Запліднення

РОЗДІЛ IX. ЛЮДИНА

Тема 10. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК

УРОК 61. Запліднення

Освітня мета: поглибити знання про запліднення; вивчити питання генетичного визначення статі; розглянути питання штучного запліднення людини.

Обладнання: саморобний плакат “Запліднення”.

Основні поняття: запліднення, хромосоми, гени, хромосомний набір, контрацепція, методи контрацепції.

Структура уроку, основний зміст і методи уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Інтерактивна методика “Мікрофон”.

Ставимо запитання.

Даємо учням класу будь-який предмет (ручку, олівець тощо), який слугуватиме як мікрофон.

Учні передаватимуть його один одному, по черзі беручи слово. На­дається слово лише тому, хто отримує удаваний мікрофон. Учні мають говорити лаконічно і швидко. Відповіді не оцінюються і не коменту­ються.

Запитання:

– Що таке менструальний цикл?

– Як формуються чоловічі статеві клітини?

– Як формуються жіночі статеві клітини?

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Запліднення. (Розповідь учителя).

Інтерактивна методика “Мозковий штурм”

 Запліднення

Життя кожної

людини починається із злиття двох статевих клітин яйцеклітини і сперматозоона. Внаслідок злиття утворюється зигота (за­пліднена яйцеклітина). Статеві клітини, або гамети, мають гаплоїдний набір хромосом – 23. Коли зливаються яйцеклітина і сперматозоони, то відновлюється диплоїдний набір хромосом.

 Запліднення

2. Повідомлення учнів про методи контрацепції.

А) Механічні методи.

Презерватив (кондом – названий на честь англійського лікаря Кон­дома) виготовляється з гуми. Відомий з XIV ст. Тоді, очевидно, презер­вативи виготовлялися із кишок тварин. На початку XXI ст. з’явилися і жіночі презервативи.

Ковпачки шийкові (Кафка) – діафрагми алюмінієві чи гумові, їх одягають на шийку матки. Перед менструацією знімають. 97% безпеки не завагітніти.

BMC – спіраль 1,5 см, вводиться в матку жінки. Спіраль знаходиться в матці 3-5 років, що перешкоджає імплантації. Дають 98% безпеки.

Б) Хімічні та циклічні методи контрацепції. (Розповідь учителя).

Хімічні методи полягають у використанні таблеток, паст-кремів, що за 10-30 хв. до статевого акту вводяться у піхву. Середовище, яке ство­рюється, стає непридатним для руху сперматозоонів. Приблизно 96% гарантії уникнути небажаної вагітності.

Теж можна використовувати таблетки (оральні контрацептиви), які починають приймати з 1 – го або 5-го дня циклу. Однак вони мають негатив, бо серед оральних засобів є гормональні. Дають до 98% гарантії не завагітніти.

Після статевого акту можна використати спринцювання марганцівкою (рожевого кольору), що розчинена у воді, 2 ст. ложки оцту на 1 л води або 2 ч. л. борної кислоти на 1 л води. Дає 70% гарантії не завагітніти.

В) Календарний метод. Грунтується на фазах менструального циклу. Необхідно вести календар місячних циклів – початку і кінця менструації. Найімовірніші дні, щоб завагітніти – це 13-14-й день циклу (+3 дні).

Г) Метод врахування температури тіла. За день до овуляції t°C тіла підіймається до 37, ГС.

Отже, для того, щоб дати 100% гарантію, що жінка не завагітніє, необхідно використовувати кілька методик.

3. Штучне запліднення у людини. (Розповідь учителя).

Ще у XVI11 ст. було вперше здійснено штучне запліднення жінки. Англійський учений Р. Едвардс одержав живу яйцеклітину людини і здій­снив штучне запліднення у пробірці, забезпечивши розвиток зиготи на ранніх стадіях до формування зародкового пухирця, а потім пересадив його в матку жінки. Після виношування народилася здорова дитина.

Штучне запліднення у тварин використовується для одержання потомства з цінними спадковими ознаками. Для розв’язання цієї про­блеми використовують методи пересадки від тварин-донорів до тварин реципієнтів, які виношують малят. У наш час створено банки сперми тварин (перші – у 1950 p.), та банки сперми людей, які можна вико­ристовувати з метою штучного запліднення.

Теж було створено банк сперми нобелівських лауреатів. Навіть зна­йшлися добровольці – жінки, які погодилися виносити дітей з пробірки. Однак супердітей не одержали.

III. Закріплення знань учнів.

Інтерактивна методика “Карусель”

Учні сидять в два кола обличчям до обличчя. Спочатку задають за­питання учні в зовнішньому колі, а потім у внутрішньому. За командою вчителя учні зовнішнього кола рухаються, збираючи інформацію.

Запитання:

1. Аборт – переривання вагітності хірургічним шляхом. Який спосіб контрацепції обрали б ви і чому?

2. Як ви ставитесь до заборони абортів у деяких державах?

IV. Домашнє завдання.

Вивчити відповідну тему із підручника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Запліднення - Плани-конспекти уроків по біології


Запліднення