
– Якою буває вода?
Учні складають речення, розповідають про стани води і міркують: чому взимку йде сніг; як довести, що сніг і лід – це замерзла вода; що відбувається з бурульками теплої сонячної днини; чому заборонено смоктати бурульки і сніг.
4) Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?
– Після дощу вулиці та дахи будинків мокрі, скрізь калюжі. Але з’явиться сонце – і усе висихає. Куди зникає вода? (Вона випаровується, перетворюється на невидиму пару, що розчиняється в повітрі.)
– Що відбувається з водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.)
– Поставимо тарілку з водою і склянку з водою. Де швидше випарується вода? (З тарілки вода швидше випаровується, ніж зі склянки. Чим більше поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.)
– Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона теж випаровується, але не так швидко, як у теплу.)
– Улітку на вулицю вивішують мокру випрану білизну. Що відбувається з білизною? (Вона через деякий час стає сухою.)
– Куди зникає вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.)
2. Води на Землі багато
1) Робота над загадкою.
Що таке: пливе і ллється,
Часом на камінь дереться,
Як немає – все всихає,
Звірі й птахи помирають? (Вода)
2) Робота за ілюстрацією.
– Якщо поглянути на нашу планету з Космосу (ілюстрація), то побачимо, що вона блакитна, адже поверхня Землі на 3/4 вкрита водою.
3) Де саме на Землі ми можемо знайти воду?
– Відгадайте загадки.
– Узимку спить, а влітку шумить (взимку по ній ходять, улітку їздять). (Річка)
– Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, рама зелена. (Озеро)
– Ключем вода б’є. (Джерело, струмок)
– Де ще ми бачимо воду? (Море, океан, льодовик)
– Ніг немає, а йде, очей немає, а плаче. (Хмара)
– Води на Землі багато. Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і на гілках дерев, вона парує в повітрі. (Іній)
– Але це ще не усе!
Учитель здавлює пальцями листок рослини – між пальцями з’являється вода.
– Де ще можна знайти воду на землі? (У рослинах)
– Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад, помідор на 95 % складається з води, огірок – з 98 % води).
У тілі тварин і людини теж є вода – 65 %. Вода є в кожній живій істоті.
Візьміть будь-який камінь із дороги – і в ньому, в його найдрібніших щілинах, міститься вода. Там, де є вода, завжди є життя. У тих місцях, де немає або замало води, люди риють колодязі, канали, створюють штучні моря і водосховища.
– Діти, ми втрачаємо цю воду щодня. Як саме? (Ходимо до туалету, пітніємо, видихаємо з повітрям)
– На добу людина таким чином утрачає до 4 літрів води. Як зарадити собі? (Потрібно пити воду.)
3. Значення води для тварин і рослин
– Що сталося б, якби в природі зникла вода? (Де немає води, там немає життя.)
– Рослинам потрібна вода? Вони п’ють? (Звісно, так.)
– Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)
– Чи можуть рослини, тварини і людина жити без води? (Ні. Людина може прожити без води 3 доби.)
– Чи потрібна вода тваринам?
– Для чого тварини використовують воду?
На дошці – ілюстрації: кит, риби, бобер, боброва хата.
– Багато тварин мешкають у воді. Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом – це захист від хижаків.
Кит на повітрі був би роздавлений власною масою. Тільки у воді може він знайти потрібну кількість їжі.
Жаби народжуються у воді та мешкають біля неї та в ній.
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п’ють воду для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий організм гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити рослини.
4. Використання води людиною
– З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для плавання і перевезення вантажів. Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були водяні млини і машини. Тепер побудовані потужні гідроелектростанції.
На дошці – ілюстрація “Хвиля”.
– Скільки сили у хвилі! На висоту багатоповерхового будинку здіймаються хвилі й з ревом падають униз. Чи використовує людина цю величезну силу води? (Людина будує ГЕС і виробляє електроенергію.)
– Потрібна вода в промисловості (наприклад, в паперовій). На виробництво одного підручника витрачають 16 л (півтора відра) води. А скільки цих підручників у нашому класі, школі?
Людина повинна поливати поля, інакше загинуть овочі та злаки. Учені придумали, як зменшити кількість шкідливих газових викидів, що утворюються у двигуні автомобіля. Це можна зробити, якщо використовувати водневий двигун.
Кількість чистої води на Землі зменшується. Люди все більше використовують воду для потреб промисловості, сільського господарства і забруднюють її відходами виробництва. Учені придумали різні способи очищення води.
– Сьогодні вранці ви всі використовували воду?
– Яку властивість води ви використовуєте, коли миєте руки, посуд? (Вода потрібна не лише для пиття і приготування їжі, але й для підтримання чистоти нашого тіла, посуду, одягу, житла.)
– Пам’ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує.
Висновок. Вода дуже потрібна і людині, і рослинам, і тваринам. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Бесіда
– У якому стані може перебувати вода? (Рідкому, газоподібному, твердому)
– Що станеться з водою у блюдці, якщо ми поставимо її біля гарячої батареї? (Вона випарується.)
– Що станеться з водою у блюдці в морозильній камері? (Вона замерзне.)
– Що станеться з водою, якщо ми витягнемо блюдце з морозильної камери? (Вона знову стане рідкою.)
2. Визначення речовини за її властивостями
– Непрозорий, білий, рихлий, позбавлений смаку, швидко тане в теплі. (Сніг)
– Непрозорий, білий, твердий, солодкий, швидко тане у воді. (Цукор)
– Прозорий, безбарвний, твердий, слизький, крихкий, в теплі тане повільно. (Лід)
– Прозоре, безбарвне, тверде, слизьке, крихке, не тане. (Скло)
3. Робота над загадками
– Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)
– Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)
– “Що це? Що це? – всі кричать, –
Білі мухи он летять!” (Сніг)
– Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)
– Узимку горою, а літом водою. (Сніг)
– Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)
– І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)
– Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
– Без чого не буває криниці? (Без дна)
– У який горщик не можна налити воду? (У повний)
– Синя, соковита, на дереві росте,
А “с” на “з” змінити –
Великий дощ впаде. (Слива – злива)
– Якщо із “з” візьмеш це слово,
Великий дощ впаде раптово.
Як тільки “з” на “с” заміниш,
Між фруктами мене зустрінеш. (Злива – слива)
4. Гра “Встав потрібні слова”
– Вода буває у… станах.
– Коли холодно, вода…
– Коли кипить чайник, з його носика виходить…
– Вода… сіль і цукор.
– Вода… пісок, камінчик, цвях.
– Вода потрібна…
V. Підсумок уроку
– Де зустрічається вода в природі?
– Чи можуть жити без води рослини, тварини?
– У яких трьох станах може перебувати вода?
– Які властивості води ви знаєте?
– Які загадки запам’ятав?