СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 35 Хто такі птахи?
Тема. Хто такі птахи?
Мета: розповісти учням про істотні ознаки птахів, про важливість пір’яного покриву в житті птахів; розширити знання про перелітних та осілих птахів; виховути бажання піклуватися про птахів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
– Без сокири і без рук, а дім будують. (Птахи)
– Розкажіть, яких птахів ви спостерігали в лісі, в парку, біля річки, з зоопарку, у дворі.
– Тема нашого
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
– Розгляньте малюнки (метелик, кажан, гусак, пінгвін, страус, дятла, синичка, чапля).
– Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Головна відмінність
Птахів від інших тварин – наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх не називають пернатими.
– Яка особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг пари крил.)
– Чи можна назвати всіх літаючих тварин птахами? (Не можна. Можуть літати комахи (метелики)
– А чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)
– Чи бувають нелітаючі птахи? (Так. Наприклад, страус, пінгвін.)
– Навіщо птахам дзьоб?
– За допомогою дзьоба птахи добувають їжу, чистять своє пір’я, в’ють гнізда, доглядають за пташенятами, подають сигнали.
– Чим живляться птахи?
– Що допомагає їм добувати їжу? (Дзьоб, кігті)
– Яку користь приносять птахи?
2. Робота за підручником (с. 80)
– Розгляньте фото на с. 80 угорі.
– Які із зображених птахів вам відомі?
– Послухайте розповідь Сойки Синьокрилої.
– Усі мої родичі дуже різні. Є серед них велетні страуси. Є й крихітки, розміром з метелика. Більшість птахів чудово літає. А є й такі, що вміють тільки бігати або плавати. Однак, усі ми маємо спільні
Ознаки.
– Який зовнішній вигляд має птах?
– Чим укрите тіло птахів?
– Тіло птахів укрите пір’ям. Замість передніх кінцівок – крила. Форма тіла – особлива. Вона допомагає птахам літати.
– За якою ознакою птахів відрізняють від інших тварин?
– Відгадайте загадку.
– Довгі ноги, довгий ніс, по болоті ходить скрізь. (Лелека)
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 81)
Робота в парах
– Розгляньте птахів на малюнку вгорі.
– Як вони називаються?
– Де живуть птахи?
– Які домівки у сороки, шпака, ластівки?
– Як називають птахів, які відлітають восени і прилітають до нас навесні?
– Як називають птахів, які живуть у нас весь рік? Спробуйте назвати їх.
– Яких перелітних птахів ви знаєте?
– Чому взимку потрібно підгодовувати птахів?
– Яку їжу люблять птахи?
– Пам’ятайте: підсмажене насіння для птахів шкідливе.
Учитель радить дітям разом із татом чи дідусем змайструвати годівничку для пернатих і піклуватися про них узимку.
– Розгляньте птахів на малюнку внизу.
– Хто де живе? Оберіть, хто на малюнках “зайвий”.
2. Гра “Хто назве більше птахів?”
Проводиться у формі змагання між рядами.
V. Підсумок уроку
– Яких птахів рідного краю ви знаєте?
– Назвіть ознаки птахів.
– Як ви допомагаєте птахам узимку?