СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
УРОК 9 Як людина пізнає світ?
Тема. Як людина пізнає світ?
Мета: ознайомити учнів з органами чуття (очі, вуха, ніс, язик, шкіра), вчити називати їх; сприяти розвитку вмінь розпізнавати різноманітні форми предметів, визначати властивості предмета, вміння знаходити між ними схоже і відмінне, виділяти істотні ознаки: розвивати мовлення; виховувати повагу до однокласників.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Які звуки ви чули, коли йшли до школи? (Гавкав собака,
– Які запахи ви відчували, гуляючи на шкільному подвір’ї? (Запах хвойних дерев, трав’янистих рослин.)
– Що допомогло вам побачити предмети, почути звуки, відчути запахи, тепло?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як людина пізнає світ”
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 22-23)
– Роздивіться фотографію і малюнки на с. 22.
– Які органи чуття розташовані навколо фотографії?
– Поміркуйте, що допомагає вам пізнавати світ природи та все, то відбувається навколо?
– Назвіть своїх помічників. Складіть речення.
–
– Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?
– Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?
– Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?
– Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?
Робота над загадками
– Сопе, хропе, часом чхає,
Та повсюди зазирає.
Одежини він не має,
На морозі замерзає. (Ніс)
Один говорить, двоє дивляться та слухають, (Язик, очі, вуха)
П’ ять братиків – роками рівні, ростом різні. (Пальці)
– За допомогою чого людина сприймає навколишній світ?
Робота в групах
– Поміркуйте, чи можна визначити найважливіший серед органів чуття?
– Запам’ятайте нове слово! Органами називають різні частини тіла.
Висновок. Люди мислять і пізнають навколишній світ. Допомагають їм у цьому органи чуття.
Завдання для друга природи
– Розкажіть, як тваринам допомагають їхні органи чуття.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота у парах
– Разом із сусідом по парті розгляньте огірок чи лимон. Розкажіть, якого він кольору і чи має запах. Який він на смак і на дотик? Як ви про це дізналися?
2. Гра “Назвіть предмет за ознаками”
Учитель називає ознаки предмета, учні вгадують цей предмет.
Холодне, солодке, тане на язиці. (Морозиво)
Дуже кислий жовтий фрукт. (Лимон)
V. Підсумок уроку
– Що нового дізналися на уроці?
– Як людина пізнає навколишній світ?
– Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?
– Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?
– Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?
– Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?
Додаток до уроку 9
Робота за малюнками
– Розгляньте малюнки. Якими органами чуття дівчинка користується в кожному випадку? Покажіть стрілкою.