Розділ ІІІ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ
Тема 2. АНТИЧНА ГРЕЦЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ДОБИ
§ 36. ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАВАЛИ НАУКА, ОСВІТА І СПОРТ В АФІНСЬКОМУ ПОЛІСІ
1. РОЗВИТОК НАУКИ
Які науки розвивались у Стародавній Греції?
Особливого розвитку в Греції набула наука. Велику увагу приділяли елліни філософії (у перекладі з грецької – “любов до мудрості”). Ця наука, намагаються пояснити, що таке світ у цілому і як він виник. Грецький філософ Демокрит стверджував” що світ складається з найдрібніших(невидимих для людського
У V ст. до н. е. жив афінський мудрець Сократ. Правилом його життя був напис на Дельфійському храмі: “Пізнай самого себе”. Учень Сократа Платон започаткував славнозвісну Академію. Найвідомішим грецьким філософом був Аристотель. Йому належить ідея розділити всі наукові знання на окремі галузі та об’єднати в самостійні науки. Деяким наукам Аристотель дав такі назви: ботаніка (від давньогрецького слова “рослина”), фізика (від слова “природа”), політика (від слова “держава”).
Теорема
У V ст. до н. е. покладено початок історичній науці. Як ви вже знаєте, Геродот написав твір “Історія” в дев’яти книгах, що вважливим історичним джерелом з історії не лише Греції, а й народів Передньої Азії, Єгипту та Північного Причорномор’я.
2. ОСВІТА ТА ВИХОВАННЯ
Спираючись на текст, розкажіть, чого навчали афінську молодь.
Греки вважали, що в людині все повинно бути прекрасним – і душа, і розум, і тіло. Тому великого значення вони надавали освіті та вихованню. Хлопчиків до семи років виховували батьки. Потім їх передавали педагогу – рабові, який водив дітей до школи та стежив за їхньою поведінкою на вулиці.
Заняття у давньогрецькій школі (вазопис)
Школи були початкові, середні та вищі. У початковій школі учні віком 7-12 років не тільки навчалися читати, писати, рахувати, а й займалися спортом і музикою, запам’ятовували поеми Гомера, опановували гру на лірі та флейті. Але значно більше уваги звертали на гідну поведінку учнів. Вулицями діти ходили, не піднімаючи очей, були зобов’язані мовчати у присутності старших тощо.
У середніх школах юнаків навчали граматики, риторики, удосконалювали їхні гімнастичні вміння.
У 16 років афінський юнак закінчував школу, але до 18 років він ще продовжував займатися гімнастикою в гімнасіях* Там молоді люди вправляли ся у бігу, стрибках, метали диск і спис, боролися. Усі школи були приватними, тому за навчання платили гроші. Найталановитіші юнаки відвідували відому Академію Платона. А неподалік від Афін був розміщений Лікей, де викладав знаменитий учений-енциклопедист Аристотель.
З 18 років юнаки проходили війсвкову службу. З 20 років їхні імена заносили до списків громадян міста. Перед цим вони складали присягу на вірність полісу і з цього часу мали право брати участь у політичному житті, насамперед у народних зборах. Право обиратися на керівні посади чоловіки здобували лише у 30 років.
Дівчат від народження і до 15 років (у цьому віці вони вже мали право виходити заміж) виховували матері. Так само які хлопців, їх навчали читати й писати, а ще шити, ткати, виконувати різноманітну домашню роботу. Мати передавала свої знання, щоб донька в заміжжі вміла керувати господарством.
3. ПЕРШІ ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ
Чим сучасні Олімпійські ігри відрізняються від давньогрецьких, а що в них спільного?
У Стародавній Греції під час присвячених богам свят проводили спортивні змагання – ігри. Вони були дуже популярними, і кожен прагнув взяти в них участь. Найпопулярнішими були ігри в Олімпії, які дістали назву Олімпійських.
– Риторика – мистецтво переконливо говорити.
Ігри проводились раз на чотири роки і були присвячені Зевсу Олімпійському. За переказами, ці змагання започаткував сам Геракл. Бажаючі взяти участь в Олімпійських іграх, а це могли бути лише вільні елліни, готувалися у спеціальних школах. А за рік до відкриття їхні імена вносилися до особливих списків.
Жінки на Олімпійські ігри не допускалися. На час змагань, які тривали п’ять днів, припинялися чвари та війни між грецькими державами, встановлювалося священне перемир’я. Чотирирічні періоди між Олімпійськими іграми називалися олімпіадами. Стародавні греки вели відлік років від перших Олімпійських ігор, які, за переказом, відбулися в 776 р. до н. е.
На Олімпійських іграх грецькі атлети змагалися в бігу, метанні списа і диска, стрибках, боротьбі. Найнебезпечнішими і найпопулярнішими були перегони на колісницях.
На основі ілюстрації визначте, якою була спортивна програма Олімпійських ігор у Стародавній Греції.
Давньогрецькі зображення учасників Олімпійських ігор
Перевірте засвоєне на уроці
1. Яке передбачення Демокрита довели лише у XX ст.?
2. Як було організовано освіту для дітей різного віку?
3. Поясніть, що таке “гімнасій”, “олімпіада”. Чи зустрічаєтесь ви із схожими поняттями у своєму щоденному житті?
4. У чому, за афінської демократії, виявлялося нерівноправ’я чоловіків і жінок?
5. Чим можна пояснити популярність Олімпійських ігор у Стародавній Греції?
Домашнє завдання
Продовжіть речення:
“Мені більше подобається спосіб життя афінян, аніж спартанців (або навпаки – оберіть)…, тому що…”.
Наведіть 3-4 докази на підтримку вашої думки.