Урок 31
Тема. Закріплення знань про розповідні та питальні речення. Складання розповіді за малюнком та запитаннями
Мета: закріпити знання учнів про розповідні та питальні речення; вчити складати схеми речень і добирати речення до схеми; вчити складати розповідь за малюнком та запитаннями; збагачувати лексичний запас учнів; розвивати усне мовлення школярів; виховувати вміння бачити красу природи.
Обладнання: малюнки та фотографії осінньої природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 139)
– Прочитайте розповідні речення.
– Доведіть, що вони є розповідними.
– А з якими реченнями ще ми ознайомились?
2. Вибірковий зоровий диктант
– Спишіть з дошки речення:
I варіант – розповідні;
II варіант – питальні.
З снігу робимо цеглини.
Кладемо високі стіни.
Ти замерз? Ану, ходім
Будувати сніжний дім!
– Як ви знайшли розповідні (питальні) речення?
– До якої групи речень можна віднести останнє речення? Чому?
– Це особлива група речень, з якою ми будемо знайомитися
III. Повідомлення теми та мети уроку
– А сьогодні на уроці ми закріпимо свої знання і вміння, пов’язані з розповідними і питальними реченнями. Крім того, будемо вчитися складати розповідь за малюнком і запитаннями.
IV. Закріплення та систематизація знань
1. Колективна робота (вправа 141)
Під час виконання завдання 1 можна організувати змагання з виразного читання.
– Як ви думаєте, чому найсмачнішим видався дітям саме цей обід?
– Складіть схему першого речення.
– Як розпізнати питальне і розповідне речення?
– Доберіть можливі питання до першого речення.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання (вправа 143)
3. Робота в парах (вправа 142)
Завдання 2 виконати письмово.
Перевірка – опитування пари.
4. Фізкультхвилинка
V. Розвиток зв’язного мовлення
1. Вступна бесіда
Учитель звертає увагу на зображення осінньої природи.
– Які почуття викликають вони у вас? Чому?
– Що саме вас захоплює?
– А де можна побачити таку красу?
– Сьогодні ми вирушимо до осіннього парку разом із однією дружною сім’єю.
2. Робота зі складеним текстом (вправа 140)
Після складання і запису розповіді можна запропонувати виразно прочитати складені розповіді.
– Які речення ми записали? Доведіть.
VI. Підсумок уроку
– Розкажіть, що ми вчилися робити на уроці?
– А які знання закріплювали?
– Що ви можете розповісти про питальні та розповідні речення.
VII. Домашнє завдання
Вправа 143.