ХІМІЧНИЙ СКЛАД ВОСКУ – близько 15 хімічно самостійних сполук. Будучи об’єднаними в три групи, вони утримуються у воску в наступній кількості (%):
– вільні жирні кислоти 13,5-15,0
– складні ефіри 70,4-74,7
– граничні вуглеводні 12,5-15,5
До складу воску також входять у невеликих кількостях барвники й ефірні олії, що обумовлюють його колір і запах.
Вільні жирні кислоти містять у собі церотинову, мелісинову, а також кислоти олеїнового ряду, що є найактивнішою складовою частиною воску, яка розчиняє деякі метали й вступає в реакцію
Речовини, утворені з жирних кислот і спиртів, називаються складними ефірами. Зі спиртів до складу ефірів входять мірициловий, цериловий й ін.
При кип’ятінні з лугом складні ефіри обмилюються, розкладаються, виділяючи вільні жирні кислоти й одноатомні спирти.
При оцінці якості й розпізнаванні фальсифікації воску користуються ефірним числом, яке характеризує кількісний вміст у воску складних ефірів. Чистоту бджолиного воску характеризують також число омилення (сума двох чисел – кислотного й ефірного),
Йодне число характеризує кількість неграничних сполук, наприклад кислот олеїнового ряду. Звичайний жовтий віск має йодне число 10-11; при відбілюванні воно зменшується до 7 і навіть до 2. У воску знайдені вуглеводні (пентакозан, гептакозан, нонакозан й ін.), які важко взаємодіють з іншими тілами й плавляться при температурі 54-68,4 °С.
Віск містить три елементи: вуглець (близько 80 %), водень (13 %) і кисень (до 7 %). Віск містить кисню менше, ніж інші речовини, тому при горінні або окислюванні він виділяє найбільшу кількість тепла.
Бджолиний віск за своїм хімічним складом може змінюватися в невеликих межах або ж значно. Це залежить від того, які породи бджіл брали участь у його виробленні. У воску, отриманому від безжальних бджіл, міститься 40 % смоли, 5,8 % води й 0,975 % золи, а в натуральному бджолиному воску зольність складає близько 0,03 %.