Як відрізнити моральний ідеал від кумира

Тема І. Прагнімо вершин добра

УРОК 7 Як відрізнити моральний ідеал від кумира.

Тема. Як відрізнити моральний ідеал від кумира.

Мета: сформувати в учнів поняття “ідеал”, “кумир”, “ідол”; обгрунтувати важливість самовдосконалення як одного з дієвих засобів наближення до морального ідеалу; розвивати потребу в самовдосконаленні, з’ясувати, чому людині властиве прагнення до ідеалу; виховувати розумне ставлення до ідеалу; поговорити про те, хто такі “фанати”.

Обладнання: підручник, робочий зошит; аудіозапис

“Симфонія № 3” (“Героїчна”) Л. ван Бетховена.

Епіграф: “Вічної досконалості немає – є постійне прагнення до неї” (С. Далі).

Вислови: “Цінність ідеалу в тому, що він віддаляється, коли ми наближаємося до нього” (М. Ганді).

“Не створи собі кумира” (Біблійна мудрість.)

Ключові ідеал; ідеальний; кумир. поняття:

Структура уроку

I. Вступна частина.

1. Вітання.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Мотивація навчальної діяльності.

4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.

II. Основна частина.

1. Що таке ідеал.

2. Чому ми прагнемо до

ідеалу.

3. Хто такі ідоли та кумири.

III. Заключна частина.

Висновки.

IV. Домашнє завдання.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА.

1. Вітання.

Учитель. Здрастуйте, діти. На попередньому уроці мова йшла про те, що означає бути справедливим.

– Яку казку про заздрість ми читали в підручнику?

– Що ми розуміємо під великодушністю?

– Що таке етичні (моральні) цінності?

– Як можна протистояти несправедливості? (Правдивим словом, роз’ясненням, небайдужістю, поступкою в чомусь.)

2. Актуалізація опорних знань.

Що ж таке справедливість? Визначте поняття наклепу, лестощів, лицемірства, святенництва, хитрості. (Відповіді дітей.)

Перевірка письмового домашнього завдання з теми

“Що означає бути справедливим”.

1-2. Чи погоджуєшся ти з твердженням?

Справедливим є те, що відповідає нашим інтересам, бажанням, а несправедливим те, що змушує нас поступатися. (Ні.)

Справедливість виявляється у двох якостях: нікому не шкодити та сприяти загальній користі. (Так.)

3-4. Допиши речення.

Проявом несправедливості я вважаю… (образи, наклепи, лестощі, хитрість, заздрість, байдужість до проблем інших).

5-6. Чи вважаєш, що герої малюнків протидіють несправедливості? (Варіант А. – так; варіант Б. – ні.)

7-8. Прокоментуй ситуацію за поданими запитаннями.

Чи вважаєш ти пораду старого горобця етичною? (Ні, він думає лише про себе, щоб йому хліба більше дісталося. А не про горобця, який тільки вилетів із гнізда і зовсім не знає, яка небезпека може на нього чекати.)

Чи можуть бути справедливими люди, взаємини яких грунтуються на нещирості, хитрості, байдужості? Чому? (Ні, не можуть, бо справедливі стосунки повинні грунтуватися на моральних цінностях, а не на хитрості, байдужості, нещирості.)

9-10. Розгадай кросворд.

 Як відрізнити моральний ідеал від кумира

11-12. Обгрунтуй або спростуй думку давньогрецького філософа Аристотеля: “Бути справедливим у думках – ще не значить бути справедливим на ділі”.

(Індивідуальна відповідь учня.)

3. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Подивіться на картини П. Рубенса “Портрет камеристки інфанти Ізабелли” (1625) і П. Ренуара “Дівчина з віялом” (1881) на сторінці 46 підручника. Дайте відповідь на питання в завданні 1.

– Чи красиві жінки зображені на цих картинах?

– У які часи написані картини?

– Чи змінюються з роками ідеали зовнішньої жіночої краси?

– Чи змінюються з роками ідеали духовної краси? (Відповіді дітей.)

4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.

Учитель. Тема уроку сьогодні звучить так: “Як відрізнити моральний ідеал від кумира”. Розглядаючи тему, ми поговоримо про те, що означають поняття “ідеал”, “кумир”, “ідол”; обгрунтуємо важливість самовдосконалення як одного з дієвих засобів наближення до морального ідеалу; поговоримо про те, чому ми прагнемо до ідеалу; хто такі фанати.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1. Що таке ідеал.

Робота з підручником.

Прочитайте текст “Що таке ідеал”. Випишіть головну думку цього тексту. (Ідеал – досконалість, довершений зразок, найвищий ступінь досконалості в будь-чому, якого важко досягти. Будь-яка з моральних цінностей – добро, правда, любов, щастя, справедливість – це ідеал, до якого ми прагнемо в стосунках із людьми.)

Зверніть увагу на тлумачення поняття “ідеал” у підручнику, подумайте над поняттями.

Ідеал – досконале втілення чого-небудь, довершений взірець.

Ідеальний – досконалий, взірцевий, бездоганний.

Учитель. Прагнення ідеалу природне для людини. Навіть генії і відомі на весь світ люди колись також хотіли бути схожими на якусь видатну особу

Один із відомих ораторів стародавнього світу – Демосфен. З юних років він, мріючи про славу оратора, узяв собі за зразок Перикла і старанно вивчав Фукідіда, переписавши його вісім разів власноручно. Афіняни в той час були дуже вимогливі до ораторів: від оратора потрібні були не тільки внутрішнє наповнення, але й міміка – різні прийоми руху рук, пальців, положення тіла під час розмови, вираз обличчя. Демосфен же був недорікуватий, мав слабкий голос, коротке дихання, звичку смикати плечем. Проте наполегливістю та енергією він переміг усі ці недоліки.

Він учився ясно вимовляти слова, набираючи в рот череп’я й камінчики, виголошуючи промови на березі моря при шумі хвиль, що замінювали шум натовпу; сходив на крутизну, голосно читаючи поетів; займався мімікою перед дзеркалом, причому меч, що спускався із стелі, колов його всякий раз, коли він, за звичкою, підводив плече. Вивчаючи зразки красномовства, Демосфен тижнями не виходив з кімнати, поголивши собі половину голови, щоб уникнути спокуси. Його перші спроби говорити публічно не мали успіху; але, підбадьорений актором Сатиром, Демосфен продовжував працювати над собою.

2. Чому ми прагнемо до ідеалу.

Учитель. Людвіг Фейєрбах писав: “Ідеалом є цілісна, усебічна, досконала, освічена людина”. Якщо говорити про ідеальну особистість, такою можна назвати морально досконалу людину, в якій втілені найвищі моральні якості. (Ісус Христос у християнстві, Будда – у буддизмі, Мухаммед – у мусульманстві). Прочитайте текст “Чому ми прагнемо ідеалу” на сторінках 48-49 підручника. Зробіть висновок із прочитаного. (Моральні ідеали – взірці для самовдосконалення. Кожна людина формує свій ідеал як уявлення про ті якості, які їй необхідні для щастя.)

Саме тому, орієнтуючись на ідеал, ми самовдосконалюємося, робимося розсудливими, прагнемо передбачити наслідки своїх учинків. За ідеалом ми оцінюємо себе і стаємо кращими.

Чому говорять, що ідеал схожий на зірку? (Зірки, як і ідеалу, ми не можемо досягти, але на зірки (як і на ідеал) завжди орієнтуємося.)

Учитель. Для наближення до морального ідеалу потрібно багато над собою працювати. А самовдосконалення – це один із дієвих способів наближення до морального ідеалу.

Подумайте над висловом, який записаний на дошці: “Цінність ідеалу в тому, що він віддаляється, коли ми наближаємося до нього”. Як це зрозуміти? (Чим вище ми піднімаємося сходинками моральності, тим вищими стають наші ідеали.)

Моральний ідеал має вплив і на стосунки між людьми, на життя в суспільстві. Етикет – це теж зразок, ідеал того, як потрібно поводитися. Але виконуючи правила етикету, ми наближаємося до ідеалу й починаємо вимагати від себе більшого. У всі часи існували ідеальні моделі суспільства (пригадайте фільм “Людина-амфібія”), люди завжди мріяли про ідеальне суспільство. Були вчені, які поклали життя на розробки основ такого суспільства. У філософії навіть існує така течія – ідеалізм. Як ви вважаєте, чому в кожного з нас свій ідеал? (Вибір ідеалу залежить від індивідуальних духовних потреб кожної людини.)

Звучить фрагмент “Симфонії № 3” (“Героїчної”) Л. Бетховена.

Учитель. Бажання мати ідеал, за яким можна звірити свої вчинки, іноді буває таким сильним, що людина починає шукати ідеальну особистість на екранах кінотеатрів, телевізорів, на концертних сценах. Але, ідеалізуючи якусь особу, ми можемо розчаруватися, якщо виявиться, що “ідеальні” риси не реальні, а придумані. Так, Людвіг ван Бетховен ідеалізував Наполеона, хотів присвятити йому свою “Симфонію № 3”, але, почувши, що Наполеон оголосив себе імператором, змінив назву симфонії на “Героїчну”. Чому? (Бетховен уважав Наполеона борцем за незалежність, свободу, рівність, братерство, діячем революції, що втілював найкращі риси вождя, якому нічого для себе не треба, а тільки для народу Франції. Виявилося, що це не так.)

Робота з підручником.

Працюючи в парах, виберіть у завданні 6, що на сторінці 50, один із текстів і поміркуйте над запитаннями:

– Чого вчить притча?

– Кого вважають зразком для наслідування?

– Якими є якості ідеальної людини, про які говориться в притчах?

Після повідомлення результатів роботи порадьтеся, що спільного

В змісті обох притч. Про що це свідчить? (Відповіді дітей.)

3. Хто такі ідоли та кумири.

Учитель. В етиці моральний ідеал відрізняють від кумира.

Кумир – предмет сліпого поклоніння.

Слово “кумир” означає те ж саме, що й ідол – статуя, яка зображає язичницьке божество. У Біблії записано: “Не створи собі кумира”.

Кумирів ми вибираємо за зовнішніми показниками, ідолам поклоняємося, ідеал обираємо за високі моральні якості.

Сучасний світ наповнений кумирами. Проаналізуймо такі ситуації.

Ситуація 1.

Богдан вирізав із журналів фотографії Діми Білана. Вся кімната у фотографіях. Хлопець учився ходити так, як Діма. Навіть зачіску собі таку ж зробив. Одяг теж вибирав, як у Діми Білана.

Ситуація 2.

Андрій учився в музичній школі на вокальному відділенні. Коли Діма Білан став срібним призером на Євробаченні-2006, Андрій почав ще ретельніше вивчати іноземні мови, щоб співати так, як Діма Білан.

Ситуація 3.

Маринка ні про кого не хотіла чути, окрім Діми Білана. Вона писала йому листи, збиралася, коли виросте, їздити за співаком на гастролі. Вона перестала вчитися. Усі розмови були тільки про Білана. Цими розмовами вона вже набридла подружкам. Навіть кота свого вона назвала Дімою [6].

Скажіть, у якій із трьох ситуацій ми можемо говорити про ідеал, про кумира, про фанатизм? (Діти відповідають.)

Учитель. Фанати – це особи, які присвячують своє життя “служінню” кумирові. Такі люди не розвивають своїх здібностей, не думають над своїм життям. Це згубний шлях, ним іти не слід.

Прочитайте на сторінках 51-52 притчу “Дерев’яна статуя”. Про що тут ідеться? Чого вчить ця притча? (Ідеал повинен бути в душі людини, до нього потрібно наближатися, працюючи над собою.) Щоб наблизитися до ідеалу, треба знати, які риси вдачі в собі потрібно виховувати, які якості формувати. Іноді нам здається, що ми кращі або гірші, ніж є насправді.

Пропоную вам виконати завдання 5, що на сторінці 49, відповісти на запитання тесту. (Діти виконують тест.)

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.

Висновки.

– Що таке ідеал?

– Що таке кумир?

– Як наблизитися до ідеалу? (Відповіді дітей.)

Учитель. Намалюйте піраміду та сходинки до вищої крапки. Вища крапка – твій ідеал. На кожній сходинці потрібно написати, що ж зробити, щоб наблизитися до ідеалу.

IV. Домашнє завдання.

Прочитати параграф підручника (с. 46-52). Вивчити визначення ключових понять і термінів уроку.

Виконати завдання в робочому зошиті з теми “Як відрізнити моральний ідеал від кумира”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Як відрізнити моральний ідеал від кумира - Плани-конспекти уроків по англійській мові


Як відрізнити моральний ідеал від кумира