Зустріч 56. ЯКІ ГАЛУЗІ ГОСПОДАРСТВА КРАЩЕ РОЗВИВАТИ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ?
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості господарської діяльності людини в степу; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО ЗУСТРІЧІ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 164)
2. Гра “Вірю – не вірю”
– Зима в степу тепла,
– Найкращою порою року в степу є весна. (Так)
– Зона степів займає північну частину країни. (Ні)
– У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)
– Основне багатство степу – соснові ліси. (Ні)
– Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)
– Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)
– Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)
– Майже всі степи розорані. (Так)
– У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– У зоні степів зосереджені родовища рудних і паливних корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля.
У містах споруджені великі машинобудівні заводи та потужні металургійні комбінати, на яких виплавляють чавун і сталь.
Степова зона України – найбільш освоєна територія. Понад половину території степової зони займають сільськогосподарські угіддя. Тут на родючих грунтах вирощують зернові культури: озиму пшеницю, кукурудзу, рис, на півночі – цукрові буряки. Значні площі засаджені соняшником, кавунами, динями, гарбузами й кабачками. Розвинуте також садівництво й виноградарство. У садах вирощують вишні, сливи, абрикоси, персики, черешні. На фермах розводять велику рогату худобу, свиней, овець, птахів; у водоймах – рибу.
2. Робота за підручником (с. 165-166)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Чим відрізняються природні зони України одна від одної?
– Як ви розумієте твердження про те, що кожній природній зоні притаманна своя “спеціалізація”?
– Які поклади корисних копалин містяться у степовій зоні?
– Які області степової зони розвинені в промисловому відношенні?
– Які галузі виробництва степової зони ви можете назвати?
– Що ви дізналися про сільське господарство у степах?
– Як діяльність людини змінила природу степової зони?
– Що вирощують у степах?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України “.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Тестування
1. У зоні степів ростуть такі рослини:
А) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;
Б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;
В) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.
2. У зоні степу є заповідник:
А) Розточчя;
Б) Поліський;
В) Асканія-Нова.
3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:
А) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;
Б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;
В) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.
4. Великі міста зони степів:
А) Ялта, Запоріжжя, Львів;
Б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;
В) Черкаси, Полтава, Суми.
5. Які заповідники створені у степовій зоні?
А) Асканія-Нова, Медобори;
Б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;
В) Поліський, Ялтинський.
6. Які з поданих тварин є типовими для степу?
А) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;
Б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;
В) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.
7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?
А) Торфу;
Б) глини, мармуру;
В) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.
8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
А) Рівнини, горби;
Б) рівнини, горби, яри, балки.
2. Робота в парах
Заповнити таблиці: 1 – “Лісостеп”; 2 – “Степ”.
Особливості пір року | Рослини | Тварини | Праця людей |
Зима | Літо |
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому?
– Які корисні копалини видобувають у степовій зоні?
– Чим займаються люди в зоні степу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 165-166.