ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
Розділ 13. МЕТАЛИ ГОЛОВНИХ ПІДГРУП
§ 13.13. Застосування алюмінію та його сплавів
Фізичні та хімічні властивості алюмінію зумовили його широке застосування в техніці. Значним споживачем алюмінію є авіаційна промисловість: літак на складається з алюмінію та його сплавів, а авіацшнии двигун – на зі сплавів алюмінію. Тому алюміній називають “крилатим” металом. З алюмінію виготовляють
Враховуючи корозійну стійкість алюмінію, з нього виготовляють деталі апаратів і тару для нітратної кислоти. Корпуси автобусів, тролейбусів, суцільнометалевих вагонів роблять
З алюмінію та його сплавів. З алюмінію виготовляють упаковку для харчових продуктів і посуд. Для туриста найкращий чайник алюмінієвий – у ньому швидко закипає вода.
Порошок алюмінію є основою при виготовленні сріблястої фарби для захисту залізних виробів від корозії.
У виробництві металів алюміній
За цих умов відновлений метал одержують в рідкому стані, а на поверхню спливає оксид алюмінію у вигляді шлаку.
Суміш еквівалентних кількостей порошку алюмінію і оксиду феруму(ІІ, ІІІ) (залізної окалини) називається термітом. Реакція горіння терміту відбувається за рівнянням:
3Fe3O4 + 8Аl = 4Аl2О3 + 9Fe, ∆Н° = -3300 кДж.
Теплоти, що виділяється, цілком достатньо для повного розплавляння отримуваного заліза. Терміт використовують для зварювання стальних виробів.
Алюмінотермія застосовується для добування хрому, марганцю, ванадію, титану, цирконію та інших металів з їх оксидів, а також для виробництва спеціальних сталей.